Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmelidir?

GPU

Günümüzde bir oyun bilgisayarının en önemli donanımının ekran kartı olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak buna rağmen kullanıcıların büyük bir kısmı ekran kartı satın alırken vahim hatalar yapmakta ve konu hakkında yeterince bilgisi olmayan kişilerin hatalı yorumlarına kanmaktadırlar. Yapılan bu hatalar sonucu elde edilen kötü deneyimler hatalı çıkarımlara yol açıp başka kullanıcıların da aldanmasına yol açacak hurafelere dönüşmekte, bu hurafelerse sadece bilinçsiz kullanıcıları değil, ürün almadan önce araştırıp sorgulayan kullanıcıları da etkilemekte ve birçok insanın mağduriyetiyle sonuçlanmaktadır. Ekran kartları konusunda ahkâm kesen kimselerin ekseriyetinin bir gramlık bir bilgi öğrenince kendini bilgisayar uzmanı zanneden ve bu bilgileri edindikleri kaynakları sorgulamaya zahmet etmeyen, pek çok kritik noktayı önemsiz teferruat olarak gören kişiler olduğuna tanık oldum. Uzun zamandır hazırlamayı düşündüğüm bu rehber, ümit ederim ki kullanıcıların oradan buradan edindikleri bilgilerin ne kadar ve neden hatalı olduğunu öğrenmelerine ve teknolojinin hatta hayatın her alanındaki pek çok iddiayı daha sorgulamalarına yol açar.

eski ekran kartı

Her yazı gibi bu da herkese hitap eden bir yazı olmayacaktır. Bu tarz yazılar herkese hitap edemez. Mutlaka birileri için oldukça karışık gelirken başkalarının “bunlar zaten bildiğim şeyler, okuyarak vakit kaybettim” demelerine sebep olacaktır. Mümkün olduğunca gereksiz detaylara girmemeye ve anlaşılabilir olmaya çalışacağım ancak mutlaka üzerinde durulması gereken konuları es geçmeyecek, ufak bir Google aramasıyla rahatça anlamı öğrenilebilecek olduklarından teknik terimleri kullanmakta tereddüt etmeyeceğim.

Konuya en iyisi, halk arasında yaygın olan mitlerden bahsederek başlayayım. Aşağıdaki safsataları mutlaka pek çok kişiden, hatta çoğunluğun saygı duyduğu ve bilgili sandığı kişilerin ağzından bile işitmişsinizdir:

1/Bellek miktarı performansı belirler ya da bellek miktarının hiçbir zaman, hiçbir önemi yoktur.

2/Ekran kartında performansın belirleyicisi bittir ya da bitin hiçbir önemi yoktur.

3/ROP birimleri artık eskisi kadar ehemmiyet arz etmez.

4/Ekran kartına düşen yük çözünürlükle beraber her zaman lineer olarak artmaktadır.

5/NVIDIA kusursuz driverlar üretir, belalı driverlar her zaman AMD’ nin eseridir.

6/En güncel driver her zaman en iyi driverdır.

7/Oyun üreticileri her zaman kasti olarak oyunların verimsiz çalışmasını sağlıyorlar. Şu an konsollarda oyunlar tam verimle çalışıyor.

8/Bir driver kurdum mavi ekran almaya başladım. Daha sonra başka drivera geçince sorun düzeldi. O zaman sorunumun donanımın kendisi ile alakası olma olasılığı %0.

9/ Oyunlarda akıcılığın göstergesi fpsdir. Ya da insan gözü “x fpsden sonrasını algılayamaz”/ “x fps yetersizdir en az y fps gerekir”.

10/ Bir saniyede gösterilen kare sayısı ekranın tazeleme hızını geçmediği takdirde asla tearing oluşmaz.

11/FRAPS gibi yazılımlar, oyun performansını test etmeye kâfidir.

12/ Overclock çok risklidir ya da hiçbir riski yoktur.

13/ X kartı %Y kadar OC oluyormuş, o zaman ben bu kartı alırsam üç aşağı beş yukarı aynı oranda OC edebilirim. 1 Mhz bile OC olmuyorsa o zaman mutlaka güç kaynağımda ya da soğutmamda problem vardır. Sorunsuz ve yüksek oranda yapılmış bir OC her zaman ekran kartına düşen işlemlerdeki performansı arttırır.

14/ X firması Y GPUlu kartı, Z firmasının Y GPUlu kartından çok daha ucuza satıyor. O zaman Z’den almak enayiliktir.

15/TDP ekran kartının tüketebileceği maksimum güç demektir.

16/ Güç tüketimi kartını günde bir iki saat yük altına sokan kullanıcılar için bile çok önemlidir.

17/X GPUlu kartın soğutması çok kötüymüş.

18/ Alacağımız ekran kartının “geleceğin teknolojisi”ne sahip olması her zaman büyük bir artı.

19/Stuttering sadece V-SYNC’in açık olup olmamasıyla alakalıdır. V-SYNC ile alakalı takılmalarda bu opsiyonu açmak hiçbir zaman stutteringi çözmez, kapatmak her zaman çözüm olur.

20/Oyunlarda takılma varsa donanımlarınızdan biri yetersiz kalıyordur.

21/Ekran kartınızın driverını işaret eden bir mavi ekran alıyorsanız ya kartınızda donanımsal bir hata vardır, ya güç kaynağınız yetmiyordur ya da driverın kendisinde bir sorun vardır.

22/ Stres testleri kartınızın sağlam olup olmadığını anlamanız için yeterlidir. En azından ısınma sorunu yaşayıp yaşamadığınızı anlamak için bu testler %100 yeterlidir.

23/Ekran kartı kaç teraflopluksa o kadar yüksek performansla çalışır.

24/ “NVIDIA’dan şaşmamak lazım” ya da “AMD’den şaşmamak lazım”

25/ “X kartı a oyununu oynarken b ayarlarında Y’ye performans açısından büyük bir fark atıyorsa, aynı oyunun c ayarlarında Y’nin X’i geçmesi söz konusu olamaz”.

Mitler ve. Gerçekler

Aklıma gelen ve yaygın mitler bunlardı. Ekran kartları konusundaki hurafelerin sayısı rahatça üst düzey bir GPUdaki transistör sayısını geçebilecek durumda. Bu yüzden az yaygın olan ya da olağanüstü saçma olan batıl inançları eledim.

Yukarıda bulunan mitleri bir kenara koyarak bir ekran kartını nasıl değerlendireceğimize bakmak gerekirse. Öncelikle elbette karttaki en önemli kısım GPUdur. GPU ise oldukça komplike bir yapıya sahiptir. Örneğin günümüzde sık kullanılan ve farklı mimarilere sahip 3 GPUnun blok diyagramı:Gtx 970

GM204 blok diyagramı

Hawaii blok diyagramı

Donanım dünyasına aşina olmayan okuyucular için yukarıdaki resimler ürkütücü olabilir. Bu durumda biz nasıl ekran kartı satın alacağız? İlk rakamı aynı olan GPU’ nun model numarasındaki ikinci rakama bakmak yeter mi? Yoksa azıcık daha bilgi göz çıkarmaz mı?

ROP mu, TMU mu, ALU mu, bit mi, byte mı, cache mi?

GPU en basit haliyle anlatmak gerekirse, performansı belirlemesi açısından 4 temel birime sahiptir: ROP, TMU, Shaderlar ve bellek kontrolcüsü. Cache belleklerin, ACElerin, tessellation unitlerin ve daha bir çok şeyin önemi yok mu yani? Var,ancak konuyu daha da karmaşıklaştırmamak adına belki de yazı boyunca onlardan sadece yüzeysel bir şekilde bahsedeceğim. ROP, TMU, Shader ve bellek kontrolcüsünün tanımlarını zaten rahatlıkla bulabilirsiniz. Burada önemli olan bu birimlerin performansa ne kadar etki ettiğini bilmektir.

Bir GPU hayal edelim. 2048 adet Shadera, 64 adet ROPa ve 128 adet TMUya ve GTX 980’e benzememesi için de 384 Bit bellek kontrolcüsüne sahip olsun. Farklı senaryolardaki hesaplamaları kolaylaştırmak için de 1 Ghz gibi bir frekans belirleyelim. Bellekleri de 6 Ghz hızında çalışsın. Bu durumda incelemeye önce ROP birimlerinin performansından başlayalım. Kuramsal olarak, 64 Gigapixel  fillrate performansımız var. Ancak bu GPU her zaman 64 Gigapixellik performans mı gösterecek?

Standart renk kanalı başına 8 bit olan integer fillrate performansına elimizdeki bant genişliği yeter mi? Elimizde 288 GB/sn teorik bandwith var. 1 Ghzde çalışan 64 ROP ünitesinin teorik olarak tam kapasite çalışması için INT8’deki bellek ihtiyacı:

(1 ghz) x (64x 4) byte= (256 GB/sn)

Bu durumda bellek bant genişliği açısından sınırlanmıyoruz. Peki FP16’ya geldiğimizde durum ne oluyor:

1 Ghzx 8 byte x 64 = 512 GB/sn

Bize ziyadesiyle yeterli gibi görünen bellek bant genişliği daha FP16’da Ropları dizginledi. FP32’ye geldiğimizde ise durum daha da berbat:

1 Ghz x16 byte x64 = 1 Terabyte/sn

Fillrate sorunu her zaman BW yüzünden mi yaşanıyor? Ve yukarıda bahsettiğim durumlar için gerçek hayatta çözüm yok mu?

Öncelikle yukarıdaki hesaplar; sırf problemin doğasını anlatmak için, hayali bir GPUdan verilmiş teorik senaryolardı. Vurgulamak istediğim şey fillrate’ in belirli durumlarda oldukça ciddi düştüğüydü. Fillrate konusunu daha net ve kısa bir şekilde anlatmak için aşağıda bir testten alınmış iki tablo size fikir verebilir:

Azametli HD 7970 32 bit’te canavar kesilmişken, FP32’de performansı yarıdan fazla düşüyor. Blend edilirken de çeyrek kapasite çalışıyor. GTX 580’in durumu içler acısı. FP32 Blending’te durumu 2.4 gigapixel! Bu durumda fillrate’in günümüz oyunlarında bile hala en önemli sorun olduğunu görüyoruz. Birçok kaynakta “Bugün artık ROP birimlerinin pek bir önemi kalmamıştır” gibi akıl dışı iddialara karşı karşıya kalmanız, uzman geçinen çokbilmişlerin insanları nasıl yanılttıklarına dair sayısız örnekten sadece bir tanesi.

Fillrate hakkında düşülen en önemli hatalardan biri de 1080p’de 60 fps hedeflendiğinde (2 milyon~ piksel)x60=120 megapixelin gani gani yeteceği yanılgısıdır. “Tamam FP64’ü bırak FP128’de bile şu kadar düşüyor ama sonuçta en maliyetli haliyle 120 megapixel/s bize yetiyor” denebilir. Burada gözden kaçırılan en önemli faktör derinlik karmaşıklığı ve overdraw fenomenidir. Klişe ancak iyi bir örnek üzerinden gidersek: Bir fps oyunu düşünün. Elinizde bir silah var ve karşınızda düşmanınız duruyor. Düşmanınız bir duvarın önünde. Dünyanın en önemli sorusunu soralım: Bu durumda üst üste binen nesnelerden etkilenen kaç tane piksel var?

Elinizin olduğu yönden uzanan hayali bir doğru düşünelim. Elinizin bir kısmı silahınızın altında kalıyor ve gözükmüyor. Silahınız karşınızdaki düşmanın belirli bir bölgesinin görünmesini engelliyor. Düşmanınız da duvarın bir kısmını kapatıyor. Sonuçta sizin gördüğünüz silahın tek bir pikseli. Ama elinizin o doğruya denk düşen pikseli de, adamın ilgili bölgesi de duvar da kapatılmış durumda. Bu durumda sizin gördüğünüz tek bir pikselin bedelinin tek bir piksel olduğunu mu zannediyorsunuz? Yanıldınız, bedel çok daha ağır! Tek bir piksel bu durumda 4 piksele mal oldu. İşte bu durumda derinlik karmaşıklığı değerimiz 4. 3 defa overdraw yapılmış durumda. 2 milyon pikselde, ortalama 5 overdraw yapıldığını tahmin edelim. Bu durumda derinlik karmaşıklığı 6 eder. Yani 2 milyon piksel sırf bu sebeple 12 milyon piksele mal oluyor.

İş bununla mı sınırlı? Kesinlikle hayır! Anti aliasing sırasında kullanılan örneklem sayısı da, tüm render süreci boyunca kullanılan render target sayısı da fillratei düşüren etmenler arasında. Bu durumda işin ne kadar tüyler ürpertici boyutlara geldiğini sanırım tahmin edebilmişsinizdir.

Ancak sıkıntı salt ROP birimlerini arttırmakla çözülecek kadar çantada keklik değil. ROPların yanında yeterince yüksek bant genişliği olmazsa çok şey değişmiyor.

GTX 960 performansı

Burada belleği son derece randımanlı kullanan ve yeni renk sıkıştırma teknolojileriyle gelen GTX 960’ın durumunu görüyoruz. 32 adet ROP birimine sahip. Ancak zar alanından tasarruf adına sadece 128 Bitlik bir bellek kontrolcüsüyle geliyor. GTX 760 ve R9 285 de aynı sayıda ROPa sahipler ancak 256 Bit bellek kontrolcüleri var. Müthiş bir gerçek performans/teorik performans oranına Maxwell mimarisinin sahip olan bir üyesi olan GTX 960 1080p’de GTX 760’ı da R9 285’i de geçerken işin rengi daha fazla bant genişliğine gereksinim duyan 1440p’ye gelince değişiyor. 1080p’de %4 geçtiği R9 285’e 1440p’de aynı oranda yenik düşmüş. Bu arada “bitin bir önemi yok” şeklinde son derece sakat bilgi veren uzmanların kulaklarını burada çınlatmak lazım. Evet Maxwell’deki yeni nesil sıkıştırma teknolojileri belleğin daha verimli kullanılmasını sağlasa da buradan “Bit önemli değildir” gibi bir çıkarım yapmak çok hatalı olur.

Bit ile beraber en çok yanlış anlaşılan bir konu da GB miktarıdır. Kartları bellek miktarına göre değerlendirmek de, kartta bellek miktarının hiçbir önemi olmadığını iddia etmek de, her GPU’nun yanına hak ettiği ölçüde bellek konduğunu söylemek de insanları yanıltmak olur. Bellek yeterli geldikten sonra arttırmanın performansa bir katkısı olmayacağı doğrudur. Ancak kartın belleği dolduktan sonra performansta öyle dramatik bir düşüş olur ki yetersiz GPU yüzünden düşen kare oranını arar hale gelirsiniz. Şu tablo epey şey anlatıyor olmalı:

Crysis performansı

Kaldı ki bu tablo üç yıl öncesine yani oyunların VRAM’i bugünkü kadar kullanmadığı bir çağa ait. Günümüzde Shadow of Mordor gibi büyük texturelar kullanan oyunlarda neler yaşandığı malumumuz. Bugün 2 GB kart kullananlar çoğu oyunda ya config dosyalarından ince ayarlar yapmak ya da texture kalitesini düşürmek zorundalar.

Peki bu muazzam texturelarla uğraşmak için geliştirilmeye çalışılan yöntemler yok mu? Elbetteki var. AMD’nin GCN serisiyle beraber lügatımıza giren PRT(Partially Resident Textures) ve DirectX 11.2’nin Tiled Resources bu çözümlerden en meşhurları. Bu iki teknoloji kocaman textureları 64 KBlık parçalara bölerek textureların gereken parçalarını yüklemeyi hedefliyor. Ancak oyun yapımcıları PC ortamında bunu halen kullanmış değiller ve bundan sonrası için de pek umut yok.  PRT çıktığı anda çok ses getiren ama gerçek hayatta hiçbir işe yaramamış pek çok “geleceğin  teknolojisi”nden(“Geleceğin teknolojisi”AMD’nin sık kullandığı bir söylemdir) biri.

id Software Rage

Texturelardan bahsetmişken fillrate problemlerinin her zaman pixel fillrate konusunda yaşanmadığını, texture filtreleme işlemlerinin de bellek bant genişliğine aşırı derecede ihtiyaç duyduğunun altını çizmemiz gerekir. Örneğin her bir anisotropic pixelin texture belleğinde 512 byte’a kadar yer kaplayabildiğini düşünürsek durumun vahameti iyice anlaşılabilir. 1920X1080 çözünürlükte oynadığımızı ve tüm texellerin bu derece ağır bir filtrelemeye ihtiyacı olduğunu varsayarsak tek bir kare için ihtiyaç duyduğumuz teorik bant genişliği gücü:

1920x1080x512 byte=1061683200 byte/sn (0.98 GB/sn) olur.

60 kareyi hedeflediğimizde sadece bu iş için yaklaşık 60 GB/sn gibi bir ihtiyaç ortaya çıkmakta.

Ancak durum göründüğü kadar kötü değil. Her şeyden önce sahnenin tamamına bu kadar yoğun anisotropic filtering uygulamak zorunda değiliz. Ayrıca texture büyütüm filtreleri anisotropic filtering’e ihtiyaç duymuyorlar.

Mimari ne kadar önemli?

Kartlarla ilgili en çok konuşulan şeylerden biri de GPU mimarileridir. Bu konuda önemli bir noktanın altını çizmek gerekir: İyi bir mimari her zaman iyi GPUlara sahip olmanızı sağlamaz.  Konu hakkında son derece bariz bir örnek var: AMD’nin Tahitisi. 352 mm2 zar alanına ve 4.3 milyar transistöre sahip olan ve teorik kayar nokta performansı açısından rakibi GTX 680’den  daha üstün olan Tahitiyi ele alalım. Tahiti daha pahalı bir çip, çok fazla shadera sahip ve Kripto Madencilikteki üstün performansına rağmen oyunlarda bekleneni veremiyor. Üstelik ilk çıktığında frametime problemleri ile boğuştu. Sebep bahsettiğimiz GPU’nun son derece dengesiz oluşundan kaynaklanıyor. Problem 2048 adet shadera karşın sadece 32 adet ROP birimine sahip olması, GCN değil. Bu da insanlarda Kepler’in GCN’den daha iyiymiş gibi algılanmasına yol açtı, oysa ki gerçek farklı.

Kepler SMX başına 192 shadera sahip ve SMM başına 4 adet görev dağıtıcısına sahip. Her bir görev dağıtıcısı saat frekansı başına 32 shaderı besleyebiliyor. Yani her frekansta Kepler shaderlarının tam dolu çalışması olanaksız. Ancak GCN’de böyle bir sorun yok. GCN tamamen AMD’ye ATI’den alıp bir süre boyunca idare ettiği ancak daha sonra sıkıntıları yüzünden kurtulmak zorunduğu VLIW5’ten sonra geliştirdiği mimari. VLIW5’in Cayman GPUlarında shaderların ortalama doluluk oranı AMD’ye göre %70 idi ve skalar işlemlerde performans 1/5’e düşüyordu. GCN ile bu durumdan kurtulunduğu gibi bazı yeni özellikler ilave edildi.

VLIW mimarisi

VLIW4 mimarisi

GCN compute unit

4K= 4x1080p. O zaman karta düşen yük 4 kat artıyor mu?

Ekran kartları hakkında konuşanların söylediği popüler yanılgılardan biri de oyunlarda ekran kartına düşen yükün her zaman çözünürlükle doğru orantılı olarak arttığıdır. Bu çok saçma bir görüştür. Güncel ve olaylı oyunlardan biri olan The Witcher 3’e bir bakalım:

The Witcher 3 1080p performansı

The Witcher 3 2K performansı

Örnek olarak Radeon R9 290X’i seçelim. Diğer tüm ayarlar aynıyken ekrandaki piksel sayısı 2 kattan daha fazla artmasına rağmen, ortalama fps 32’den 25’e düşmüş. Oyun i7-5960X ile test edildiğine ve işlemci darboğazı gibi bir durum olmadığına göre fps’nin 2560×1600’de en azından 20lerin altına düşmesi gerekmez mi? Düz mantık açısından evet ama gerçekte hayır. Çünkü oyunun bu ayarlardaki derdi bambaşka. Birazdan NVIDIA GameWorks konusuna dönünce daha detaylı anlatacağım ama burada ekran kartlarını zorlayan NVIDIA’NIN HairWorksü.

Oyunda kartınızın neresinin nefesinin kesildiği önemlidir. Fillrate ve pixel shader ağırlıklı işlemlerden bahsediyorsak elbette çözünürlük en önemli şeydir. Ama kartınız geometri ve piksel sayısından bağımsız compute işlemleri tarafından harıl harıl çalıştırılıyorsa çözünürlük sanıldığı kadar mühim değildir.

PC, konsollar ve optimizasyon

Ekran kartları konusu konuşulurken hep konsolların zayıf donanımlarına rağmen nasıl uzun yıllar piyasada kalabildikleri sorusu daima sorulur. Bu sorunun anahtar kelimesi çoğunluğa göre optimizasyondur ve esasında haklı olmalarına karşın optimizasyon son derece yanlış anlaşılan ve herkesin ağzına sakız olmuş bir kavramdır. Konsol-PC farklılıklarını ve PC’nin nerelerde tıkandığı konusu çok da anlaşılmaz değildir. Bu yazı DirectX 12’nin çıkış arifesinde yazılmaktadır ve DirectX 12 ile beraber bahsettiğim sorunların bir kısmı kısmen iyileştirilecektir.

1/Konsol CPUları tüm çekirdekler üzerinden draw call yaptırabilmektedir. Draw call ekranda çizilecek olan materyallerin her birine denir. Ekranda bir obje çizilmesi gerektiği zaman CPU’nun bunu GPU’ya söylemesine draw call yapmak diyoruz. Draw call sıklıkla ekrandaki obje sayısı ile karıştırılır. Ancak bir obje birden fazla materyalden oluşabilir. Çok çekirdekli işlemcilere geçtik ama CPUlarımız hala tek çekirdek üzerinden draw call yapmaktadırlar. DirectX daha ince bir katman oluşturarak draw call sayısını arttırmayı hedeflese de hala draw calllar tek çekirdek üzerinden yapılacaktır. DirectX 9-11 üzerinde bu baş belası durum komutları batchleyerek hafifletilmeye çalışılmaktadır.

DirectX 12 performans artışı

2/ Eski konsolların çoğu render işini daha düşük çözünürlüklerde yapıp daha sonra görüntüyü upscale etmektediler.

3/Bu madde herkesin dilinden düşürmediği meşhur kavram olan optimizasyondur. Ancak optimizasyonun halledemeyeceği durumların da mevcut olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Sinekten yağ çıkarsanız da sinek gene sinektir.

Güç tüketimi mevzusu

Ekran kartları konu edildiği zaman forumlarda ve sözlüklerde kullanıcıların dilinden düşürmediği bir konu daha vardır: Güç tüketimi! Çoğu kişi TDPnin donanımların tüketebileceği maksimum yük anlamına geldiğini zanneder. Fakat gerçek farklıdır. TDP Termal Design Power demektir ve donanımların gerçek uygulamalarda tüketebileceği gücü belirtir. Ancak bu stres testlerindeki durumu yansıtmaz ve her zaman doğru çıkmaz. Ekran kartınızın tüketebileceği güç TDPsinin üstündedir. Özellikle elindeki güç kaynağının yetip yetmeyeceğini sorgulayan kullanıcılar buna dikkat etmelidir, çünkü güç kaynağınızın 12V’u kaç kanaldan verdiği, verimlilik değeri ve kartın çekebileceği maksimum güç beraber değerlendirmek zorundasınız. PSU’ nun kalitesinin önemine zaten bilinen bir konu. Kartın elektrik faturasına maliyeti konusuna geri dönersek, bu durum ekran kartınızı günde kaç saat full yük altına sokacağınız ile ilgilidir. Bilgisayarınızı ağırlıklı olarak ne için kullanıyorsunuz? Oyun, render, internet, ofis işleri, kripto madencilik, başka GPGPU işleri? Kripto madencilik özel bir alan olduğundan girmiyorum. Oyunlardan örnek verirsek: Çoğu oyun asla kartınızın TDPsindeki değer kadar güç çekmesine neden olmaz. Ancak biz öyleymiş gibi kabul edelim ve eşdeğer performansa sahip ve aralarında 100 watt fark olan iki ekran kartını ele alalım:

A kartı 100 dolar daha ucuz ama 100 watt fazla çekiyor

B kartı 100 papel daha pahalı ama 100 watt daha az güç çekiyor.

Kullanıcı günde ortalama 3 saat oyun oynuyor.

365×3=1095 saat yapar. Biz bunu 1100’e yuvarlayalım hatta 1200 yapalım.

Yılda 1200 saat oyun oynayan birinin kartı 100 watt fazla yaksa yılda 120 Kilowatt eder. Yazıyı yazdığım an itibariyle bu durumda elektrik faturası yılda 48 TL daha fazla gelir. Ki bu en kötü senaryodur. Gerçek hayatta aradaki fark çok çok daha az olduğu gibi eşdeğer performansa sahip kartlar farklı nanometrelerde üretilmediği sürece bu düzeyde farka sahip olmaları kolay değildir.

Dolar kurunun ne olacağının belli olmadığı bugünlerde 100 doların kaç para edeceğini hesaplayamayacağım. Ama yıllık asla 48 TL etmeyecek bir fark için daha az güç tüketiyor diye kıyamet kadar daha pahalı bir kartı almak saçmalığın dik alasıdır.

Stres testleri ne kadar stresli?

Biraz önce stres testlerinden bahsettim. Bu testleri sorunsuz geçen her kartın taş gibi sapasağlam olduğunu düşünmek büyük bir yanılgıdır. Bu testler asla tüm işlem ünitelerine hitap edemezler. Ancak stres testlerini yapmak tamamen boşuna değildir. Benzer bir yanılgı da RAMler ve işlemciler için geçerlidir. En güvenilir test olan memtest86+’nın bile bulamadığı RAM hataları vardır ve bu konuda bireysel tecrübem de vardır. Bu program eski sistemlerimden birinde, bilgisayarın reset atmasına sebep olacak kadar bozuk bellek modülünü tespit edememiştir.

Furmark testi

Kare/sn=akıcılık mı?

Ekran kartlarının oyun performansı test etmek konusunda fps ölçümleri hiçbir zaman yeterli değildir. FPSden daha önemli olan bir şey varsa o da frametimedır. 60 fps aldığımızı düşünelim. Her bir kareyi 16.7 ms aralıkla görmüyorsak algıladığımız asla 60 fps olmayacaktır. Bizim her bir kareyi 16.7 fps aralıkla görebilmemiz için ekran kartı kareyi 16.7 msden çok daha önce bitirmek zorundadır. FRAPS benzeri yazılımlar oyunun işlenmesi gereken kareyi ne zaman bitirdiğini ölçer. Hâlbuki çizilen karenin kat etmesi gereken yol bitmemiştir. FCAT tarzı programlar daha gerçekçi sonuçlar verebilmesine rağmen onların bile yanılma payı vardır. G-SYNC ve FreeSync gibi çözümler hem bunu hem de tearingi önlemeye yöneliktir.

FPSden bahsetmişken insan gözünün kaç fpsyi algılayabileceği ve kaç fpsde ne kadar algılayabileceğine dair yüksek perdeden atıp tutan çoktur. Ancak görüntünün akıcılığı için gereken ilk şart frametime stabilitesidir. Ondan sonra oyunun grafik motorundan tutun da oyunu oynadığınız odanın ışık seviyesine, gözünüzün ışık ve karanlığa duyarlılığına, hangi tarz sahneleri izlediğinize, ekrandaki hangi renklerin baskın olduğuna kadar sayısız faktör devreye girer.

FPS konusunda bir diğer yanılgıda tearing hakkındadır. Elinizde 60 hz bir monitör var ve 60 saniyede gösterilen kare sayısı 60ı geçmezse tearing oluşmaz mı sanıyorsunuz? Yanıldınız. Tearing bu durumda 16.7 ms’den önce size ulaşan her kare için geçerlidir.

Driverlar

Driverlar konusunda da ciddi bilgi kirliliği vardır. Her şeyden önce en güncel driver her zaman en iyi driver değildir. Ve bir driver ile eklenen sorun daha sonraki driverlar ile düzeltilecek diye bir kaide yoktur. Örneğin GPU üreticisi piyasadaki popüler oyunlara kartınızın daha optimize olması için driverda bazı kodları değiştiriyor. Bu kodlar da ekran kartınızın kodları genel olarak nasıl işlediği ile ilgili Bu durum özellikle görece eski ve az oyunlarda performans düşüklüğüne ve çökmelere sebep olabilir ki bu çok rastlanan bir durumdur. Ve her zaman mükemmel driverlar ürettiği sanılan NVIDIA’da bu durum daha sık gözlenmektedir. Buradan asla AMD’ nin driverlarını övdüğüm anlaşılmasın. Her iki firmanın driverlarına bakıp rahatça “Al birini vur ötekine” diyebiliriz.

Overclock ve soğutma

Bu iki konu hakkında da piyasada hatırı sayılır sayıda hurafe vardır. Örneğin bir GPUnun referans tasarım kartındaki soğutmaya bakmak trajikomik bir tutumdur. Ancak bu durum R9 290X’te yaşanmış ve ürün hakkında oluşan olumsuz PR’ın büyük bir kısmını oluşturmuştur. Soğutma kartınızı üreten firmanın işidir. VRM modülleri e kartınızı üreten firmanın işi olduğu için aynı GPUlu kartlar overclock potansiyeli ve overclock stabilitesi açısından daha en başından ayrılırlar. Kaldı ki aynı firmanın aynı modeli bile olsa her GPUnun ve VRAM modüllerinin termal karakteristiği ve voltaj toleransı farklıdır. Aynı seri üretim bandından aynı dakikada çıkan çipler bile durum böyledir. Çiplerin her biri eşsizdir. Bu yüzden aynı GPUlu başka bir bir kart yüzlerce mhz  overclock olurken elinizdeki kart sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Elinizdeki çipin stabilitesini test etmeden bilemeyeceğiniz gibi güvenli voltaj sınırını da denemeden bilemezsiniz.

Artifactler

Nasıl ekran kartı seçeceğiniz hakkında kapsamlı bilgi verdikten sonra kartlarda karşılaşacağınız problemlerin en önemlisi olan artifactler hakkında bilgi vermek istedim. Diğer problemler bambaşka ve çok daha detaylı bir şekilde ele alınması gereken bir konu. Bu bölümü bonus olarak ekliyorum.

Artifactler bir ekran kartında başınıza gelebilecek en korkunç durumlardan biridir. Bu konuda geçmişte çok acı tecrübeleri olan biri olarak artifactlerden bahsetmek gerekirse bunların dörde ayrıldığını görüyoruz:

a/GPU kaynaklı oluşan artifactler

b/Veriyolu kaynaklı artifactler

c/VRAM kaynaklı artifactler

d/Driver kaynaklı ve hem driver hem de donanım kaynaklı artifactler

GPU kaynaklı artifactler

GPU bozuldu

GPU kaynaklı artifaclerin en önemlisi Dama tahtası adı verilen artifacttir. Bu durumda ekranda hiçbir şey kolay kolay anlaşılamaz durumdadır. Bu sorun genelde başarısız overclock denemelerinde ve fazla ısınan GPUlarda oluşur. GPUyu stok hızı üzerinden underclock yapmak ile de sorunu çözebilir. Bu tarz bir sorunla karşılaşıldığında yapılacak fırınlama işlemi forumlarda iddia edildiğinin aksine başarısız olur. Bahsedilen iş profesyonellerce yapılmalıdır.

Veriyolu  kaynaklı artifactler

Ekran kartı arızası

Bu sorun artık günümüzde hemen hemen hiç görülmemektedir. Sebebi artık PCI-Express veriyoluna geçilmesidir. Yukarıdaki manzara AGP kart sahiplerine tanıdık gelebilir. Ancak bu benzer bir durumla artık hiç karşılaşmayacağımız anlamına gelmez.

VRAM kaynaklı artifactler

Önemli artifactler içerisinde en sık karşılaşılanı budur. Bu senaryoda ekrana görüntü gelmekte ama dikey ya da yatay çizgiler ya da belirli bir hat halinde bozukluklar görülmektedir.

Ekran kartı arızası

Bu sorun genelde VRAM çiplerinin sadece bir tanesinin öldüğünde gerçekleşir.

Driver kaynaklı ve hem driver hem de donanım kaynaklı artifactler

Tamamen driverdan ya da driverın donanım hatasını örtmekte başarısız olmasından kaynaklanır. Oyunlarda oluşursa yapılabilecek tek şey başka bir driver ya da başka grafik ayarlarıyla denemektir.

Kapanış

Ekran kartlarını tercih ederken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda yazılacak çok fazla şey var. Bu yazıda elimden geldiğince en önemli noktalara değinmeye çalıştım. Yazı hakkında alacağım geri bildirimler hatalarımı görebilmem açısından çok önemli. Yazı umarım amacına ulaşmıştır.

Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmelidir?” üzerine 474 yorum

   1. RABBİM Senden razı olsun iyiki varsınız sizler kadar anlamasamda inan okudum bir şeyler almağa çalıştım senin sımsıcak yüreğine sağlık gözlerinden öperim saygılarımal RABBİM bahtını açık etsin AMİN

 1. Yazı güzel. Başta belirttiğiniz gibi bilinen bilgiler. Ek olarak ekşisözlükte blogunuz hakkında çok entry giriyorsunuz. Bu durum insanları meraka gark etmekten öte bıkkınlığa götürür. Benden söylemesi.

 2. Merhaba yazınızı okudum epey faydalı ancak benim bilgim bi ekran kartı seçmek için hala yetmiyor. Örneğin ben GTA V de 50-60 fps istiyorum. Öneri yapar mısınız?

  1. Hangi ayarlarda, hangi çözünürlükte 50 fps ve üstü istediğinizi ve hangi sisteme sahip olduğunuzu belirtirseniz elimden geldiğince tavsiye verebilirim. Ancak oyunu oynamadığımı için bazı bilgilerimin eksik kalma ihtimali var.

   Ayrıca bütçe de belirtmelisiniz.

   1. Şuanki işlemcim AMD athlon 2 x4 620 ancak işlemcimide değiştiricem. Ekran kartı konusu olduğu için onu sormuştum ama daha iyi oldu böyle. İşlemci + ekran kartı max bütçem 700 Tl. Yardımcı olursan çok mutlu olurum.

 3. Merhaba bilgisayar toplamak istiyorum ve bu konuda oldukça bilgili olduğunuzu gördüm; Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. öncelikle benim kullanacağım anakart msıMSI 970 GAMING AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart işlemcisini fx x6 6300 ram gskill 1866 mhz 8gb pc yi ise ssd veya duruma göre harddisk e kurabilirim bunun yanında ekran kartı önerisi istiyorum sizden çünkü bu konuda kafam çok karışık çünkü piyasada 384 bit 950 mhz ekran kartları 650 tl civarında iken asus invidya ekran kartlarının 128 bit 1124 mhz olan bir ekran kartı 450 tl civarında çok uzatmak istemıyorum konuyu aslında sizden sadece piyasada bnn gibi ekran kartları var diye mesela daha ucuza daha iyi veya su karta yakın performans sağlar gibisinden tavsiyelere ihtiyacım var dediğim gibi çok karışık bir durum içerisindeyim umarım anlata bilmişimdir. bütçe vs gibi şeylere dayanarak tavsiye verecekseniz soru cevap şeklinde yardımlarınızı beklerim yine sağolun şimdiden.

  1. DirectX 12’nin gelişi ile beraber çok çekirdekli CPUların performansı artacak. Bu durumda FX-6300 ideal bir CPU oluyor. Sakın G3258 gibi alternatiflere bakmayın. Ekran kartını hemen alacaksanız R7 265 en uygun alternatif olarak gözüküyor. Ama biraz beklerseniz AMD yeni serisi ile beraber yeni fiyattlandırmalarla gelecektir. Bir miktar düşüş bekleyebiliriz. Belirttiğiniz bütçe ile maalesef 2 GB belleğin üstüne çıkmak imkansız. Tamamen GTA V odaklı düşünmüyorsanız aşağıdaki testte R7 265’e yaklaşan GTX 750 Ti alternatifini tamamen unutabilirsiniz.

 4. Ekran kartlarındaki bit durumunu yazımda da açıklamıştım. Gene de kısaca tekrarlayayım:Bu konuda çok yanlış bilgilendirmeler var. Maxwell öncesi NVIDIA GPUlarıyla, R9 285 öncesi GCN GPUlarla son bir yıl içerisinde çıkan kartların bitleri kıyaslamak doğru değil. Ancak bazılarının dediği gibi “ekran kartında bitin önemi yoktur” yargısı son derece saçma.

  Ekran kartının biti ve bellek hızı teorik bant genişliğini belirler. Örneğin 7 Ghz efektif saat hızına sahip GDDR5 bellekli ve 256 bit bellek veriyoluna sahip bir kartımız olsun. Bellek bant genişliği:

  (7 milyar transfer/sn) x (256 bit/8)= 224 GB/sn olur

  Ekran kartındaki teorik bant genişliği ne ölçüde önemlidir? Belleği aynı verimlilikte kullanan iki kart arasında teorik bant genişliği yüksek olan kart bellek performansı konusunda daha üstündür.

  Bu açıdan bakarsak Maxwell GPUlu kart ile önceli herhangi bir Kepler kartı karşılaştırırsak aynı bellek bant genişliğine sahip olsalar da gerçek hayattaki bellek performansı farklı olur.

  Ancak bu bellek verimliliği konusunda hem AMD’nin hem NVIDIA’nın verdiği rakamlar, en iyi senaryolardan bahsettikleri için her zaman gerçeği yansıtmazlar. Yazıda bu konunun da detaylarına girdiğim için uzatıp sizi sıkmak istemiyorum.

  GPU içerisine konan bellek kontrolcüsü zar alanını büyüteceğinden üretim maliyetlerini de arttırmakta. Bu yüzden eğer belleğin verimli kullanılması daha düşük bitte ve daha ucuza mal edilebilen kartlar demek.

  Sorunuza gelirsek kullandığınız sistemde işlemci tarafından darboğaza uğratılmayacak bir ekran kartı önerisi isterseniz şu an en ideal adaylar 1080p oyunculuk(1080p monitörünüz olduğunu ve oyun ağırlıklı bir seçim yapacağınızı varsaydım, farklı bir durum varsa söylediklerimin arkasında duramayacağım) için R9 285, R9 380 ve GTX 960 olarak gözüküyor.

  Daha üst kartlardan ve daha düşük seviyedeki kartlardan bahsetmedim maksadım işlemci tarafından mümkün olduğunca az darboğaza uğratılacak kaliteli ekran kartları hakkında konuşmak. Kısacası sizin sisteminiz için en uygun fiyat/performans oranına sahip kartın hangisi olduğu hakkında tavsiye vermek.

  FX işlemcilerin durumu şu anda garip. DirectX 12 en çok onlara yarayacak ama şu anda sizin CPUnuz ve 8 çekirdekli olan FXlerin gücünün büyük bir kısmı boşa gidiyor. DirectX 12 bu durumu iyileştirecek ama mükemmel hale getirmeyecek. Yazıda bundan da bahsettiğim için bu kısımda da detaya girmiyorum.

  Duruma göre R9 285, henüz Türkiye’ye giriş yapmamış R9 380 ve GTX 960 en iyi çözümler olarak gözüküyor demiştim. “Duruma göre” kısmını açmam lazım:

  Bahsettiğim kartlardan ikisi tamamen aynı GPUya(dolayısıyla aynı mimariye sahip) ürünler iken biri NVIDIA’nın Maxwell mimarisini kullanıyor. Kaba bir genelleme yaparsak R9 285 ve R9 380 daha uygun fiyat/performans oranına sahip. DirectX 12’den daha fazla fayda görecekler. Buraya kadar her şey bu iki kartın lehine gözüküyor. Ancak NVIDIA’nın GameWorks isimli projesi ve driver takımının oyunlara inanılmaz derecede ince ayar çekmesi bazı oyunlarda hatta daha spesifik konuşursak aynı oyunun farklı sahnelerinde(aynı efektler açık olsa bile) GTX 960’ın üstünlüğü ile sonuçlanabilir. Örnek olarak bir iki gün sonra Batman Arkham Knight çıkıyor. Bu oyunda kullanılacak olan GameWorks kapsamındaki efektler GCN kartlar açısından The Witcher 3’den bile daha tehlikeli olabilir. Çünkü The Witcher 3’ün büyük tartışmalara yol açan HairWorks teknolojisi çok üst düzey Maxweller dışında NVIDIA GPUlarında da kötü çalıştığı için GTX 960’a sahip olan bir oyuncu tarafından kapatılıyordu. Ama Arkham Knight’taki bir efekt GTX 960’da kabul edilebilir bir performans sergilerken R9 285 ya da 380’de kullanıcı tarafından kapatılmak zorunda kalabilir.

  Bu durumda genelleme yaparsak R9 285 ve 380’nin genelde daha iyi olduğu ama GTX 960’ın da bazı durumlarda bu iki kartı geçebileceğini görürüz. Bazı durumlardan kastım sadece GameWorks programı dahilinde ya da NVIDIA’nın sponsor olduğu durumlar değil.

  Bu noktada kullanıcıların alışkanlıkları ve kullanım tarzları önemli oluyor. Örnek olarak performansı düşüren bir efekt kullanıcının gözüne hoş gelmeyebiliyor. Mesela Tomb Raider’da kullanılan HairFX kimisinin gözünde daha kötü görünebiliyor. Buna benzer bir sürü durum var.

  Kartlar hakkında tavsiye verilirken donanım siteleri mecburen genelleme yapmak zorunda kalıyor. Yapılan testlerin çoğunun da gerçek hayatı neden yansıtmadığı konusunu da yukarıdaki yazıda açıkladım.

  Bu durumda size daha isabetli bir tavsiye vermem için:

  a/Ne kadar bütçe ayırdığınızı

  b/Oyun ağırlıklı mı kullanacağınızı

  c/Oyun ağırlıklı kullanacaksanız monitörünüzün çözünürlüğü ve kaç hz olduğunu

  d/Hangi oyunları hangi grafik ayarlarında oynamak istediğinizi

  bilmem gerekir.

 5. öncelikle çok teşekkür ederim beni aydınlattığınız için;Ekren kartı için maximum 500-600 tl civarında bi bütçe koymak istiyorum sebebi her ay mesela 200 tl para ayıra biliyorum kendime daha iyi bir kart için daha çok zaman gerekicek bu yüzden ve evet oyun ağırlıklı olsun istiyorum monitöre gelecek olursak şimdilik samsung syncmaster 732nplus marka bi monitörüm var 2.el olarak almıştım memnunum açıkçası özelliklerini tam bilmiyorum grafik ayarlarına gelecek olursak da illa son ayarlarda oynamak yerine takılmadan oynamayı tercih ederim şahsen illaki son özelliklerde oynamam şart deil tabi bu son özellik olmasada 4 ayıracak olursak low normal high expert şeklinde high da takılmadan oynaya bilmeliyim bu özelliklere sahip bir ekran kartıda sanmıyorum bu fiyata veya arasında diyim olsun;ama dediğim gibi msı 970 gamıng fx x6 6300 bellek gskıl1866 olucak topladığım pc ;suan bende var olan kasası zalman z11 neo termalthake 750 wat bronze güç kaynağı bana bir ekran kartı önerisi verin istiyorum bana kalsa bnm düşüncem şuydu ekran kartı olarak nvidya gtx 750 ti 1124mhz biraz daha araştırdım ve 650 tl civarında 384 bit 950 mhz ye sahip bir ekran kartı görüncede kafam karışmadı deil hani 100 tl daha verip bunumu alsam diye iş te bu yüzden bana deki rica ediyorum snn ana kartına işlemcine darboğaz yapmadan kullana bileceğin kart bu fiyatıda atıyorum 600 tl ama 100 lira daha koyup şunu alırsan çok daha iyi olur demeniz sanırım bu yazımda tam olarak derdimi anlattım sanıyorum şimdiden çok teşekkürler.

 6. Anladığım kadarıyla monitörünüzü değiştireceksiniz. Samsung syncmaster 732nplus maksimum 1280×1024 verebilen bir monitör ve bu monitörde üst düzey bir karta ihtiyaç duymazsınız. Aşağıda bahsedeceğim kartların hepsi düşük çözünürlükler için gerektiğinden fazla güçlü. VSR/DSR gibi özellikler de var ama bana göre çok da gerekli değil. Yakın zamanda 1080p bir ekrana geçecekmişsiniz gibi tavsiye veriyorum.

  GTX 750 Ti yetersiz PSUlar dışında hiçbir zaman mantıklı bir seçim değil yani direkt üstünü çizebilirsiniz. Aynı fiyata R9 270 var. Biraz daha para konursa R9 270Xler var. Sizin almayı düşündüğünüz aralıktaki kartlar hakkında en güçsüzden en güçlüye doğru genel bir sıralama yaparsak:

  R9 265

  R9 270

  R9 270X

  GTX 960

  R9 285

  Sıfır kart alacağınızı düşünüyorum, aksi takdirde durum değişebilir:

  NVIDIA’da 900 serisi öncesi tüm kartları pas geçebilirsiniz. GCN kartlarda ise R9 280 ve R9 280X’i direkt eleyiniz. Sebepleri hakkında yazımda detaylı bilgi verdim. R9 285 ise genelde GTX 960’dan daha iyi ama her zaman daha iyi olmayacağını bir önceki mesajımda açıklamıştım. R9 380 gelecek fiyatını bilmediğim için fiyat/performans oranını bilmiyorum.

  Yazdığım yazıyı okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

  1. Merhaba sizden düşük bütçeli bir ekran kartı önerisi almak istiyorum.Bütçem 250 Tl
   Şuanki sistemim.
   Casper 1440×900 Monitor
   300 Watt Psu
   2Gb ddr2 800mhz ram
   Asus M2A-VM anakart
   Amd 3600 2.0ghz işlemci (Amd 7750 black edition 2.7Ghz işlemci alacağım)
   2 adet 320 ve 500gb hdd
   1 adet cd/dvd rom
   Cevabınızı e posta olarak bekliyorum teşekkürler…
   ozcanerol109@gmail.com

 7. tercihimi r9 270x den yana kullanacağım bir de daha sonra alacağım monitör için tavsiye verirseniz çok sevinirim uygun maliyetlisinden 🙂

 8. son bir şey şöyle bir göz attımda r9 270x 4gb olanı 868 tl. r9 285 2gb 847 tl. ozaman 285 olanını alsam daha iyi mi olur bu son sorum 🙂 teşekkürler

  1. R9 285 her halükarda daha iyi ama 2 GB bellek tarafından limitleniyorlar. AMD R9 380 adında yenilenmiş bir versiyonunu çıkarıyor ve 4 GB seçeneği ile geliyor. Türkiye fiyatları uygunsa almak mantıklı olabilir.

   R9 270X’in 4 GBlık olanı o kadar pahalı olmamalıydı. Türkiye’de o fiyattan satılıyorsa kesinlikle parasını hak etmiyor.

   R9 285’in esas faydasını DirectX 12 gelince göreceksiniz. Ancak 2 GBlık bellek miktarı sorun olabilir.

 9. Yine ben 🙂 gtx 960 mı yoksa r9 380 i mi almalıyım bynamclnak ile konuşmalarınızı okudum bu arada çok kararsız kaldım baskın olan tarafım 960 tan yana fakat 128 bit olayını ileriye dönük düşününce acabamı dıyorum demem şu ki 380 i gönül rahatlığı ile alabilirmiyim bide 2 kartınıda…

  işemci – fx x6 6300
  anakart – amd 970 gamıng
  kasa zalman z11 neo
  psu thermalthake 750 wat 80 plus bronze sertifika

  bu sistemde kullanıcam saol şimiden 🙂

  1. Rica ederim.

   R9 380 ve GTX 960 karşılaştırmasının üzerine diyecek bir şeyim yok. Hangi durumlarda hangi kartın daha iyi olacağı konusundaki tahminlerimi yazdım.

 10. Öncelikle akşam akşam okuduğum için beynimin yandığını söyleyerek başlıyım 🙂 sonra da r9 285 ekran kartı internette 11.2 DirectX olarak gözüküyo bu sonradan bi güncelleme ile mi 12 DirectX oluyo? Şimdeden herşey için teşekkürler

 11. GCN kartların hepsi dx 12 destekliyor. DX 12’nin belli feature levelları var. bazı fonksiyonlar rahatça eski kartlarda çalışırken bazılarının ise donanım komutu düzeyinde ihtiyaçları ya da başka donanım/mimari özellikleri gerektirdiği için desteklenmiyor. R9 285 ise açıklanan bilgilere göre feature level açısından 12_0’da kalacak.

 12. birde f/p bir işlemci söylermisin sistemde windows 10 kullanmayı düşünüyorum ama windows 8.1 veya 8 veya 7 içinde f/p bi işlemci söylersen sevinirim teşekkürler

  1. İşlemci için 500 liralık bi bütçe 600 e çıkabilir ve onun yanında hangi ekran kartını alabilirim bunuda söylerseniz sevinirim 🙂

   1. Intel Core i5-4590 dışarıda 200 dolara, 4570 ise 190 dolar civarına satılıyor. Ancak Türkiye’deki fyatlar çok kötü. Ek olarak bu iki üründe stok sorunu çekebilirsiniz. Dolar düşerse 600 TL altına bu ikisini bulmanız mümkün.

    Ekran kartı bütçeniz ile hedeflediğiniz grafik kalitesi ve çözünürlük nedir?

 13. ABİ BİRDE FACE VEYA AKTİFKEN KONUŞULABİLİCEK Bİ SİTEDE HESABIN VARSA ORDAN KONUŞSAK BÖYLE CEVAP BEKLEMEK ZOR OLUYO

 14. Donanımhaber, Technopat ya da herhangi bir sözlük üyeliğin var mı? Varsa eğer Carnage86 ya da Carnage1986 gibi nicklerle bulunuyorum oralarda, özel mesaj yoluyla ulaşabilirsin.. (Aynı nickte başka kullanıcılar olduğundan, karışıklık olmaması için eskiden Carnage olan kullanıcı isimlerimin çoğunu değiştirdim.)

  1. Yok öyle bi üyeliğim ama technopatı takip ediyorum ekran Kartı bütçem limit 950 1000 lira bi ekran katı tavsiye edersen sevinirim ama işlemciyemi yoksa ekran kartına mı daha çok para ayırsam kararsız kaldım

   1. Büyük ihtimalle oyun amaçlı bir sistem topluyorsunuz, öyleyse ekran kartına ayrılan bütçe her zaman daha fazla olmalıdır. Bahsettiğiniz bütçeye en uygun GPU ülkemize de giriş yapmış olan Radeon R9 380. 2 GB ve 4 GB olan modelleri arasında az bir fark olduğunu düşünürsek kesinlikle 4 GB olanını tercih etmelisiniz.

    Aynı fiyat aralığındaki rakibi GTX 960 ise bazı durumlarda kendisinden daha iyi performans verebiliyor. Üstteki yorumlarda biraz detayına girmiştim. 1080p’de çoğu koşulda R9 380 daha iyi bir çözüm, yakın zamanda gelecek DirectX 12 destekli oyunlarda da rekabetin yönü 380 lehine olacak. 2K çözünürlüğü hedefliyorsanız R9 380’in üstünlüğü daha bariz olacaktır.

    Oynamayı planladığınız özel oyunlar varsa biraz daha net cevap verebilirim ama çoğu koşulda R9 380 daha iyi gözüküyor.

    Cevabı geciktirdiğim için kusura bakma son yazdığın mesajı yeni gördüm. Cevap hakkında kafanıza takılan bir yer ya da şüpheye düştüğünüz bir durum(Örneğin GTX 960’ın daha iyi olduğunu iddia eden herhangi bir kaynak) varsa çekinmeyip hemen sormanızı öneririm.

 15. abi yani burda oyun bilgisayarı diyoruz ama parayla oyun almayada pek şansım yok bu yüzden virüssüz torrent oyunları indirmek istiyorum ama her indirdiğimde bir yavaşlama oluyor pc de virüssüz bedava torrent vb indirilebilcek oyunlar tavsiye edersen ve bildiğin virüssüz bi site varsa önermeni isterim yani league of legends ı vysnc kapalı 300 fps oynayabileceğim ve steamdaki veya origindeki bedava oyunları oynayabileceğim internette gezilicek bi pc iyi he ama şöyle virüssüz bedava indirlecek sistem gereksinimleri fazla olması gerekirse öle bi bilgisayarda almaya hazırım

  1. virüssüz torrent nerdeyse hayal gibi bir şey. Konu hakkında fazla bilgim yok ama premium üyelikle indirme yapan torrentler daha temiz olabilir. Ya da sağlam bir anti virüs programı ile indirdiklerini taratıp, eğer virüslüyse aynı şeyi başka yerden indirmeyi deneyebilirsin.

   League of Legends’ın ekran kartı gereksinimleri yüksek değil. Multiplayer oyunlar hakkında neredeyse hiç tecrübem olmadığından(hatta Warface dışında hemen hemen hiç bir oyunu adam gibi online oynamadım diyebilirim) oyunun ne gibi sorunlar çıkardığı hakkında fikrim yok. Ama 300 fpsye ihtiyacın yok. Yazımda fps konusunu detaylıca anlattım.

   Ucuz oyun konusunda Steam benzeri dijital download sitelerinde güzel indirimler oluyor. Hatta çıkışı üzerinden bir yıl geçtikten sonra AAA oyunları bile çok ucuza alabiliyorsun. Artık Steam üzeribdeb alınan oyunları iade edebilme şansı da var. Sıkıcı ya da sorunlu çıkan oyunlara verilen para artık yanmıyor.

   1. 12 yaşındayım bu yüzden kartla oyun alabilme şansım yok

    peki bende hd 6570 4 gb bir sapphire ekran kartı var bunun değerlendirmesini yaparmısın ayrıntı özelliklerini bilmediğim için gb yi yazdım yoksa önemli olmadığını biliyorum

 16. KINGSTON KNG HYPERX SAVAGE 8GB 1600 HX316C9SRK2/8

  SEAGATE 1 TB 7200 64MB SATA3 / ST1000DM003

  INTEL Intel Core i5 4460 3.2 GHz 6MB 1150p HD 4600 VGA

  SAMSUNG SE-208GB DVD-RW GRİ SLİM USB3.0 HARİCİ

  COOLER MASTER 550W RS550-80GAJ3-EU GÜÇ KAYNAĞI

  ZALMAN Z11 NEO MİD TOWER KASA/SİYAH

  MSI R9 380 GAMING 4G 256B DVI HDMI DP DX12

  abi bu sisteme ne diyosun ssd yi normal bi marketten alıcam ram ve dvd vb şeylerden daha iyi olabilicek birşeyler biliyosan söylermisin teşekkürler

  güç kaynağım silent pro gold 80 plus

  Admin notu: Donanımların yanlarında bulunan fiyat değerleri silindi.

 17. R9 380 hakkında yorum yapmıştım. Seçtiğin işlemci gayet mantıklı ve iyi bir fiyat/performans oranı var. Alacağın hard diski kullanıyorum şu anda. DVD-RWların devrinin geçtiğini düşünenlerdenim ama kullanım tarzını bilmediğim için sana gerekip gerekmeyeceğini bilmiyorum.

  Güç kaynağına gelirsek onu alırsan çok büyük bir hata edersin. Neden dersen:

  12V’u tek kanaldan veremeyen güç kaynaklarından kaçılması gerekir! Bu PSU’nun en güçlü 12V kanalı 12 amper. 3 kanalın toplamı ise 330 watt. İşte ben bu noktada birçok kişiye kızıyorum. Neden? Çoğu uzman geçinen kimse bu PSUya bakıp “550 watt işte neden yetmesin” diyor. Bunların içinde bu işten ekmek yiyen insanlar da var. Böyle kritik bir noktada kimsenin hatalı bilgi vermeye hakkı yok, hele uzman titriyle ahkam kesenlerin hiç yok! Bunların yaptıkları ahlaksızlıktır! İkinci kızdığım nokta ise hep bu PSUların maksimum verebilecekleri güç ile tanıtılması. Sistemin can damarı olan 12V sadece 360 watt!

  Aynı bütçeye hangi PSU olur dersen, piyasadaki tüm PSU modelleri hakkında detaylı bilgim yok. Ufak bir araştırma yapıp bir fikir edinebilirsem cevap verebilirim. Güç kaynağı en kritik bileşendir, o yüzden tavsiye edeceğim ürünün en ince detayına kadar özel araştırma yapmadan bir şey söylemek istemiyorum.

 18. 1/Radeon HD 6570 AMD’nin VLIW5 mimarisini kullanan bir kart. Güncel oyunları hedefliyorsan yetersiz kalacaktır.

  2/Steam kredi kartı dışında ödeme yöntemlerini de destekliyor. 18 yaşından küçüksen de prepaid kartları kullanabilirsin.

  1. peki o dediğiniz prepaid kartlarına nasıl sahib olabilirim birde nasıl para yükleyebilirim karta

   ptt ödeme seçeneğini gördüm o nasıl bişey peki

   birde bir psu bulabildin kardeşim teşekkürler herşey için çok yordum seni 😀

 19. 12V’u tek kanaldan verebilen PSUlar olmak zorunda:

  http://www.coolermaster.com/powersupply/g-series/g600/null

  http://www.corsair.com/en-us/cx600-80-plusr-bronze-certified-power-supply

  Araştırırken detaylarına bakabildiğim iki model buydu. Onlarla ilgili bir sorun hakkında bir şey görürsem uyarırım. Başka modeller de var ama özel inceleyemedim. Dediğim gibi PSU çok kritik bir konu,o yüzden tavsiye verirken çok temkinli yaklaşıyorum. Yoksa aklıma gelen bir sürü ürün var.

  Prepaid kartlar hakkında çok fazla bilgim yok maalesef.

  1. Cooler Master RS700-ACABD3-E1 APFC POWER SUPPLY 700W 120MM FANLI BEN BUNU TERCİH ETTİM YANİ SİZİN DEDİĞİNİZİN 700 W LIĞI BİR SİZCE LG GP57ES40, 24X, DVD-RW, USB2.0, SİYAH, SLİM HARİCİ OPTİK SÜRÜCÜ YÜ MÜ ALIYIM YOKSA SAMSUNG SE-208GB DVD-RW GRİ SLİM USB3.0 HARİC YİMİ ALIYIM

   1. O da önermeyi düşündüğüm PSUlardan biriydi. 600 wattlık daha ucuz ve şu an senin için gereksiz diye tavsiye ettim. Ama ileride daha çok çeken bir ekran kartı alırsan ya da crossfire yaparsan 700 watt gerekebilir.

    Cooler Master PSU

    Optik sürücülerle uzun süredir ilgilenmiyorum, o sebeple bir fikrim yok.

 20. abi ben şimdiki belgisayarıma ssd alıyorum sonradan bi sistem toplarsam onu saymadan 2500 bi sistem toplıycam birde ssd aldım ama kasada sadece 3.5 inç ve 5.25 inç likmi ne yer var bunu normal bi yere koyup bağlantılarını yapsam çalışır dimi yok illa 3.5 inci yuvamu alıyım

  abi birde ASUS STRIX-R7 370-DC2OC-4GD5-GAMING, RADEON R7 370, 4GB, GDDR5, 256 BİT, EKRAN KARTI nı ile r9 380 çok bi farkı yok gibi geldi bana birisinin texture ı falanmı düşük öyle bişey yoksa r7 370 asus alıcam

  bide sana çok soru soruyortum pardon kardeş ama ben uynla bu kadar vaktimi geçirmişken bi kaarım olmadan çıkmak istemiyorum bu işten video çekme yayın yapma gibi şeyleri nası yapabilirm mesala oyun oynarken kendi görüntümü nasıl köşede gösterebilirim gibi

 21. 1/Sorunu tam anlayamadığım ama alacağın kasada SSD için yer var.

  2/R7 370 ile R9 380 arasında çok büyük fark var. Oyun amaçlı toplanmış bir sistemin diğer bileşenlerine bu kadar bütçe ayırmışken ekran kartından kısmak mantıklı olmaz.

  3/Maalesef o konuda pek bilgim yok, o iş için kullanılacak programları biliyorum ama hiç kullanmadığım ve ilgilenmediğim için nasıl yapıldığını bilmiyorum ama öğrenmesi kolaydır.

  Çok soru sorman önemli değil, bu tip siteler bilgi paylaşımı için var. Çekinmeden her şeyi sorabilirsin, bilgi sahibi olduğum bir konuysa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Sadece daha önceden etraflıca araştırmadığım şeyler konusunda cevap vermeyebilirim, o da yanıltma ihtimalim düşük de olsa tam bilmediğim konularda yorum yapmak istemediğim için. Benim için sorun yok.

 22. aslında videolarda 4460 ile 750 ti ile 30 fps unity oynayanları görünce bi salağım ben gibi his yaşadım ne bilyim ne gerek var okadar fazla ekran kartına

 23. O zaman ben de söyleyeyim Crysis 3’te 400 fps almış biriyim! Şaka değil, gerçek. Ama bir sor hangi sahnede aldım. Yazımda bu konudan bahsetmiştim.

  Gerek duyup duymama kişiden kişiye değişir. Ne kadar oyun düşkünü olduğun, hangi kaliteyi hedeflediğin, ne kadar bütçe ayırdığın gibi bir sürü faktör var. Neye ne ölçüde ihtiyacın var bilemem. Ama senin ayırdığın bütçeye bakınca da düşük seviye bir ekran kartı intihar gibi oluyor.

  R7 370 AMD’nin Pitcairn GPUlarını 3.kez piyasaya sürüşü. Hani düşük bir bütçe ayırmış olsan almak mantıklı olabilir ama anladığım kadarıyla hedefin büyük. O yüzden önermem.

 24. Öncelikle merhaba yazınızı satir satır okudum hayranlikla gercekte mükemmel bir bilgi kaynağı ve muazzam bi konu hayran kaldım ellerinize saglik benimde bir sorun olacakti yakin yazamanda bir pc topladim ve simdi yukseltecegim parcalarim var ilk bas olarak ekran karti ve sonrasinda işlemcim sistemim su sekilde

  Msi z97 Gaming5
  2x4Gb Gskill 1866mhz ram
  g3258 islemci 😦
  120Gb kingston ssd
  zalman 500w psu
  termalteck sıvı sogutucu CL-W0222B

  sistemim bu sekile ekran karti olarakta msi gtx 960 gaming 2g modelini düşünüyorum sizce performans bakimindan darbogaz yaratmayacak baska bi kart oneriniz varmi butcem 750 850 tl civari maximum 900tl ye cikabilirim

 25. Teşekkür ederim beğendiğiniz için.

  Bahsettiğiniz bütçe için GTX 960 yerine R9 380leri öneriyorum. Üstteki yorumlarda GTX 960 ile R9 380 karşılaştırmasını yaptım, R9 380 genelde daha iyi performans veriyor. Ama bir önceki kullanıcıya sorduğumu tekrar sormak zorundayım: Oynamayı düşündüğünüz özel oyun var mı?

  Sizin de şüphelediğiniz gibi işlemciniz maalesef darboğaz yaratacaktır. Eğer değiştirmeyi düşünüyorsanız bütçe belirtmeniz halinde tavsiye verebilirim.

  1. özellikle istediğim bi oyun yok ama kardeslerim su aralar revasta olan malum GTA V vs gbi oyunlarida oynuyolar bu klasmandaki oyunlari fazla kasmadan rahat oynaya bilelim kafi evet işlemcim değişecek almanyada 4790k geliyo dayım saolsun (: ama gene önerileriniz benim icin onemli

   Birde söyle düz mantik gittigim zaman

   R9 380 Bugünku kurla fiyati 850tl
   Cekirdek hizi 970mhz
   Bellek hizi 5500mhz

   GTX 960 Bugünkü kurla 789Tl.civari
   Cekirdek hizi 1127
   Bellek hizi 7010
   fiyat ve hiz farklarini goz önüne alirsak gtx daha mantikli gibi geliyo ama bu yüzeysel bi yorum aralarinda nasil bi fark olabilir birde son zamanlarda nvidia oyunlarla optimizasyonunu surekli artırıyor bu bakimdam daha yatkin gibi geliyo sanki bana biraz Yardimci olursa cok sevinirim gercekten 2 arada bi derede kaldım

   1. 4690K darboğaz yaratmaz.

    Çekirdek hızı performansı direkt belirlemez. Yazımda detaylı anlattım ama çok kısa bir daha özetleyeyim:

    Her iki kart farklı mimaride ve R9 380’in bütün birimleri daha fazla sayıda. L2 Cache dışında neredeyse eksiği yok gibi. Ayrıca GCN mimarisi aslen Maxwell’den bile daha iyi. Ama R9 380 açısından sorun AMD’nin oyun yapımcılarıyla ilişkisinin NVIDIA kadar iyi olmaması ve driver takımının popüler oyunlara optimizasyon konusunda NVIDIA’dan daha geride olması. (Gene altını çizeyim, yanlış anlaşılmamak için bu NVIDIA driverlarının çok iyi olduğu anlamına gelmiyor.) Onun dışında bahsedilmesi gereken çok fazla detay var. Kısaca kaba bir karşılaştırmada gözden kaçıracağımız dünya kadar detay var. Bu konudan yazıda elimden geldiğince detaylı bahsettim. Kaldı ki yukarıdaki yazarken beni okurken çoğu okuyucuyu bayan yazının bahsetmediği çok daha fazla detay var.

    Sözün özüne gelirske elbette kesinlikle R9 380’in GTX 960’ın gerisinde kalacağı durumlar(oyunlar ve ayarlar bile demiyorum, çünkü oyundaki her bir frame benzersizdir.) olacaktır.

    Bu yüzden ben de tavsiye verirken senin yaşadığın kararsızlık gibi zorlanıyorum. Tabi maşallah forumlarda vs. millet o kadar kendinden emin konuşuyor ki, neredeyse kartlara kefil olacaklar. Ben sadece genelleme yaptığımızda R9 380’in daha iyi durumda olduğunu görüyorum. İki kartın karakteri yüzünden 960’dan daha kötü performans vereceği anlar illa ki.

    NVIDIA’nnı optimizasyonla bu kadar uğraşmasının en temel sebebi DirectX 11. Mesela bu API’ın ağır yazılım katmanı, daha hızlı işletilebilecek bazı komutlara destek vermemesi gibi şeyler driver takımı için ekstra yük demek. DirectX 12 bu zorluğun üstesinden gelebilir. DirectX 12 ile pek çok durum AMD’nin lehine gelişecek gibi gözüküyor. Ama manzara ne kadar güzel gözükse de eskiden beri alıştığımız şey olan “her şey çok güzel olacakken unutulmuş bir detay” herkesin tahminlerini alaşağı edebilir. Ufukta bazı tehditler var ama o konuları kısaca anlatmamın pek bir yolu yok. Kısaca muhtemelen DX 12 GCN kartlara rekabet avantajı sağlayacak.

 26. fx 8300 e ne dersin dediğine göre dx 12 de çekirdek sayıları değerlenicek demişsin çünkü

  sen bana sınır 800 750 liralık 3 gb veya 4 gb iyi bir ekran kartı sölermisin belki 2 gb de olabilir

  oynıycağım oyunlar LOL,The witcher 3 (belki),middle earth:shadow or morder(kesin),csgo(belki),Assasins Creed (türü belli değil herhangi biri olabilir),çıkıcağı zaman gta 6

 27. DX 12 ile çekirdek sayıları mutlaka daha önemli olacak ama ne ölçüde olacağı hakkında kesin tahmin yürütmek imkansız gibi. Yazıda biraz detayından bahsettim.

  Soruna gelirsek 8 çekirdekli FXler evet eskisinden daha değerli olacak ama durum oyuna göre değişir. Genelleme yapmak gerekirse FX6 serisi DX12’de FX8 serisinden daha iyi bir f/p oranına sahip olacak gibi duruyor. Tam bir f/p ürünü arıyorsan 6 çekirdekli FXlere bakabilirsin.

  Bahsettiğin tüm oyunlar NVIDIA destekli. Keşke en azından birini oynamış olsaydım biraz daha iyi gözlem yapardım. Şu esnada test sitelerinin yaptığı benchmarklarla ve yürüttüğüm tahminlerle yetinmek zorundayım.

  En tartışmalısı olanThe Witcher 3’e gelirsek

  (https://www.technopat.net/sosyal/konu/nvidia-hairworks-amd-kartlar%C4%B1n%C4%B1n-performans%C4%B1n%C4%B1-sabote-mi-ediyor.199900/#post-1227985)

  (http://www.extremetech.com/extreme/173511-nvidias-gameworks-program-usurps-power-from-developers-end-users-and-amd)

  Son gelen updatelerle durum ne oldu bilemem ama HairWorks efektleri dışında R9 380’in GTX 960’ın gerisinde kalacağı bir durum pek yok gibi.

  Shadow of Mordor texturelarıyla meşhur olduğu için ultra texturelarda sanırım 4 GBlık kartlar bile yetersiz gelebiliyor. Ama iki kart da aynı bellek miktarlarıyla geldiğinden karşılaştırma yapabiliriz. R9 380’in her durumda daha üstün olması gerek.

  Assasin’s Creed:Unity bayağı sorunluydu. Normalde gene R9 380’in daha iyi olması lazım ama hangisinde daha fazla sorun çıkar bilmiyorum. Gerçi AMD’nin driver ekibi o oyunla bayağı uğraşmıştı.

  1. Sanirim.söylediklerinde haklisin hatirliyorumda daha orta okula giderken 14 15 sene önce sürekli su tabir kullanilirdi oyun pc si toplicaksan AMD islemciyi tercih et die bi rabet vardi denildigi gibi Amd nin oyun gelistiricilerle arasinin nvidia kdr iyi olamamasindan kaynakli bi nvidia sevdasi cok tesekkur ederim degerli zamanini ayirdigin icin birde
   sistemimi yazmıştim sana sistemde zalman zm500 le 500w psu var bu r9 380 2gb ve 4gb model icin yeterli olurmu yanlis bilmiyosam 2gb tm yukte 150w tuketim yapiodu

   1. AMD’nin o yıllardaki durumu bir başkaydı. Üretim hacminde sorun çekmeseler bayağı yüksek başarı elde eder, pazar payını ve cirosunu arttırıp sektöre daha fazla ağırlığını koyabilirdi. AMD’nin aslında çok müthiş olan ama kullanımına geçirmesi programcıları zorlayan o kadar çok teknolojisi var ki. Aslen NVIDIA’nın da var, Intel’in de. Ama teorik olarak süper performans ya da görsellik vermesi başka şey sektörde yaygınlık kazanması bambaşka bir şey.

    PSU’nuza bakınca aklımda soru işareti oluşuyor. Çünkü gene 12V’u tek kanaldan veremeyen bir PSU ile karşı karşıyayız. R9 380’in TDPsi 190 watt, kartların maksimum çekebileceği güç her zaman TDPden daha fazladır. Bir anlık bile o gücü çekse sistemde çıkartabileceği çok sorun var. En iyi ihtimalle ucu ucuna yeten bir PSU ile karşı karşıyayız. Muhtemelen taktığında çalışacaktır ama PSU yetmezliği çok ciddi bir durum. Kartın, PSU’nun hatta diğer donanımların bile hasar görme riski var. Ucu ucuna bile olsa her türlü yetersizlik durumunda en iyimser ihtimalle stabil olmayan bir sistemle karşı karşıya kalacaksınız. Ama gereksiz yere de PSU değiştirmek de kötü bir şey. Özel olarak araştırdığım bir ürün değil. Cevap vermekte kararsız kalıyorum açıkçası. Forumlarda tavsiye verenlerin çoğu bu 12V’un kaç kanaldan verildiğine bakmadan ve TDP=max. güç sanrısı ile ahkam kesip yeterli diyecektir.

  1. *GTX 770’den kesin olarak uzak durmanı söyleyebilirim. Eski verimsiz Kepler mimarisini(yazımda biraz detayından bahsettim) kullanıyor ve fiyat/performans oranı berbat durumda

   *Çektiğin resimler çıkmıyor ama PSU’nun girişlerine bakmıştım:

   12V kanalından verdiği toplam maksimum güce değil tek bir kanalın verdiğine bakmak lazım. 240 watt diyor. Ayrıca buradan anladığımız bir şey daha var. İki kanaldan biri yüklenince öbüründeki akım biraz düşüyor. Yani 240’a bile ulaşacağı şüpheli.

   Bu noktada kartını takınca kesin çalışacaktır ama sorunsuzluğu konusunda pek garanti veremiyorum. Bir de sistem stabil olsa dahi bu yükün PSU’nun kalan ömrünü daha da kısaltması durumu var.

 28. Simdilik söyle düşünüyorum Ekran kartini alicam bidaki haftada işlemciyi alicam yani beni 3 4ay skntisiz idare etsin tum parcalar bitince psu yuda degistiririm birde bana psu önere bilirmisin verimliliği güç tüketimi bakimindan skinti yasamayacagim 250 300tl arasi bütçe ayirabilirim onun için yani olurda ilerde r9 380 ni upragede etmek istesem onuda karşılaya bilecek mümkünse eyer

 29. Üstte önerdiğim PSUları önerebilirim:

  (http://www.coolermaster.com/powersupply/g-series/g600/null)

  (http://www.corsair.com/en-us/cx600-80-plusr-bronze-certified-power-supply)

  Daha önce de dediğim gibi, o fiyat aralığında alınabilecek başka PSUlar da var, onları da tavsiye edebilirim ama detaylıca araştırdığım bunlar var. PSU meselesi çok hayati olduğundan çok fazla ürün önermek istemiyorum. Öte yandan elindeki PSU da yetebilir ve sorunsuz çalışabilir. Ama daha iyi bir PSU ile daha fazla rahat edersin.

 30. abi ben 3500tlye bir oyun sistemi dizmeyi düşünüyorum aklimdaki sistem şöyle:
  MSI 970 GAMING AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart iyi mi önerdiğin var mı ?
  GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram
  WD 3.5″ 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
  AMD FX X8 8320 Soket AM3+ 3.5GHz 16MB Önbellek 125W 32nm İşlemci fazla mı yoksa FX x6 6300 da iş görür mü ?
  COOL MASTER HYPER 212EVO 775/1155/56/1366/2011&AM2+AM3/AM3+/FM1 İŞLEMCİ SOĞUTUCU
  Ekran kartı olarak sapphire r9 390 nitro veya sapphire r9 380 nitro almayı düşünüyorum. sence 390 a gerek var mı yada 380 yeterli midir ?
  Psu olarak uygun fiyatlı ama kaliteli 700-750w bi psu önerebilir misin?

  soruları cevaplayabilirsen sevinirim teşekkürler

  1. FX8 serisinin ilave çekidekleri DirectX 12’nin çıkışından sonra bile çoğu oyunda pek bir işe yaramayacak. Ama oyun dışı avantajları yok değil.

   390 ile 380 arasında ciddi fark var. Ama R9 390ların 8 GB belleği şu an Shadow of Mordor gibi istisnalar haricinde neredeyse tüm oyunlarda gereksiz. Ama ileride oyun yapımcıları 8 GB belleği kullanırlar mı bilemiyorum. Herkes uzun bir süre 8 GB belleğin gereksiz olduğunda hemfikir ama aynı şahıslar 1 yıl öncesine kadar 1080p’de 2 GBdan fazla VRAM’e gerek yok diyorlardı. Ben düşük de olsa ihtiyaç duyulma ihtimalinin bulunduğunu düşünenlerden biriyim. Olay gene kullanıcının hedeflerine ve beklentilerine dayanıyor. Üstte bu konudan bayağı bahsetmiştim. Ama yakın vadede bana göre oyunlar için pek gerekli değil. Oyun dışı uygulamalar ayrı bir konu zaten. Orada yeri gelir 16 GB’a da 32 GB’a da ihtiyaç duyabilirsin.( Örneğin: DGEMM) Bu durumda R9 390 yerine eğer daha ucuzsa R9 290X f/p açısından daha uygun bir çözüm gözüküyor. Ama hemen hemen aynı fiyatsa R9 390lara da bakabilirsin, çünkü arttırılmış bant genişliği 290X’e göre zayıf GPU performansını kapatır. Aslında bir performans kriterinin öbürünün açığını kapatması gibi durum yok ama burada kartların ortalama performansından bahsettiğimiz için böyle söylüyorum.

   1. cevap için teşekkürler .öncelikle r9 390 ve r9 290x arasında pek fiyat farkı yok (vatan bilgisayar fiyatlarına göre söylüyorum) izlediğim videolarda da fps açısından fazla fark göremedim ileriye yatırım olması açısından r9 390 daha iyi gibi görünüyor. yinede sizce oyunlarda hangisi daha iyi performans verir. diğer bir konu r9 390 veya r9 290x le birlikte fx x6 6300 alsam darboğaz yapar mı yada böyle bir ekran kartıyla birlikte saçma olur mu ?

 31. Merhaba,
  Yazınızı baştan aşağı tüm yorumlarla beraber okudum. Gerçekten kafamızdaki tüm soru işaretlerini gidercek aynı zamanda da yeni yeni sorular oluşturan cinsten bi yazı olmuş. Bunun için teşekkür ederim. Elinize sağlık. 🙂

  Ben, Yakın zamanda sff bi sistemi yurt dışından toplamayı düşünüyordum ve az çok kafamda parçaları oturtmuştum. Fakat Yazınızı okumamla, dediğim gibi yeni yeni soru işaretleri zihnimde dolanmaya başladı. Sanırım şimdi her şeyi sil baştan toparlamam ve bir sürü test sonuçları, araştırma ve kullanıcı yorumları okumam gerekecek. 🙂

  Eğer müsait olursanız Toplayacağım sff sistemde sizin görüşlerinizi rica edeceğim.

  Hoşça kalın…

 32. Rica ederim. Yazının birilerinin işine yaradığını görmek sevindirici.

  Her türlü sorunuzu çekinmeden sorabilirsiniz. Bilgi sahibi olduğum bir konuysa elimden geldiğince yanıtlarım.

  1. Tekrar merhaba,

   Almayı planladığım parçaları aşağıda linkleriyle beraber yazdım.

   Bilgisayarın kasa ve psu gibi bileşenlerini TR’ den alacağım. Diğer alacağım parçaların hepsi Kanada’da arkadaşıma sipariş edeceğim(amazon.ca) ve gelirken yanında getirecek.

   Bilgisayarı genelde oyun oynamak için kullanacağım. Hp marka Monitörüm 1680*1050 çözünürlükte.(sanırım 5ms) İleride super wide bir monitörle değiştirceğim. O yüzden ekran kartı 2-3 yıl rahat. Rahat 1080p hatta 1440p oynatabilsin isterim.

   Kasam thermaletake elite 130 olacak.
   Güç kaynağına henüz karar veremedim ama tabii ki modüler psu önerilerine açığım 🙂

   Gpu; r9 390 ( bi tek markadan emin olamadım) 970gtx yakın rakibi ama yazınızı okuyunca r9 390 daha mantıklı geldi…

   http://www.amazon.ca/gp/aw/d/B00ZQ9JKSS/ref=ox_sc_act_image_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3DWYIK6Y9EEQB

   Anakart; Asua H97ı-plus

   http://www.amazon.ca/gp/aw/d/B00K2R6BZE/ref=ox_sc_act_image_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A1HU0UETW2PFPN

   İşlemci; intel i5 4590s (65watt tdp)

   http://www.amazon.ca/gp/aw/d/B00J6F5LHM/ref=ox_sc_act_image_3?ie=UTF8&psc=1&smid=A3DWYIK6Y9EEQB

   Ram:

   http://www.amazon.ca/gp/aw/d/B00A14ZT6U/ref=ox_sc_act_image_4?ie=UTF8&psc=1&smid=A3DWYIK6Y9EEQB

   Yardımların için şimdiden çoook teşekkürler.

   1. Dikkatsizliğimin kusuruna bakmayın, size cevap verdim sanıyordum.

    Sisteminiz genel olarak mantıklı. CPU olarak 4590S Small form factor için iyi bir seçim. Ekran kartının performansı ile ilgili yorumları yaptım ama SFF sistem toplarken bazı sıkıntılar da yok değil. Öncelikle kasada ısrarcı olup olmadığınızı sormak zorundayım örneğin.

   2. Tekrar merhaba tabii ki de sff olmak zorunda değil. Sadece küçük ve az yer kaplayacağından daha derli toplu olur diye düşündüm. Crossfire veya sli yapmak gibi bir niyetim olmadığı için ve amakarttaki fazla slotları da kullanmayacağımdan itx anakart fikri doğdu. Ama dediğim gibi şart değil. Halen daha sistemi almadım, önerilerinize açığım. Bu arada ekran kartını sanırım msi 2gb r9 380 yapacağım ne de olsa 1080p için yeterli Kanada fiyatı 560tl 🙂 crossfire destekli bir anakart alıp ileriye dönük upgrade seçeneğini de opsiyonlayabilirim aslında. Off seçimler seçimler işin içinden çıkamıyorum. 🙂

    Selamlar…

   3. R9 380 de fiyat/performans açısından iyi bir ürün. GTX 960 ile karşılaştırmasını yukarıda yaptım.

    İyi günler.

 33. Merhaba, yazınızı dikkatle okumaya çalıştım ama farkettim ki oem pc toplamak düşümdüğümden de karmaşık ve zormuş.. Evde 1080p monitör ile oyun oynamak için araştırma yaparken yazınız dikkatimi çekti ve aklımda soru işareti olan birçok sorunun cevabını buldum, teşekkür ederim. Asıl mevzum ekran kartı ile ilgiliydi ancak yazınızı okudukça diğer parçalar ile ilgilide yardımınızın dokunacağını farkettim. Konuyu uzatmadan aklımdan geçen sistemi aşağıya yazıyorum ve önerilerinizi bekliyorum. Esasen 4000 TL kasa için para ayırdım ve Skyrim, GTA V, Shadow Of Morder tarzı oyunlar için 1080p monitöre uygun bir pc arzuluyorum (1080p/60 Hz – 1 ms ASUS monitör almıştım daha önce ve şimdilik değiştirmek istemiyorum). Aşağıda belirttiğim sistemi değerlendirmenizi, mümkünse değiştirilmesi gereken parçaları belirtmenizi ve özellikle ekran kartı önermenizi rica ediyorum (aklımda GTX 970 4GB, R9 290X 4GB veya R9 390 Nitro 8GB vardı) . Cevabınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla..

  Intel Core i5-4690k İşlemci
  MSI Z97 Gaming 3 Sata III USB 3.0 Anakart
  Gskill Ripjaws 2x4GB 1600 Mhz Dual Kit Ram
  Kingston HyperX Fury 240 GB SATA III SSD (İşletim Sistemi) + 1 TB HDD (Depolama)
  Corsair Carbide VS650 650 Watt 80 Plus ATX Kasa
  ThermalThake Water 3.0 Performer Sıvı Soğutma (Harici ihtiyaç olursa)

  1. aslen o kadar zor değil. F/P oranı konusunda %10 kadar bir yanılma hakkını kendinize verirseniz zorluk seviyesi 3-4 kat azalacaktır. Yazının amacı daha çok kafa karıştırmak değil, ekran kartları hakkındaki en yaygın ve en tehlikeli mitleri çürütmek ve yeterli bilgiye sahip olmadan insanları yönlendirenler kişilere karşı kullanıcıları uyarmaktı.

   Bahsettiğiniz kartlar arasında R9 390 performans olarak en iyisi.

 34. merhaba ben

  •Pegatron IPXSB-H61
  •i5 2500k 3.3 GHz
  •8gb ram
  •AtiRadeon HD 6750
  •350watt güç kaynağı

  sistemi yükseltmek istiyorum. işlemcimi tutmak ve anakart almak istiyorum ama piyasada işlemciyi oc yapabileceğim bir anakrt bulamıyorum. tavsiyelerinizi bekliyorum bu konuda. bulamasam da h61 bir anakart ile oc sız gtx 970 alırsam darboğaz yaşar mıyım? r9 380 4 gb alsam sanırım gayet makul olacaktır.

  1. Merhaba

   Alacağınız yeni anakart ile işlemcinizi çok iyi overclock edebileceğinizin garantisi yok. Aynı seri üretim bandından çıkan çiplerin bile termal karakteristikleri ve voltaj toleransları farklıdır. Elinizdeki işlemcinin aynısını kullanan bir başkası OC konusunda mükemmel sonuçlar alırken siz alamayabilirsiniz. Bu yüzden overclock konusunda hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz var. Ayrıca PSUnuz 12V’u tek kanaldan veremiyorsa stabil bir OC yapamayabilirsiniz. Yapacağınız overclock çok büyük oranda olmazsa da yeni anakarta ödediğiniz paraya değmeyebilir. Bu sebeple overclock yapamama dışında anakartınızdan memnunsanız değiştirmenizi önermem.

   PSUnuz sadece OC konusunda değil aynı zamanda bahsettiğiniz ekran kartları konusunda da sorun çünkü 12V’u tek kanaldan bile verse GTX 970’i ya da R9 380i kaldıramaz. Yeni ekran kartı için yeni bir PSU şart.

 35. sistemi yenilerken zaten PSU da dahil olmak üzere monitörümü, ekran kartımı ve anakartımı değiştirmeyi düşünüyorum ama dediğim gibi oc yapababileceğim bir anakart bulamıyorum. Bulamadığım taktirde GTX 970, bu işlemci ile darboğaz yaşatır mı? Yaşatmayacağını düşündüğüm R9 380 illa 4 gb mı almalıyım. çünkü yurt dışından 680 TL ye 2 gb, 820 TL ye 4 gb olan modelini alabiliyorum. Bu farka 2 gb yeterli gelmez mi? Dediğim gibi ilerde işlemci anakart yükseltip 1150 pinli setlere geçmeyi düşünüyorum. GTX 970 darboğaz yapmaz derseniz direk alacağım.

 36. Merhaba
  AMD Phenom II x6 1090t işlemcim ile kullandığım AMD 7970 6gb modeli ekran kartım arıza yaptı. Garantisi de bitmiş. Eğer onarılmazsa yeni bir ekran kartı almayı düşünüyorum. Bu işlemcinin fx işlemciler bazı konularda daha iyi olduğunu okumuştum. Tek çekirdek performansı vs.. almayı düşündüğüm kart ise r9 380 modeli. Bu kart benim işlemcide darboğaz yaşatır mı? Evet ise darboğaz yaratmayacak en güçlü hangi ekran kartını önerirsiniz.

  ram ve psu um gayet kuvvetli.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Ne tarz bir arıza ile karşılaştınız? Umarım tamir edilebilir, kaybederseniz yazık olur. Zira alacağınız R9 380 ile arasında büyük bir fark yok.

   Yeni kart alırsanız darboğaz yaratacak şey kart değil işlemciniz olur. Aynı frekanstaki Phenomların FX işlemcilere göre yerine göre tek çekirdek performansında üstün olduğu çok yer var dediğiniz gibi. İşlemciniz de bugün bile güçlü sayabileceğimiz bir işlemci. Ama tıpkı tüm FXlerin R9 380’e bir miktar darboğaz yaratacağı gibi Phenomlar da yaratacaktır. Ancak alacağınız yeni kartı tam kapasite kullanamasanız bile bu boşa gideceği anlamına gelmiyor. Yeni anakart+işlemci almak yerine bir miktar darboğazı hoşgörmek fiyat/performans açısından daha mantıklı bir tutum.

 37. Merhaba cevabınız için teşekkür ederim.

  Kartın arızasını bilgisayarcım tespit edemedi. Bende sapphire yetkili servisine götüreceğim (servispoint sanırım) Onarılamaz ya da tuzlu bir onarım parası isterlerse şayet başka bir karta yöneleceğim. Bu markanın bozulan 2. kartı oldu bu.Ne hikmetse ikisi de tam da garantisi bitince bozuldu 🙂 Bundan sonra asus dışında alacağımı sanmıyorum.

  Bir önceki mesajımda r9 380 yazmışım yanlış olmuş ben onun abisi olan 390 modelini yazacaktım.
  Dediğiniz gibi bu kart için de sanırım yaratacağı darboğaz katlanılabilir bir seviye de olur umarım.
  Birde 1090t gibi ve fx gibi işlemcilerin dx12 ile beraber bu darboğaz olayını aşacaklarını okumuştum.
  7000 serisinden başlayarak devam eden gpu lar eski işlemcilerde bu sorunu dx12 sayesinde aşacaklarmış gibi. Sanırım d.haberde yazıyordu.

  800 w silverstone olimpia psu var. sanırım bu yeterli olur. Ayrıca sapphire 390 modeli 2*8 pin bağlantı isterken asus olanı 1*6 ve 1*8 pin istiyor. Sanırım bu psu u zorlamaması için bile yeterli.

  1. Ekran kartı arızası konusunda geçmişte bir sürü acı tecrübem oldu. Her ne kadar klişe bir söz olsa da elektronik biraz şans işi. Elbette üreticinin bileşen kalitesi, PSU, kullanıcının dikkat etmesi gereken faktörler gibi bir sürü durum var ama bazen maksimum özeni gösterseniz bile yetmeyebiliyor.

   Sapphire konusuna değindiğiniz iyi oldu. Bu yazıda marka övme ya da karalama amaçlı herhangi bir söylemde bulunmamaya çalıştım ancak Sapphire 2013 yılında en yüksek malfunction rate’e sahip firmalardan biri olmuştu. Fransa’da 1 Nisan 2012 ile 1 Ekim 2012 arasında satılan Sapphire Radeon HD 7850lerin %13ü Nisan 2013’e kadar servise gönderilmiş ve arızalı olduğu tespit edilmişti. Kaldı ki HD 7850 çok güç çeken ve ısınmasıyla ünlü bir GPU da değil. Failure rate’den sadece firmayı sorumlu tutmak, kullanıcı eğilimleri gibi faktörleri es geçmek elbette hatalı. Örneğin high-end kartlara bulaşmayan ve hedef kitlesi GPU zorlayıcı uygulamaları fazla kullanmayan insanlar olan bir firmanın bozulan kartları kullanıcılar tarafından farkedilmeyebilir. Kaldı ki bu kartların soğutması, ihtiyaç duyduğu bileşen kalitesi gibi etmenler sorun olmaz. Ama neresinden bakarsanız bakın %13 affedilir bir oran değil.

   Ekran kartınız ne gibi bir arızaya sahip? Ekrana görüntü mü gelmiyor, artifact sorunu mu var, bilgisayarınızın mavi ekran vermesine ya da kilitlenmesine mi sebep oluyor yoksa başka bir sorun mu var?

   Çok çekirdekli işlemciler DX12’den bayağı yararlanacaklar. Bazı kaynaklarda abartıldığı kadar olmasa da DX12’nin hiçbir işe yaramadan duran çekirdeklere büyük fayda sağlayacağı kesin. Yazımda bundan biraz bahsettim.

   R9 390’da bir miktar darboğaza katlanmak fiyat/performans açısından en doğru davranış gibi gözüküyor.

 38. Ekrana görüntü vermiyor. Ama bakıyorum, üstündeki fanlar dönüyor ve üzerinde ki sapphire logosu ışıklandırması da çalışıyor. Başka ekran kartları denedik. Onlarda sorun yok. Bakalım servisi ne diyecek. Bilgisini yazarım buraya.

  %13 dediğiniz gibi büyük bir rakam.Artifact sorunu yaşayan modelim de vardı 🙂 sap.hd5870

  Teşekkürler.

 39. HD 5870’de yaşadığınız nasıl bir artifactti? Birkaç sene öncesinde Sapphirelerin çoğunda piksel titremesi sorunu çok görünüyordu. O tarz bir şey mi?

  ABD’deki internet üzerinden bilgisayar toplayan büyük bir site bir istatistik tutmuştu. Adamlar Sapphire Radeon HD 5970’in açık ara en sorunlu kart olduğunu söylüyorlardı. Kendi istatistiklerine göre arıza oranı %30’a yakın bir şeymiş. Ve en önemlisi bu arızaların büyük bir kısmı kullanıcıya satıldıktan sonra geri gelenler değil, daha kartı kutudan çıkartıp montaj yapar yapmaz aldıkları hatalar.

  Sapphire ayrıca son yıllardaki tüm çabalarına rağmen AMD’nin imajını düzeltememesinde önemli bir etkendir. Çok fazla kart üretme kapasiteleri var ve bu kadar sorunlu kartları piyasaya sürünce “AMD’den uzak durulmalı” yargısının oluşmasına sebep oluyor.Sapphire’i kayıtlardan çıkardığınızda failure rate konusunda iki firma da eşit gözüküyor.

 40. Hocam size kısa bir sorum olacak Bu gigabyte in gtx 960 g1 gaming 4gb modeli var 3 fanlı baya bir hız aşırtma yapılmış modeli hatta en iyisi diyor çoğu kaynak soğutması ve stabilitesi bakımından fiyatıda 850TL civarı ve yine gigabyte’ın r9 380 modeli var oda 4gb 850TL civarı(stokta maalesef yok gözüküyor sanalmarketim bilmem nede diğer sitelerde 1140tl abartı bir fiyatta o yüzden bahsettiğim siteden almam şart en uygun fiyat bariz orda reklam yapmıyorum 🙂 )

  İşlemcim a10-7850k
  ram radeon gaming memory 2x4gb 2133Mhz CL10 DDR3
  zalman reseretor 3 max soğutucu
  psu cooler master silent pro gold 550w
  a88x anakart var gigabytein d3h idi sanırım
  kasa zalman z11 plus
  120gb ssd ve 1tb wd black var
  şuan kullandığım ekran kartı r7 250

  hocam bu sistem için en uygun darboğaz yaratmadan sizce hangisine yönelmeliyim

  1. R9 380’i apularla crossfire yapamazsınız. APU mutlaka bir miktar darboğaz oluşturacaktır. Fazladan çekirdeklerin işe yarar hale gelmesinin ardından A10 7850K FX6 ve FX8’e göre önemli ölçüde daha fazla bottleneck yaratacak bir CPU olur.

   R9 380 ile GTX 960 karşılaştırmasını ve kartların birbirine göre olan üstünlükleri hakkındaki fikirlerimden önceki yorumlarda bahsetmiştim. Kartlar özelinde karşılaştırırsak:

   Bahsettiğiniz 960 fabrika çıkışından iyi bir OC ile geldiği gibi OC potansiyeli açısından diğer çoğu 960lara göre iyi bir kart. Garanti çok iyi OC yapacağınız anlamına gelmese de sorun hızaşırtmada sorun çıkarma olasılığı daha düşük.

   Ama belli olmaz R9 380’i daha iyi OC edebilirsiniz.

   Önemli olan kartların belleklerinin ne kadar OC edilebildiği. Bu konudan gene emin olamazsınız.

   Elinizdeki PSU 12V’u tek kanaldan veriyor. Bu güzel bir durum:

   1. Direct X12 ile acaba A10 7850K’nın 8 adet gpu çekirdeğinide cpu çekirdeği olarak kullanabilirmi onlarıda bilinçli (yazılım desteği ile geliştirici vasıtasıyla) yada bilinçsiz bir şekilde o çekirdeklerede işlem dağıtabilirmi direct x12 oyunlarında amd bu konu hakkında bi açıklama yapmamıştı.Fakat öyle bir şey mümkün olursa gerçekten çok acayip olabilir.

   2. CPU çekirdeği gibi kullandırmayı sağlaması imkansız. Ancak şöyle bir durum var: GPGPU işlemlerinin büyük bir ivmeyle yaygınlaşması için gereken zemin hazırlanıyor. DX 12 overhead’in birden fazla çekirdeğe yayılmasını sağlayıp Core 0’ın daha fazla drawcall yapabilmesini sağlayacak. Overhead ve render yükü haricinde CPU yapay zeka ve ses gibi şeylerle de uğraşıyor. Teorik olarak bunlar GPU üzerine yıkılabilir. Bugün AMD mimari güncellemeler sayesinde GPGPU açısından “kağıt üzerinde” büyük ilerlemeler kaydetti. Tonga ve Fiji’nin bağlam değişimi yetenekleri eski GPUlara göre daha iyi örneğin. Aslına bakılırsa GCN GPGPU açısından süper bir mimari, yeni çıkan Maxwell’i bile bu noktada pek çok açıdan geçiyor.

    Ancak PC’de işler her zaman kağıt üzerinde olduğu kadar parlak olmuyor. GPGPU işlemlerinin daha yaygın olması için önümüzde bir sürü engel var.

    DX12 bu noktada işleri ne kadar değiştirir, CPUnun üstüne yıkılan çoğu şey birkaç yıl içerisinde ekran kartları tarafından “pratikte” de yapılabilir hale gelir mi? Ben nu konuda işlerin bir miktar iyileşeceğini düşünsem de mucize beklemiyorum.

    HSA’nın yaygınlaşması için katedilmesi gereken(çoğu teorik anlamda değil daha çok pratikte) şeyler var.

 41. İyi günler Gigabyte GA-970A-DS3 bir anakartım, 8GB Ram’im ve AMD Fx-8120 3.8ghZ’ye Overclockladığım bir işlemcim var. Ekran kartım ise AMD Radeon HD6790. Aslında ekran kartımdan memnunum 100dolarlık bir ekran kartı olmasına rağmen şimdiye kadar oynatmadığı bir oyun olmadı çok şükür. Artık yeni bir ekran kartı almak istiyorum.Bütçem 1000lira civarı (1100-1200) 4K performansı beklemiyorum çünkü monitörüm yok. 1920×1080 çözünürlükte bütün oyunları açabilecek bir ekran kartı önerebilir misiniz ? Daha pahalı olursa da önerebilirsiniz bütçemi gözden geçirmeye çalışabilirim. İşlemcim hakkında ne düşündüğünüzü de merak ediyorum beni ne kadar daha götürür acaba ?

  1. R9 380 ve GTX 960 sizin için en iyi alternatifler. Birbirilerini hangi noktalarda yendikleri hakkında yorumumu yukarıda okuyabilirsiniz.

   FX-8120 DX12 ile kıymeti artacak işlemcilerden. Anakartınızla uyumlu olan ve harcadığınız paraya değecek kadar performans artışı sağlayacak bir CPU yok. Piledriver FXlerde performans artışı ortalama %20 civarı. AMD Steamroller ve Excavator mimarilerini sadece APUlarında kullandığı için AM3+ soket sahipleri ciddi bir upgrade şansına sahip olmuyorlar.

   Excavator FXleri(desktop CPU olarak FX yani) görememizin sebebi sanırım üretim kotaları. Ya da bilmediğimiz bir sorun var, örneğin Excavator mimarisinin Carrizo’ya getirisi sadece düşük saat frekanslarında olabilir.

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. R9 380 zaten aklımda olan bir karttı sizin önerinizle de satın almaya bayağı yaklaştım. Verdiğiniz bilgiler için sağolun.

 42. Öncelikle iyi günler, kasa toplayacağım iki ekran kartı arasında kaldım m gtx 960 mı r9 280 mi ? sizin başka öneriniz varsa onlar da olur tabii ki.

   1. ben birazcık daha araştırdım, sanırım kartları karşılaştırırken fiyata bakmıyorsunuz direkt özellik olarak bakıyorsunuz, r9 280 ve gtx960 yabancı ülkelerde 209$ a satılıyor ikiside, türkiyede ise bariz fark var aralarında yani şu an r9 280 daha mantıklı geliyor gtx960 alıcağıma r9 380 alırım aynı fiyattalar neredeyse. ama biraz bütçeden kısmam gerek anakartı bir model daha yükseltebilmem için, bu yüzden de direkt olarak r9 280 geliyor akla, bir kaç kaynaktan da dx12 desteğini de alacağını öğrendim. r9 280 bana kaç sene gider ? öyle ultra takıntısı olan bir insan değilim sadece uzun ömürlü olmasını istiyorum gtx960 uzun vadede düşünürsek özelliklerine göre pahalı kaçıyor bence en azından türkiyede,

   2. Fiyata bakmıyorsunuz demeniz yanlış Türkiye fiyatına bakmıyorum. Yurtdışı fiyatları üzerinden karşılaştırma yapıyorum. Türkiye’deki fiyatlar o kadar dengesiz ki. GTX 960 ülkemizde maalesef 970’e yakın fiyatlarda satılıyor dediğiniz gibi.

    GTX 960 ve R9 380’i referans fiyatları üzerinden karşılaştırıyorum. Bu durumda fiyat/performans oranı hakkındaki yorumlarımı Türkiye fiyatlarına göre uyarlamak soru soranlara düşüyor.

    Ülkemizdeki fiyat politikalarının mantığını anlamak çok zor. Satan yere göre değişmeler, ilginç indirimler… Bu noktada f/p karşılaştırmasını ülkemiz fiyatları üzerinden karşılaştırmak hem zor hem de o gün için doğru olsa bile bir gün sonra bile yanlış hale gelebilecek bir şey.

    Yurtdışı fiyatları da elbette yerinde durmayacak, bir ay sonra bu yorumları okumanın anlamı kalmayacak belki de. Zaten yazıda özellikle güncel kartları karşılaştırmak yerine genel bilgilerden bahsetmeyi seçtim. Tabi teknoloji konusunda olan her yazı gibi o yazının da belirli bir ömrü olacaktır.

    Elbette GTX 960 ile R9 380 arasında Türkiye’de daha ucuz olanı tercih edince yanlış seçim yapma olasılığınız düşüyor.

    Ayrıca R9 280 hakkında yanılıyor olabilirsiniz çünkü AMD’nin belirlediği fiyat 180 dolara düşmüştü en son. Daha da indirilmiş olabilir.

    R9 280 DirectX 12’yi kısmi destekleyecek. Eğer R9 285 ile Türkiye’de aşağı yukarı aynu fiyattan satılıyorsa 285 genelde daha mantıklı.

 43. hocam 1280*1024 monitor vga var bütçe 500 600 olcak ekran kartı
  işlemci i3 4170 diye dusunuyorum
  8gb ram
  1tb hdd
  anakart ne almalıyım h97 pc mate mı h81m s2pv mı
  kaç watt psu almalıyım
  sonra 1080e gecerim

  1. 1/Ekran kartı için mi 500-600 arası bütçe ayırdınız?

   2/FX-6300 daha iyi bir f/p seçimi olabilir. Özellikle DX12’nin gelişiyle. Oyun dışında çok çekirdekli işlemciler neredeyse her zaman avantajlı. Sırf render tek çekirdek üzerinden yapıldığı için tek çekirdek gücünün önem kazandığı durumlar olabiliyor.

   3/Anakart için bütçeniz nedir?

   1280X1024 ekran kartınız açısından bir avantaj. Hemen 1080p’ye geçmeyecekseniz bir süreliğine idare edecek şeyler düşünebilirsiniz.

   1. 1 Evet 2.EL GTX 760 MUADİLİ 960 R9 280 280X 285 380 BAKIYORUM DA
    2 Amd de soğutucu al falan ve amd işlemciler yaşlandı
    3 300 en fazla

    Peki 2000 2500 arası sistem toplayabilir misiniz

   2. Monitör dahil mi? Bir de üstteki commentlerde belirttiğim gibi TR fiyatlarının durumu hiç stabil değil. Ben o fiyat aralığında bir sistem yazabilirim ama aynı mantıkla sisteme ekleme çıkarma yapabilirsiniz.

    AMD evet soğutucu ile beraber daha pahalıya gelecektir. Ama FXlerin yaşlanma gibi durumları yok tam tersine dertleri zamanın fazla ötesinde olmalarıydı. Ama FXlere uyumlu anakartların teknolojik geriliklerinden ve bu anakartların çok uzun vadede problem yaşama ihtimalinden bahsediyorsanız haklısınız.

 44. 2.el fiyatlarını hiç bilemem ama içlerinde en iyisi R9 380. Rakibi olabilecek 280X bazı senaryolarda daha iyi performans üstünlüğü verse de teknolojik açıdan 380 daha iyi. Bugün de aynı soruyu şu şekilde cevaplamıştım:

  “380 ile 280X’i kıyaslamak kolay değil. Her kart durumdan duruma yarıştaki yeri değişiyor ama bunlardaki durum çok daha fazla farklı. Direkt yeni mimari daha iyidir mantığı ile R9 380 tercih edilebilir. Ya da 4K decode’u kısmen desteklemesi bile direkt tercih sebebi olabilir. FreeSync desteği de.
  Güç tüketimi eğer günde saatlerce yük altına sokulmuyorsa bence önemsiz. Hele günde oyun/render/ya da ekran kartını yoracak şeyleri 1-2 saatten fazla yapmıyorsan güç tüketimine fazladan 1-2 dolar vermek bile yanlış.

  Peki salt performans diye bakarsak ne olur? İbrenin özellikle DX 12 ile beraber R9 380 yönünde kayacağı aşikar. Hele ki oyunlarda GPGPU işlemleri adam gibi kullanılmaya başlanırsa bariz avantajı var. DX 12’i biraz daha fazla desteklemesi de avantaj tabi. Ama 280X bazı yerlerde daha üstün gözüküyor benchmarklarda falan. Kafa karıştırıcı tarafı burası.

  Ben olsam kesinlikle 380 alırdım ama herkesin mantığı kullanım tarzı falan aynı değil. Fazla sayıda oyun oynamaya fırsat bulamayan ve 2-3 fpsyi takmayan ve R9 380’in getireceği yeniliklere önem veren biriyim ve gözüm kapalı 380 derim 280X yerine. Bu mantıktaysan ve 3-5 fpsden çok teknolojiye önem veriyorsan elbette 380. Ama bazı senaryolarda 280X’in üstün olması bir dezavantaj. Diğer senaryolarda 380 performans olarak da üstün.”

  Dalgalanma dediğiniz ekran kartı screen flickering ise BIOS güncellemeyle aşılabiliyor. Bazı Pitcairn ve Tahitilerde olmuştu bu durum. Genelde Sapphire’in bazı modellerinde oluyor.

  Monitör hariç istediğiniz işlemci ile birlikte ekran kartı hariç 1400 TL(600 civarı karta ayıracağınız için)

  *Core i3 4170 (Aslen FX6 tavsiye ederim ama istemediğiniz için o seçeneği atladım.)

  *ASUS H81M-C/MSIMSI H81M-P33/ASUS H81-PLUS/GIGABYTE H81M-S2PV—–> Anakartların kendilerine ait bir problemleri olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız. Türkiye’de rahatça bulunamayan modelleri eledim ve fiyat/performans+stabiliteyi ön planda tuttum.

  *8 GB çift kanal DDR3 RAM. 1600 Mhz üstünün bu işlemcide neredeyse hiç faydası yok sayılır.

  *Fiyat/performans açısından ST1000DM003 1 TB HDD. En sessiz olarak WD Caviar Greenlerde intellipower’ın kendine has sıkıntıları olduğu için pek tavsiye etmem. WD Caviar Blue da olabilir. Sessizlik açısından bakarsan:

  http://www.silentpcreview.com/article29-page2.html

  *Kasa/güç kaynağı olarak:

  Cooler Master RC-K350/Cooler Master CM K380——>İkisi de 12V’u tek kanaldan veren bir PSUya sahipler. PSU konusunun önemini ve dikkat edilmesi gerekenleri yukarıda da belirttim.

  Bahsettiğim sistem ekran kartı hariç Vatan’da 1400 TL tutuyor:

 45. hocam ne yaptınız siz ya? mükemmel bir yazı olmuş, ekran kartları hakkında bu kadar derine inen bir yazı görmedim.

 46. bir de şu kısım önemli: FRAPS oyun performansını ölçmeye yetmez. halbuki donanımhaber, technopat gibi yerler FRAPS ile yetiniyorlar. Siz yazınızda bu cahillere tarihi ayar vermişsiniz.

  http://www.guru3d.com/index.php?ct=articles&action=file&id=3064

  1. Yorumunuzu çok geç gördüm. Ancak şimdi cevap verebiliyorum. Paylaştığınız resim çok şey anlatıyor ama yazımda da belirttiğim gibi FCAT bile %100 güvenilir değil. Donanım sitelerindeki baştan savmalığa gelince, bu başlık altında yorum yapmak istemiyorum ama ne düşündüğümü az çok tahmin edersiniz. FRAPS ile ölçüm yapmaları belki de en küçük kusurlarından biri diyeyim sadece. Takipçileri okudukları ve dinlediklerini sorgulamadıkça o sitelerden kalite artışı beklemek hayal. Hitap ettikleri kitlede bitiyor her şey.

 47. Merhabalar,
  Görüyorum ki bu konuda çok bilgili ve iyisiniz. Size danışmak istiyorum. Arkadaşımın sistemi çok eski. Hala içinde Intel Pentium E2200 ve Geforce GT 220 var. Ona bir sistem toplamak istiyorum. Sizce Intel Core i5-4460 ve Nvidia GeForce GTX 750 Ti 1080p için güzel midir? Ve işlemci için h97 serisinden bir anakart seçmek uygun olur mu? Ben MSI H97 Gaming 3 düşünüyordum. Baktım karşımda bir profesyonel var, sizin de firkrinizi almak istedim. Ne diyorsunuz?

   1. Arkadaşımın bilgisayarı olduğu için ufacık bir fikrim bile yok. 500w yeterli olur diye düşünmüştüm.

   2. PSU yetersizliği gibi bir durum yoksa 750 Ti mantıksız bir seçim. Maxwell mimarisinin birinci jenerasyon ürünü ve 2.0’ın önemli özelliklerinden yoksun. Oyun amaçlı toplanacak bir sistemse-muhtemelen öyledir- 4460 ve 750 Ti mantıklı bir kombinasyon olmaz f/p açısından. Core i5 4460+750 Ti kabaca 1100 TL olması lazım. Aynı paraya çok daha iyi kombinasyonlar üretilebilir. DX 12nin gelişiyle değeri artacak bir FX işlemci(ki çok çekirdeklerin oyun haricinde her türlü yararı var)+R9 285 ikilisinde bir miktar işlemci darboğazına uğrasanız da iyi performans alabilirsiniz, hem 750 Ti’ya göre çok daha fazla performans alırsınız hem de biraz önce bahsettiğiniz kombinasyondan çok daha ucuz olur. FX işlemcilerin anakartı ve çipsetinin eskiliği problemi de var elbette. Tam bütçe ve kullanım tarzı hakkında daha fazla bilgi verebilirseniz daha isabetli tavsiyeler verebilirim.

 48. Kolay gelsin usta bi iki sorum olucak 2.el olarak Sapphire Dual-X OC R9 280X yada Asus R9 280X DirectCU II TOP almayı düşünüyorum hangisini önerirsin ve kartı almadan once durumunu ögrenmek için hangi testlere sokmalıyım

  1. ASUS’un R9 280Xlerinin soğutma konusunda problemleri var. Sapphire’in kartı hakkında bilgim yok. Geçmişte Sapphire’in de önemli problemleri de oldu, yüksek arıza oranları gibi. 2.el alacaksanız garantisi olması çok iyi olur.

   Furmark gibi stres testleri mutlaka yapılmalıdır ama yetmeyebilir.Bellekleri de stres testine sokmalısınız. Onun dışında farklı oyunlarda farklı sürücülerde hatta özellikle genel anlamda sorunlu olduğu bilinen sürücülerle deneyebilirseniz iyi olur.

 49. Ve i5 4440 işlemci 16gb ram MSI Z87-G43 GAMING Intel anakart ve CORSAIR CX SERİSİ 80PLUS 600W bu sisteme MAX 700 liraya hangi ekran kartını önerirsin 0 yada 2. el

 50. YORUMLARI OKUYUNCA R9 380 LE R9 285 DE CAZİP GELDİ AMA FİYAT FARKLARI FAZLA VE R9 380 AŞIYOR GALİBA BİRAZ BENİ

  1. TR fiyatlarını bilmiyorum ama aşırı fark varsa R9 285 fiyat/performans açısından üstün konuma geçebilir. 380’e göre tek eksisi ekstrem bazı senaryolarda geride kalması:

 51. Kusura bakmayın biraz önce başka birisine sorduğum PSU sorusunu yanlışlıkla sizin yorumun altına koymuşum. Ama PSUyu belirttiğiniz gene de iyi oldu.

 52. Bütün cevaplar için teşekkür ederim ekran kartını türkiyeden alıcağım için fiyat olarak en uygun Powercolor R9 285 TurboDuo OC olarak gözüküyor şuanki vatan fiyatı 670 TL R9 380 ise 2gb lık versiyonu 830 TL 4gblık nitro versiyonu da 900 TL gtx960 a gelirsek 2g si 860 TL 4g si 960 TL f/p olarak r9 285 almayı düşünüyorum. Ayrıca Yukarıda belirttiğin gibide yazayım
  a) 700tl bütçem var.
  b)%95 OYUN
  c)1920*1080
  d)Güncel ve önümüzdeki 3 4 yıl içinde çıkacak olan oyunları med-high arası oynamak istiyorum sistemin kalanını yukarıda belirtmiştim

  1. işlemci ve anakartınız uyumsuz. Ayrıca işlemciniz o fiyata göre iyi bir işlemci değil. RAMleri de çift modül ve CL9 yapmalısınız.

 53. Ayrıca R9 380 gibi bir karta 2 GB bellek az. 4 GB ile fiyat/performans daha iyi olur. Bütçe sabit kalacaksa başka yerlerden tasarruf edebilirsiniz.

 54. Bu kadar hızlı döndüğünüz için teşekkür ederim.hocam önerebileceğiniz bi anakart varmı ? Fx 6350 450 lira Fx 8300 400 lira civarı onlara okadar verinceye kadar bunu alsam daha mantıklı olur diye düşünmüşdüm sizce hangisini almalıyım.

 55. Merhaba hocam bu ay içinde yeni bir sistem almayı düşünüyorum ilk olarak ekran kartını aldım yurtdışından getirdim powercolor pcs+ r9 390 aldım tr satışı yok 2. olarak da 144hz bir monitör istemiştim ama malesef bana asus PA248Q grafik tasarım için bir monitör almışlar bunu satıcam ve üstüne para koyarak şu parçaları almayı düşünüyorum hocam bir kaç soru sormak istiyorum bu konu hakkında. birincisi seçtiğim işlemci fx 8300 95 w güç tüketiyor ve 16 mb ön belleği var üst modelleri çok güç tükettikleri için almaya yanaşmadım sizce bu doğrumudur ? 2. olarak böle bir sistem için 700 w güç kaynağı yeterli olacak mıdır ? ekran kartının üstünde 780 gereklidir diye bir yazı vardı aklım ona çok takılmıştı.

  http://www.vatanbilgisayar.com/msi-970-gaming-amd-970-sb950-am3-ddr3-2133mhzoc-sata-30-usb-30-anakart.html

  http://www.vatanbilgisayar.com/amd-fx-x8-8300-soket-am3-33ghz-16mb-onbellek-95w-32nm-islemci.html

  http://www.vatanbilgisayar.com/gskill-8gb-2x4gb-ripjawsx-ddr3-1600mhz-cl9-15v-dual-kit-ram.html

  http://www.vatanbilgisayar.com/zalman-z11-neo-700w-atx-midt-siyah-kasa.html

  http://www.vatanbilgisayar.com/wd-35-1tb-caviar-blue-sata-30-7200rpm-64mb-cache-harddisk.html

  ekran kartı olarakta yurtdışından bunu getirdim hocam peki sizce bu marka özel üretilmiş ekran kartı iyimidir hocam size danışmak istiyorum bu konu hakkında ? Texture Units ve Shader Processors r9 290x gerisinde kalıyor neden peki ? hocam bellek olarak ileride çok iyi bir iş çıkaracağını düşündüğüm için bu ekran kartından yana kullandım seçimimi . bu sistem için bu güç kaynağı yeterlimidir.

  http://www.guru3d.com/articles-pages/powercolor-radeon-r9-390-pcs-8gb-review,1.html

  1. İşlemciniz mutlaka ekran kartınıza darboğaz oluşturacaktır. ayırdığınız bütçeye göre farklı işlemci/anakart kombinasyonları düşünülebilir.Güç kaynağınız ise yeterli.

   390,390x,290 ve 290x aynı Hawaii GPUsunu kullanmaktadır. Ancak sonunda X bulunanlarda herhangi bir kırpılma bulunmazken 390 ve 290’ın bazı Compute Unitleri eksiltilmektedir.Bunun sonucu olarak daha az shader ve TMU ile gelmektedirler. 290 ve 290X’in belirlenmiş saat hızları da farklıdır ayrıca. aynı saat hızı farkı 390X ve 390 arasında da vardır. 390 ve 390X’in
   290 ve 290X’ten iyi olmalarının sebebi daha hızlı bellekler ile çalışabilmeleridir. Bellek saathızı 5 GT/s’ten 6 GT/s’e çıkartılarak daha yüksek bir bant genişliği ile çalışma olanağına sahip olmuşlar, bunun sonucu olarak da daha yüksek performans göstermişlerdir. Bu sebeple 390 daha az
   ünite ile çok ufak istisnalar haricinde 290X’ten daha iyi performans göstermektedir. Bu sayede eski Hawaiilerin(290 ve 290X) bellek performansı yüzünden dizginlendiği ve bant genişliğinin shader gücünden daha önemli olduğu da kanıtlanmış oldu. Furyler neden 512 GB/s HBM’e rağmen mucize yaratamıyor derseniz, yapılan bellek testlerinde HBM’in GDDR5’e göre çok uçuk farklaratamadığı görüldü. Ayrıca sadece 64 ROPla geliyorlar. İlave olarak driverların olgunlaşmamış olması da başarısızlığında etken olabilir.

 56. mükemmel bir yazı olmuş.

  hocam ben AMD Radeon R9 380 ile NVIDIA GEFORCE GTX 960 arasında kararsız kaldım. ne önerirsiniz?

 57. Merhaba § gün önce Zotac Amp extrem 980ti aldim… 5760 x 1080 p oyun oynadigim icin Trix 290x i degistirdim bu kart yerine… zotac ariza yapti artifact Arizasi verdi Resimini cektim.. Bu acaba driverdan olurmu oc de yapmadim karta 55 derecedeydi nasil oldu bu olay anlamadim..

  1. Eğer OpenGL kullanan bir oyun ve Catalyst 15.7.1 driverı yüklü ise donanım hatasına benzer bir artifact alabilirsiniz. 15.8’in durumunu bilmiyorum. Onun dışında artifacte bakıp tahmin yürütmek zorundayız.

 58. tam olarak anlayamadım hocam şimdi bnm ekran kartım r9 390 r9 290xten iyi değil mi demek istediniz yoksa aralarında azcık olsada fark var ama r9 290x daha mı iyi diyorsunuz. işlmecim hakkında da nasıl bir darboğazdan bahsediyoruz hocam 16 mb ön bellek iyi gibi duruyordu oc yapabilirm gibime geldi bir üst modele mi yönelmeliyim hangi işlemciyi seçmem gerekiyor hocam . teşekkürler

  1. hocam yazınıı bir daha okudum ve ekran kartın konusunu anladım özür dilerim benim hatam yanlış okuma yüüznden yanlış anlamışım. işlemci olarak amd kısmından hangisini önerirsiniz ?

 59. FX-8350 bir miktar darboğaz yaratacaktır. Daha iyi fiyat/performans için daha ucuz olan FX-6300, daha iyi performans içinse Core i5-4590, 4460 gibi bir CPU seçebilirsiniz.

 60. hocam fx 6300 eski bir işlemci değil mi ? bir bilgim yok bu konuda ama bu darboğaz olayını nasıl anlıyoruz ? mesela fx 8350 fx x6 6300 e göre fiyatı yüksek fx f6 6300 alsam oyun oynamak dışında küçük bir başlangıç için unity üzerindden mobil platforma oyun tasarlamak için bir başlangıç yapmayı düşünüyorum. ayriyeten video düzenlemek için photoshop vb. uygulamaları kullanmak için iyi bir seçim midir bu işlemci yoksa fx 8370e mi almalıyım yoksa fx x6 6350 mi almalıyım ? kafam bu noktada çok karıştı hocam nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

 61. fx serisi masaüstü cpuların hepsi eskidir. oyun performansı açısından fx6 ve fx8 arasında dx12’den sonra bile nerdeyse hiçbir oyunda anlamlı bir fark olmayacaktır. Ancak oyun harici şeylerde de kullanacağınızı söylediğiniz için fazladan çekirdeğin faydası olacaktır. o yüzden fx8 daha iyi bir seçim olur.

  Genelde bana direkt oyun performansına yönelik sorular sorulduğu için yanıldım, kusura bakmayın. Aslında oyun odaklı sistemde bile işlemcilerin sadece oyun performansına bakılmaması taraftarıyım.

  O zaman FX8ler performans olarak bile biraz önce bahsettiğim i5 rakibini geçer.

  1. selam hocam benim sikintim r300 serisi r7 370 nitro 4gb ekran karti aldim sisteme taktim butun suruculeri guncelledim pc nin dxdiag sistem ozellikleri bolumunden ekran kartina baktigimda r300 serisi oldunu yaziyo ama dx11.2 olarak gozukuyor bunun uzerine 5 farkli sistem ozelligi gosteren programlarla ekran kartini test ettim ve sonuc ayni amd nin yeni nesil olarak piyasaya surdugu r370 ekran karti dx 11.2 dx 12 ile alakasi yok bunun uzerine karti aldigim vatanbilgisayara gittim bunun nedenini sordum bana windows 10 kullanmam gerektigini ve ekran karti guncellemesi almam gerektigini ancak boyle dx12 o5arak kartimi kullanabilecegimi soylediler bu nasil olur hocam bizi goz gore gore kazikliyolar benim eski ekran kartimi herhangi bir isletim sistemine taktigimda dx 10 oldugunu soyluyosa bu da oyle olmasi gerekmiyomu bu yeni ekran kartlarini yamayla dx 12 yapiyolar adina guncelleme diyolar insanlara kagaliyolar hocam youtube a bakiyorum bu yeni kartlarin videolarini koymuslar kartlar dx12 turkiyede neden boyle cevap yazarsaniz sevinirim tesekkurler…

   1. selamlar.

    hocam ortada bir kazıklanma durumu yok. DirectX 12 için Windows 10’a ihtiyaç var ve bu durum ilgili dökümanlarda bildirilir. Windows 10’a geçiş de elinizde Wİn7 ya da 8 varsa ücretsiz.

 62. o zaman hocam fx 8300 almamda bir sıkıntı olmayacak galiba .Ama oyunda oynayacağım için fx 8300 8350 darboğaz yapar dediniz. ama fx 6300 alma mı tercih ettiniz. Şimdi hocam hem oyun hem diğer işleri mi halledecek hangi bir işlemciye yönelmeliyim. yoksa intel i5 e mi yönelmem lazım ?

 63. selamlar..1000 tl yi aşmayacak şekilde 1080p de, dx12 destekli ve genel olarak oyunları üst ayarlarda oynatacak bir amd ekran kartı almayı düşünüyorum.sistemim şu;

  amd fx8 8350
  msi gaming 970 anakart
  8 gb gskill ripjaws 1866 mhz ram
  amd radeon hd 6850 (değişicek)
  120 gb corsair ssd
  1 trb wd harddisk
  500w zalman gs modelli psu (değişmesi gerekir mi?)
  aoc 23.6 inç full hd 60 hz monitör

  almışken uzun seneler götürecek bi kart almak istiyorum..teşekkür ederim.

   1. gönderdiğiniz linke ulaşamıyorum..bu iki karta bi göz atayım..birde bu kartlar için benim psu yeterli olur mu yoksa daha yüksek bi psu mu almalıyım? mevcut psu: zalman gs 500w

 64. o zaman hocam fx 8300 almamda bir sıkıntı olmayacak galiba .Ama oyunda oynayacağım için fx 8300 8350 darboğaz yapar dediniz. ama fx 6300 alma mı tercih ettiniz. Şimdi hocam hem oyun hem diğer işleri mi halledecek hangi bir işlemciye yönelmeliyim. yoksa intel i5 e mi yönelmem lazım ? cevaplarsanız sevinirim. darboğaz yapacağını nasıl anlıyoruz bir bilgi var mı bunun hakkında ?

  1. a/bütçeniz bu noktada önemli. belli bir bütçenin altında hem oyunda hem işte fx8leri geçebilecek bir işlemci alabilirsiniz.

   b/oyunların genel anlamda şöyle bir mantığı var:

   yazıda detaylıca anlattım ama kısaca tekrar değinirsem: bugün hala hatta dx12’nin gelişinden sonra bile cpu draw calları tek çekirdek üzerinden yapacak ama overhead daha fazlasına yayılabilecek. geri kalan ses/fizik(GPGPUya yaptırılabilenleri hariç) CPUya yaptırılyıor

 65. hocam sunu soylemek istiyorum dx 11 ciktigin da bunun donanimsal yeterlik oldugunu soylemislerdi simdi de cikmislar dx 12 nin yazilimsal oldugunu soyluyolar bu sacmalik degilmi sizce tc numaran nufus kagidinda neyse odur bunu tukenmez kalemle degistirirsen cok belli olur siritir sizcede oyle degilmi ayrica deep web te oyun modlayan hacker lar koymuslar dx 9 da dx 11 oyun calistiriyolar grafik hatasi yok biseyler biliyosunuz gercekten anlatin tesekkurler

  1. DirectX 12 desteği konusunda yalan söylendi deniyorsanız kısmen haklısınız. Aslen full DX 12 desteği olacak demediler ancak bunu biraz kısık sesle söylediler. NVIDIA feature level açısından üstün ama o nimetlerinden daha az faydalancak Pascal’a kadar.

   Benzer bir durum NVIDIA Kepler ve Fermi’de de yaşandı. Onlar da DirectX 11 destekli dendi ama feature level 11_0 kaldı. Halbuki 11_1 Tiled Resources gibi hayati olabilecek (ama uygulamaya geçmeyen) bir şeyi içeriyordu. (PC’nin en büyük problemlerinden birini çözebileceği gibi X-Box One’ı PS4’ün üstüne dahi çıkartabilirdi) Kalan iki fonksiyonun önemsizliği konusunda bana göre NVIDIA haklıydı.

   DirectX 9’da DirectX 11 oyunu çalışabilir. Ama hangi kalitede ve nelerden feda edilerek? Bahsettiğiniz oyun Crysis 3 mü? Öyle tahmin ediyorum. Ondan emin olduktan sonra yorum yapmayı düşünüyorum.

 66. hocam konuyu acarken yazmaya unutmusum r370 nitro almistim programla baktigimda kartin aslinda r9 270 oldunu gordum iste bu yuzden win10 u gerekli goruyolar guncellemeyle isi halettiklerini saniyolar ama cogu insanda anlamiyo…neyse hocam oyunlarin adini yazarken karakter hatasi yapabilirim kusura bakmayin wach dogs batman arkam knayt c.o.d.gost ayrica gosta rem yamasi da yapiyolar bu konuya resmi ram yamasi cikmisti crysis3 e her yerde yama var dxplc diye ama fazla ise yaramiyo onlar bu iside cozmusler 10 numara calistiriyolar neyse bu konu uzar hocam son olarak yazilim yamasi olmadan gercekten dx 12 olan ekran karti almak icin uyduruktan bir karti alip yeni bir dx surum kart cikana dek beklemekmi lazim cunku dx 13 cikti diyelim ki bunlar dx12 deilki 13 u desteklesinler tesekkurler ilginize

 67. Ben teşekkür ederim bloga olan ilginizden dolayı.Yazım hatanız önemli değil. Sorularınıza gelirsek:

  1/GPU-Z eski sürümlerinde R9 270 gösterir çünkü R7 370’te R7 265 ile aynı GPU kullanılıyor. AMD 3 yıldır Pitcairnleri ısıtıp ısıtıp önümüze sürüyor. Kötü mü? Hayır. Çünkü fiyat/performans oranı iyi. Zar alanı/performans açısından nefis. Ama R7 370X ve 370leri biraz daha ucuzlatma şansları var

  2/Ghosts’un RAM sorunu düzeltilmişti. Öyle hatırlıyorum.

  3/dxcpl’yi hiç denemedim ama bunu öven kaynakların çoğu güvenilmez ve sakat kaynaklar. Ghosts’u bilmem ama bu tarz bir emülasyonla Crysis 3’ün tamamen sağlıklı çalışacağını hiç sanmıyorum. Bunu düşünmek için yeterli nedenim var. Ancak bu tarz wrapperların içinde başarılı olabilenler var. Mesela DX 8 oyunları Win 7 ve sonrasında çok çirkin gözüküyor. Şurada çok güzel açıklanmış:

  bunu düzeltmek bu tazr programlarla mümkün.

  4/DX 13’ü düşünmek için şimdiden erken. DX 12 gelecek, bekleyelim uyduruk bir kart ile idare edelim görüşü bana göre yanlış

 68. öncelikle ilginiz için teşekkür ederim..karar sahibi oldum sayılır..sistemi bir kez daha yazayım bir şey daha danışacagım;

  amd fx8 8350
  msi gaming 970 anakart
  8 gb gskill ripjaws 1866 mhz ram
  120 gb corsair ssd
  1 trb wd harddisk
  500w zalman gs modelli psu (değişmesi gerekir mi?)
  aoc 23.6 inç full hd 60 hz monitör

  bu sisteme r9 380 i dahil ettigimde 500w psu değişmeli mi?değişecekse en az kaç watt olmalı?

 69. bütçeniz bu noktada önemli. belli bir bütçenin altında hem oyunda hem işte fx8leri geçebilecek bir işlemci alabilirsiniz. Ne tür işlemcilerden bahsediyoruz hocam burada ? İntel mi demek istiyorsunuz ?işlemcilerden sizin kadar çk fazla anlamıyorum .

 70. tamamda hocam şimdi alacağım sistemi yukarıda size attım işlemci olarakta fx 8300 koymuştum darboğaz yapar dediniz . sonra ise fx 6300 tercih ettiniz bende size hem oyun hemde oyun tasarım için bir işlemci önermenizi istedim ama diğer konulara değindiğimiz için unuttunuz mu atladınız mı bilmiyorum ama bir öneride bulunmadınız. biraz yorulmuş veya sıkılmış olabilirsiniz özür dilerim bu konuda ama hangi işlemciyi öneriyorsunuz hem oyun oynamak için hemde diğer oyun tasarlamak için darboğaz yapmayacak ekran kartım powercolor r9 390 pcs+ şimdiden çok teşekkür ederim size çok ilgilendiniz benle bu konuda beni azda olsa aydınlattınız .

 71. estağfurullah sıkılmadım ancak dikkatsizlik problemim var biraz. Neyi yazıp/yazmadığımı unutuyorum.

  Sırayla büyükten küçüğe gidersek:

  FX-6300—>düşük bütçe f/p

  FX-8xx0—>biraz daha yüksek bütçe oyun dışı için çoğu zaman bir sütündeki rakipten daha iyi

  core i5 4670k/4690k—>oyunlarda genel olarak şu an daha iyi ama oyun dışı işlerdegenelde daha ucuz olan FX8lerden daha kötü

  Daha üst bütçeye yeni çıkan i7lere göz atabilirsiniz.

 72. Yine ekran kartını ilgilendiren ama biraz konu dışı bi sorum daha olacak..
  şu anki sistemimde amd radeon hd 6850 var ve bununla gta 5 i ortalama ayarlarda oynuyorum.texture detail high da iken 40 dakika sonra falan ani fps düşüşleri olmaya başlıyor ve görüntü takılmaları oluyor.texture detail i medium yaptığımda o sorun düzeliyor..
  acaba bu direkt olarak ekran kartımın zayıf kalmasıyla ilgili bi durum mu yoksa işlemciylede alakası olabilir mi? (fx 8350) ayrıca işlemci 45 dereceyi geçmiyor,ekran kartı ise 69-70 derece civarlarında oluyor..

 73. çok özür dilerim belleği söylemeyi unuttum..1 gb belleğe sahip bir kart..zaten gta 5 grafik ayarlarında 1080p cözünürlüge yükselttigimde direkt olarak kartın belleği doluyor.texture detail normal ayarda iken hiç bir sorun oluşturmadı..kafama takılan ayarı high yaptıgımda yine akıcı şekilde oynuyorum ancak 40 dakika geçtikten sonra ani fps düşüş ve yükselişleri buna bağlı olarakta kasmalar gerçekleşiyor…

  1. işte tam o anda bellek durumuna bakmak lazım. Muhtemelen VRAM ile ilgli olduğun düşünüoyurm. Takılmalar daha çok dış mekanlarda mı oluyor?

 74. o zaman hocam benim oyun içinde ve oyun dışı işler için şuan fx 8300 veya fx serisinin üst modelleri tercih etsem (8350,8320,8370e gibi 8370e bütçe mi zorlayacak alırsam 🙂 )bir sıkıntı ile karşılaşır mıyım ? oyunlarda ani fps düşüşleri gibi vb vb …

  1. kullandığınız anakarta dikkat etmelisiniz önce fx8 serileri için. yoksa işlemci yeterli beslenemediği için fps düşüşü yaşayabilirsiniz. Onun haricinde işlemcinin yetersiz gelebileceği durumlarla karşılaşabilirsiniz. ama ani fps düşüşü diyorsanız bu hem oyun kodunda bir bozukluk(stall vs.)+ işlemcinin yetersiz kalması ile alakalı.

 75. zaten gta da genel olarak hep dış mekan mevcut 🙂
  msi afterburner yükledim dün ama vram kullanım bilgisini göremedim bi yerde.ekranın solunda sadece kartın mevcut belleği var..

 76. denedim ama ayarlarda bir türlü ekran üstüne cıkaramadım göstergeleri..gönderdiginiz fotodaki afterburner dan biraz daha farklı gibi options bölümü..ara ara masaüstüne küçültüp baktım göstergelere ama o şekilde sağlıklı olur mu? ekran kartı belleği en fazla 700 mb civarı oluyor.işin garibi bu durumdayken takılmalar hemen gercekleşmiyor yarım saat sora falan başlıyor.bunları sormamın nedeni ekran kartından ziyade işlemci..zaten ekran kartı artık eskidi o çok dert değil.

  1. işlemci neydi? GPU-Z üstünden log da tutabilirsiniz. Ayrıca diğer gösterge programları ile PCI-Express üzerinden veri akışına bakabilirsiniz.

 77. bu arada zaten 1 gb belleğin hepsini doldurmaz demi bi kısmını otomatikman boş mu bırakıyor?

  1. GCN kartlarda (sanırım hepsinde) %90ı dolduğu anda datalar ne kadar hızlı erişilmeye muhtaç olursa olsun swap yapma başlıyor hatta oyunda atanmış prioritylere göre (oyunun çalışma prioritysi kadar texture stream konusunda atadıkları) daha erken texture datalarını swap yapmaya başlayabilir. Gerçi sizdeki VLIW5 orada durum nasıl takaslama sisteminin detayları hakkında bilgim yok ama kabaca 1 GB belleğin GTA V’in texturelarına yetmeyeceğini tahmin edebilirim. Oyunu oynamasam da sistem ihtiyaçlarından medium’da bile textureların zar zor dayanacağını düşünüyorum. Hele de bu bahsettiğim swap ve texture stream algoritması prioritylerinde bir sorun varsa durum feci olur.

   Bu arada sisteminizde SSD mi var HDD mi? Open world oyunu, bolca assete ihtiyacı var ve assetlerin boyutu da küçük değil. Sisteminzdeki disk kullanımlarını da bilmemiz lazım sağlıklı yorum yapmak için. Yalnzı oyun motoru hakkında bilgi sahibi olmam lazım pre-cache olayları nasıl oluyor diye.

   HDD/SSD dışında CPUnuzu da bilmemiz şart.

   Oyun sistem ihtiyaçlarına baktığımda (ki “resmi” sistem ihtiyaçlarında oldukça iyimser konuşulur. İnanmayan GTA IV’e bakabilir.) 3 GB max. texturelar için demişler. Medium boyutta da az bir ihtiyaç yoktur. 1 GB’ın çoğu zaten frame buffer ve diğer şeyler tarafından bile doldurulabilir ki texturelara kalan alan high’a yetmeyebilir.

   Bir de CPUnuzu öğrenmem lazım.

   Önce basit ve en muhtemel sebepleri inceleyelim, bu kısımları aklarsak diğer olasılıklara bakabiliriz. Neden hemen yapmıyor da 35-40 dk. sonra başlıyor diyorsunuz. O konuda da bazı tahminlerim ve aklıma gelen çözüm yolları var. Ama önce nedeninden emin olmamız lazım.

  1. Mevcut anakartınız ile FX8de sorun yaşıyor musunuz?

   Bahsettiğiniz anakart gayet güçlüdür. FX8lerin hiçbirini beslemekte sıkıntı yaşamaz.

 78. zepper o anakartı fx 8350 ile kullanıyorum..memnunum performansından..2 ekran kartı birden takmayacaksan alabilirsin..

 79. çok özür dilerim carnage,log tutabilirsiniz demişsin ama onu nasıl yapıyoruz 🙂
  afterburnerde bellek kullanım bilgisi yok aslında sorun yasamıyorum ama gösterdigi bilgiler kısıtlı..
  log tutmayı tarif edersen onu bi yapayım eve gidince..

 80. Hwinfo64 tavsiye ederim. Sol altta log start ile loga başlayabilirsiniz.

  Bu tarz yazılımların hepsinde olduğu gibi voltaj ve sıcaklıkları yanlış ölçüm olasılığı var. Ama VRAM kullanımında hata oranı sıfıra yakın.

 81. o anakartı alacağım bu ay sonunda sistem biticek de 2.bir ekran kartı takarsam ne sorun olacak ki ? istediğim verimi alamicakmıyım alamicaksam o zman üretici neden böle bir seçeneği bana veriyor ?

 82. selam hocam yazın çok kaliteli olmuş, bugüne kadar gördüğüm en derin analiz.

  DXGI_ERROR_DEVICE_REMOVED hatası alıyorum Crysis 3’te. Ekran kartım
  NVIDIA Geforce gtx 760 ve işlemcim Core i5 3570k. hatayı her zaman
  almıyorum sebebi neden olabilir?

  1. 1/Herhangi bir yerde özellikle ekran kartında OC var mı? Tüm değerleri stok frekanslara getirin.

   2/PSunuz nedir?

   3/Hangi driverı kullanıyorsunuz.

 83. merhaba. Bana Arkham oyunlarının teknik detayları hakkında bilgili
  olduğunuzu söylediler. Bir arkadaşın tavsiyesi ile blogunuza geldim.
  Ayrıca yukarıdaki makalenizden dolayı sizi tebrik ediyorum.

  Soruma gelirsek oyun içerisinde takılma çok yaşamasamda açılış sahnesinde
  sinir bozucu bir stutter var. Bunu engellemek için ne yapabilirim. Cevap
  için şimdiden teşekkürler.

   1. Övgüleriniz için teşekkür ederim, bilebildiğim kadarını okurlarla paylaşıyorum.

    kesin ama yan etkisi olan bir çözüm için:
    (yan etki=directx 11 özelliklerinden mahrumiyet)

    Oyunun ana config dosyasında (Oyun klasörü\SinglePlayer\BMGame\Config\bmengine.ini) AllowD3D11=True yazan yeri False olarak değiştirin.

    Bu sorun genelde NVIDIA driverlarında oluyor. Bink video ile NVIDIA driverlarında çok problem yaşandı bugüne kadar. Bazı sistemler ve driverlarda sorun olmazken bazılarında yaşanabiliyor. Onun haricinde bahsettiğiniz driver son derece sorunlu bir driver, NVIDIA’nın Win 10 driverlarının hepsi kötü. İmkanınız varsa Win 8.1 üzerinden 314.22’i deneyebilir misiniz? Bahsettiğiniz sorunu yaşayanların sadece bu driver ile sorunu çözdüklerini söyleyen çok güvenilir bir kaynak (ismini vermek istemeyen bir oyun geliştirici kendisi) biliyorum. (Diğer driverlarla da olabilir belki, kesin fikri yok.)

    Bunu da deneyemem diyorsanız Bink videonun tüm codeclerinin eksiksiz olduğundan emin olun. Bir de Batman Arkham Origins\Online\Binaries\Win32 klasöründe binkw32.dll diye bir dosya görüyor musunuz?

 84. selam hocam.

  bir bilgisayarcı bana bir sistem topladı oyun için. ancak bu sistemin özelliklerini başka birine gösterince saçma dedi. sence oyun için doğru bir sistem midir?

  Intel Core i7 4790

  16 GB RAM

  4 GB Asus GT630

 85. Intel Core i5-2320 @ 3.00GHz işlemci 4 GB bellek şuanki ekran kartım nvidia geforce 8800 GT
  nasıl bir ekran kartı önerirsiniz 1000 TL’ye kadar bütçe var performanslı oyunlarda sorun yaşatmayacak bir kart istiyorum

 86. 1000 TL bütçem var oyun ağırlıklı kullanılacak monitörün çözünürlüğü 1280*768 60hz GTA5 Far Cry 4 gibi oyunları akıcı bir şekilde çalıştırsın yeter kafam çok karışık ilgilenirseniz sevinirim

 87. çözünürlüğün düşük olması avantaj. Daha alt seviyede kartlara da yönelebilirsiniz. Tüm ayarlar açık olmadıktan sonra daha düşük kart bile önerebilirim.

 88. hocam harika bir yazı elinize sağlık.

  sorum a10 7870k. bu apu’nun 1080p’de low/medium ayarlarda gta 5, shadow of mordor gibi yüksek dokulu oyunları oynattığı görülüyor. içindeki gpu hafifçe kırpılmış r7 250 imiş. lol, dota cs go gibi oyunları ise maximum ayarlarda 60 fps’nin üzerinde oynatabiliyormuş.

  monitör: 20″ 900p monitör. ofiste kullandığım için daha büyük bir monitörü gereksiz buldum. 900p işimi görecektir. hatta kartın performansını arttıracaktır diye düşünüyorum 1080p ile mukayese edersek.

  psu: 600w toplam tek 12v üzerinden 500w çıkışlı 80+ bronze bir psu.

  kullanım amacı: 2d ofis işleri (word, excel vs) ve cpu intensive games yani europa universalis 4, football manager 2016 gibi text-based, işlemci ve hdd ile haşır neşir olan oyunlar. arada can sıkıntısında çeşitli fps oyunları da casual olarak oynayabilirim.

  merak edilen: bu işlemciyi 900p’de cpu intensive oyunlar için tavsiye eder misiniz? işlemcini fiyatı 550TL civarı aynı paraya i3 4330 gibi bir alternatifim var. yalnız i3’ün dahili grafik işlemcisi rezalet. bu konuda yorumlara açığım.

  1. Yüksek dokulu oyunları oynatır çünkü yüksek texture kalitesi en çok bellek miktarı açısından zorlar o da APUlarda sorun değil. Filtering ve mapping problem ama o da yetersiz VRAMli olduğu kartlarda olduğu gibi stutterlara değil fps düşüşüne yol açar.

   FM 2016’yı da Europe Universalis IV’ü de oynamadığım için yorum hatalarımı mazur görün. Çünkü kişi en sağlam kaynaklardan, en titiz sorgulamayı da yapsa kullanmadağı bir donanım ya da yazılım hakkındaki görüşü muhakkak eksik kalmakta.Ancak Google üzerinden iki oyun hakkında yaptığım kısa bir araştırma A10’un yeterli geleceği yönünde. Resmi sistem ihtiyaçlarına hiçbir zaman güvenmiyorum elbette. HDD ile çok haşır neşir oyunlar da oynayacağınızı söylemişsiniz bu oyun ve duruma göre SSD’yi gerekli kılabilir, zayıf ihtimalle de olsa.

   i3 4330 alternatif değil. Hele harici GPUsuz kullanacaksanız net bir şekilde uzak durmanızı öneririm. GPU haricinde oyunların CPU performansı açısından bakarsak da i3 4330’un durumu elinizdeki CPU karşısında parlak gözükmüyor özellikle DX 12 sonrası.

   Ekran çözünürlüğünüzü düşük olması avantaj. VSR ya da SSAA gibi özellikleri de çok kullanmazsanız ciddi bir fillrate yüküyle karşılaşmayacak kartınız. Bahsettiğiniz oyunların zaten GPUyu yoracak bir tarafı yok her şeyden önce.

   GTA V evet ayar kısarak çalıştırabilmesi lazım. League of Legends ve Counter Strike: Global Offensive’i oynamasam da bunlarda da sıkıntı genelde CPU tarafında çıktığı söyleniyor. CS:GO’nun grafik motorunun çok kötü olduğunu söyleyebilirim ayrıca.

 89. cevabınız için teşekkürler.

  peki işlemcinin salt cpu gücü konusunda bir bilginiz var mı? klasik amd çoklu intel tekli çekirdek performansında iyidir muhabbeti burada da geçerli galiba.

  ssd zaten takacağım ondan bahsetme gereği duymadım. benim yazdığım 2 oyun da işlemci oyunları denebilecek kadar grafikten uzak oyunlar. mesela eu4’ün motoru clausewitz engine’i araştırırsanız ne demek istediğimi anlarsınız. kaplama bir dünya haritası üzerinde yüzlerce devlet, binlerce birimi real-time olarak oynatıyor, üretiyor karar veriyor bişiler yapıyor. klasik strateji oyununun grand versiyonu olarak düşünün. 1 tane barakadan 1 tane okçu üretmek yerine. istanbuldan okçu birliği basıyorsun içinde 1000 tane okçu var ama yine 1 birim 🙂

  1. Zaten direkt görsellere bakmak bile fikir veriyor ama oynamadığım her oyun için temkinli konuşurum. Bugüne kadar hayal gücünü zorlayacak kadar ilginç derecede kasan yazılımlar gördüm. İlginç derken uzaktan bakan birine göre ilginç yoksa bozuk ve uyumsuz kodun nelere kadir olabileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur.

   Saf CPU gücü hakkında bilgim var, her senaryodaki CPU performansı hakkında bilgim yok ama kabaca fikir sahibi olmak çok kolay. Saf CPU gücü derken AMD Bulldozer tabanlı işlemcilerinde çekirdek başına düşen integer sayısında cimri davranıyor. Oyun dışında çoğu komut açısından AMD’nin görece az tamsayı gücü/çekirdek gücü bile fazla geliyor. Hatta belki haddimi aşıp ciddi bir genellemeye gireceğim ama oyun haricinde AMD’nin tek çekirdek gücü bile gereğinden fazla.

   Yani DirectX konsolların eskiden beri beceribildiği çok çekirdek üzerinden çizim çağrısı yapma işini sorunsuz becerbilse ki yeni versiyon dahi bunu yapamayacak overhead’i çok çekirdeğe yayacak sadece i3ler FXlerle rekabet edemez. Ya da Intel aşırı derecede fiyat kırar. Ya da AMD FXleri daha yüksek fiyata satardı. Ama en azından DirectX 12’ye kadar insanlar FX mi i3 mü diye düşünüyor hala.

 90. teşekkür ederim doyurucu cevabınız için. o zaman size biraz da teorik bir soru sorayım müsade ederseniz;

  ekran kartlarının ddr5 ram ve yüksek bit (512 bit vs) teknolojisine çok önceden geçmiş olmasına rağmen hala nasıl oluyor da cpu’lar hala 32/64 bit ve ddr3 ile devam ediyorlar. ddr4’lere bile yeni yeni geçiliyor ve son kullanıcıya hitap etmesi yine en az 1-2 seneyi bulacak gibi.

  burada üretim maliyeti, işletim sistemi ve yazılım desteği gibi şeyler öne çıkıyor olabilir ama bariz bir geri kalma söz konusu. bu konuda ne düşünüyorsunuz merak ediyorum.

  ikinci sorum da amd’nin yeni fiji mimarisi ile nvidia’nın 2016’da çıkaracağı pascal mimarisi için beklentileriniz ve kıyaslamanız nelerdir.

  bu soruları müsait bir anınızda cevaplayabilirsiniz. acelesi olmayan, genel kültür için sorulmuş sorular. şimdiden teşekkürler.

  1. Öncelikle Pascal hakkında bir şey düşünemiyorum çünkü hem uzun zamandır gelişmeleri detaylı takip etmiyorum hem de Pascal hakkında elle tutulur bir fikir üretebilecek kadar bilgi verilmedi. Ama şu kesin: Pascal devrimsel bir GPU olacak. GeForce 8’den beri ilk defa yeni bir çağı başlatabilecek bir GPU geliyor diyebiliriz. Bir dönüm noktası olacağı, başarısız bile olsa hatırlayacağımız bir GPU olacak. Fermi->Kepler->Maxwell bir evrim süreciydi. Hatta Fermiyi de Tesla’nın gelişmişi olarak nitelendirebiliriz. Pascal apayrı bir şey olacak. NVIDIA, son yıllardaki çok kötü mimarilerinden doğan açığı AMD’nin hataları, GPUlarının işlem birimi türlerinin güçleri arasındaki denge, driver üzerinden optimizasyon-ki burayı okuyanlar bunun asla yukarıda bahsettiğim NVIDIA driverlarının ne kadar kötü olduğu gerçeğiyle çeliştiğini düşünmesin- ve oyun firmalarıyla iyi ilişkileri sayesinde kapattı.Bu mimari başarılı olursa nihai zaferlerini bile kazanabilirler.

   Pascal konusunda açıklanan bilgiler üzerinden yorum yapmak zor. mixed-precision mode çok şeyi değiştirebilir. GPU’nun komutları işleyişinde değişiklikler var. Net olarak radikal bir GPU olacağı kesin. NVLink ve sonunda Unified Bellek kullanımı gelmesi esas devrimci özelliklerin yanında önemsiz kalıyor.

   Fiji ise bir fiyasko oldu. GPU çıkana kadar 128 ROP içereceği sanılırken sürpriz olarak 64 ROP ile gelmesi ki ortada daha verimli kullanılan ve daha hızlı bellek var ki bu iyi ölçeklenemediği anlamına gelir, anlamsız derecede fazla compute unitler, shader engine yapısında shader/rop oranını düzgün bir hale getirebilecek yeniliklerden uzaklığı, HBM’nin sanıldığı kadar performanslı olmaması(AIDA64 bellek testindeki fiyasko bunun kanıtı), driverlarının hala olgunlaşmaması çakılmasında önemli etkenler. Fury X fiyasko, Fury GTX 980 abartılı bir fiyatla satıldığı için başarılı-ki üretim maliyetlerine bakarsak NVIDIA bunun fiyatını çok rahat düşürür- sayılır. Nano da ATX kasa sahiplerine hitap etmiyor, öbür türlü mini PCler için ideal. Günün sonunda ortada devasa bir hayal kırıklığı var.

   DDR3 ve DDR4 meselesi basit. APUlar -ki onlar da GPUları için ihtiyaç duyuyorlar- CPUlar standart kullanıcının çalıştırdığı uygulamların ancak %5 kadarında bellek limitine takılabiliyorlar. RAR sıkıştırma evet şu anda belekler daha hızlı olsa daha iyi durumda olacak ama çok hızlı belleklerin genele hitap eden bir faydası pek yok. O yüzden de üretim süreçlerinden tutun da Ar-Ge’ye kadar kimse kendini zorlamıyor. Bellek yavaşlığı yüzünden yaptırdığı işi tıkanan kullanıcıların oranı çok düşük oldupundan onları önemseyen de pek yok. Her şeyden önce ortada bir itici güç olması lazım.

 91. Hımmm anlıyorum. olay ihtiyaç meselesi kısacası.

  peki fiji’yi yerin dibine sokarken biraz aceleci davranmıyor muyuz? amd sabah akşam dx12 diye dolanıyor. işin teknik boyutunu bilmiyorum ama dx12 ile bu açıkların kapanması ve hatta performansta dramatik bir artış ortaya çıkması mümkün olamaz mı?

  yani 980 yerine fury x ya da normal fury tercih eden biri golü yedi mi?

  (dip not: abi bana şu ekran kartını öner yerine bu tarz muhabbetler de lazım. hem sizin hem bizim için diye düşünüyorum)

  1. Son cümlenizden başlayayım cevap vermeye, sorduklarınız ve olaya bakış açınız beni gerçekten memnun etti. Önceki mesajlarınızdan da bu konularda bilgi birikiminiz olduğu ve etraflıca düşündüğünüz anlaşılıyor. Bundan dolayı teşekkür erderim. Bu tarz ekran kartı öner tarzı sorularda genelde hap gibi tek cümlelik cevaplar istenir. Örneğin R9 380 mi GTX 960 mı sorusuna verilebilecek tek bir cümlelik cevap “duruma göre değişir”den başka bir şey değil.

   980’i fury karşısında zayıf görmemin sebebi fiyatı. Ama zar alanına baktığımda istenirse rahatça fiyatın düşürülebileceğini görüyorum. Çok rezalet bir yield oranı yoksa kartın fiyatının düşme potansiyeli aşırı yüksek. Ama AMD’nin Furylerin fiyatını aşağı çekmesi kolay değil.

   Fiji’ye çok yüklenmemin sebebi daha iyisi olabilecekken bu potansiyelini kullanamaması. Herkes gibi ben de daha fazlasını bekliyordum. Oturduğum yerden “yaa neden 64 ROP var, 128 yapsalardı o BW ile öyle bir sonuç verirdi ki” diye ahkam kesmenin hoş olmadığını, bu işte yaşanabilecek zorlukları kısmen bilmeme rağmen bile bunları düşününce adamlara acıdığımı hatırlıyorum. Ama olabilirdi. Daha fazlası olmalıydı. Mesela AIDA64’te neden başarısız (gücüne göre başarısız daha doğrusu) açıklayan bir yazı görmedim.

   DirectX 12 hakkında yaratılan hype’ın çok abartılı olduğunu, gerçek hayatın Ashes of the Singularity ya da Star Swarm’dan ibaret olmadığını kabul etmemiz lazım. Yeni dx’in ilk etapta neler getireceği konusundaki tahminlerimden bahsettim. Ama bu programcıya daha fazla kontrol olanağı vermesi durumu en sürprizlere gebe kısım. Potansiyel korkunç ötesi. Ama yazılımcılar bu potansiyeli ne kadar kullanır. XBO’nun ESRAM’inin de potansiyeli dehşet düzeyde ona bakarsak. AMD texture sorunlarına 2012 başında çözüm buldu ama kullanan yok. 2006’da GPGPU devrimi yapıldı ama gelinen noktada GPGPU’nun hakkının verildiğini görüyor muyuz?

   dx12’nin potansiyelinin yüzde kaçının kullanılacağı konusunda iddialı yorum yapmanın bırakın beni donanım firmalarındaki üst düzey teknik elemanların bile harcı değil. Kahin rolünde olağansütü başarılı olsalar zaten neler olacağını söylememe gerek yok. Ama ben en azından 2 yıl boyunca dx 12 mucizelerini (Örneğin bu yeni API’nin sağladığı olanaklarla neredeyse donanım komutlarını direkt kullanabilme-şu an mümkün değil ama AMD ve NVIDIA bunu gerçekten istese mümkün- olanağı vermesi gibi) göremeyeceğimizin en iyimser bakış açılarından biri olduğu kanaatindeyim. İnşallah haksız çıkarım.

   980 fury örneğinize dönersek tam bugün 980 yerine fury alanın asla hata yapmadığını düşünüyorum. NVIDIA fiyat kırmadıkça da hata yapmayacak. NVIDIA kesin fiyat kırar mı? Şirketin finansal politikalarını, projeksiyonlarını vs. bilmiyorum. Kazık fiyattan az satmak işlerine geliyordur belki..

 92. Öncelikle kolay gelsin bi kasa topmayı düşünüyorum standart bi monitorum var 2500 tl bütcem var nasıl bir kasa önerirsiniz

  ve sizce gtx 960la r9 380 ekran kartları arasında ciddi farklar varmı

  Cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin iyi günler

 93. Çok teşekkür ederim güzel muhabbetiniz ve doyurucu cevaplarınız için. marka fanboyluğu yapmadan obejktif cevap verenler pek bulunmuyor bugünlerde.

  bu arada ofise aldım a10 7870k’yı. biosu updateledim kurdum ve gayet memnunum. hatta beklediğimden de memnunum. evde kullandığım fx 4100 + 1 gb hd 6850 kombosundan çok daha başarılı. tek kelime ile etkilendim.

  dx12 tam otursun bir tane de r7 250 ile crossfire yaparım ben bunu roket gibi olur 🙂

  burayı okuyan olursa bu işlerden az buçuk anlayan biri olarak tavsiye ederim. ramleri 2400mhz olarak seçsinler yeter.

  ileride başka sorularla ve muhabetlerle görüşmek üzere carnage bey. sağlıcakla kalın.

  1. Teşekkür ederim, kendinize iyi bakın. Ancak dual graphics’in hala bazı sıkıntıları bulunuyor. bunun altını da çizmemiz lazım.

   FX4+HD 6850’den daha iyi performans vermesi çok doğal. HD 6850’te kullanılan mimarinin defoları çok fazla. GCN ile HD 6000 ve öncesi arasında feci fark var. Eskide kalmış kartlar olduğundan VLIW5/VLIW4 eleştirilerine girmemize gerek yok.

 94. Merhaba, bilgisayarımı topladım. Steam üzerinden dyğng light oyununu kurdum. Fakat oyundayken birdenbire(takribi 5dk sonra)ekran siyah oluyor ve bir dıt sesiyle beraber bilgisayar kitleniyor. Sürücülerim güncel windows 10 kurulu ve güncel. Ekran kartım evga gtx 960 2gb(tüm ayarları default) sizce bu sıkıntı neden kaynaklanmaktadır? Güç kaynağım cooler master g600 tek kanaldan 530watt civarı güç verebiliyor.

  Ayrıca problemin oyundan kaybaklanabileceğini düşünüp farklı bir oyunda denedim ama yine aynı şekilde kilitlendi makine. 😦

  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. 1/Mavi ekran alıyorsanız minidump dosyasını gönderebilir misiniz?

   2/Windows 10 ise mutlaka Wİn 8.1 ile de deneyin. Sorununuz başka bir şey olması muhtemel ama NVIDIA’nın Win 10 driverlarının tamamı o kadar rezil ki sapasağlam sistemin bile böyle sorunlarla karşılaşmasını sağlayabiliyorlar.

   1. Ekran mavi ekran vermiyor. oyuna girdikten çok kısa bi süre sonra, cızırtı benzeri bir ses geliyor ardından monitör uyku moduna geçiyor(sinyal kesiliyor sanırım), klavyedeki ışıklar kapanıyor tekrar geliyor ama ekrana görüntü gelmiyor. bilgisayarı kapatma tuşuna bastığımda pc kapanıyor sonra tekrar açıyorum ve çalışıyor. Durum kısaca bundan ibaret.

    Biraz önce driverları kaldırım, tekrar kurdum faydası olmadı maalesef…
    Pc henüz çok yeni daha 4 gün önce topladım.. Win. 8.1 kurarsam düzelir mi? Win10 ‘u mu da lisanslamayı düşünüyordum halbuki..

   2. Win 10’u kaldırınca düzelir diyemem ama NVIDIA’nın tüm Win 10 driverları o kadar kötü ki sistemin stabil olup olmadığını denerken bizi yanıltabilir. Sorun driverdır da diyemem direkt olarak. Ama ilk olarak Win 8.1’de denemeniz lazım kartınızı. Temiz kurulum ile Win 8.1’e geçin, isterseniz dual boot yapın daha sonra sorunu gözlemleyelim. Biz donanımsal sebeplerle uğraşırken-ki muhtemelen donanımsal- sorun direkt driver çıkarsa boşu boşuna tespiti daha zor şeylerle uğraşmış oluruz.

   3. Selamlar Carnage,

    Pc’yi formatladım ve tekrar temiz bi win10 kurulumu yaptım. Sorunlar ortadan kayboldu. Ultra ayarlarda DyingLight oynarken gözlemlediğim kadarı ile ekran kartı hiç 75dereceyi geçmedi. İlk başta gpu frekanslarında mı bi yanlış var diye düşündüm çünkü boost modunda 1380mhz de çalışıyor. Sanırım evga’nın stabil değerleri diye ellemedim. Sorun Ssd de olabilir diye düşünüyorum çünkü ilk kurulum yaptığımda diske yazma hatası diye bi şeyle karşılaşmıştım oyunu tekrar kurmam gerekti daha sonra da oyunuu açtığımda ıyun menüsündeyken modife edilmiş data gibi bir uyarı veriyordu.

    Her neyse şimdilik temiz kurulundan sonra bir problem yaşamadım. Eğer tekrar sorun olursa dediğiniz gibi win8.1 ile deneyeceğim ama umarım olmaz 🙂

    İlginize tekrar çok teşekkür ederim.

   4. Tekrar merhaba, öncelikle kafanızı şişirdiysem kusura bakmayın lütfen 🙂 format attıktan sonra ekran yine karardı ama dikkat ettim bilgisayar aslında kilitlenmemişti ama ekrana görüntü gelmiyordu. Ben de on board ekran kartına hdmi kablosunu takayım belki görüntü gelir dedim. Ve evet monitöre görüntü geldi. Donanımlara baktın ve gtx 960 ekran kartının orada olmadığını gördüm sanki çıkartılmış gibi. Bir temassızlık olabileceğini düşünüp ekran kartını söktüm ve tekrar taktım şimdilik sıkıntısız çalışıyor ama bir daha böyle bir sorun olursa ekran kartımda donanımsal bir sorun olduğunu düşünmeye başlayacağım. Sizce ne yapmalıyım? İşin kötüsü ekran kartını yurt dışından aldım ve geri gönderemem. Tekrar teşekkür ederim.

  2. Merhaba, valla dönüş zamanlamanızda hiç sıkıntı yok. İlginiz bir harika.

   Evet doğrudur, win10 yüklü sürücüler de güncel.

   Saygılar..

   1. Hocam sorununuzun donanımdan olması muhtemel ama önce Win 10 ve son NVIDIA driverlarından kurtulup biraz daha eski ama stabilitesine güvenilebilecek bir versiyona dönmelisiniz. Önce temiz bir driver ile denemek gerekiyor.

   2. Carnage merhaba,
    Ekran kartim dun bozuldu, daha ilk gunden beri söylediğiniz gibi donamısal bir sorun söz konusuydu sanırım.
    Uzun zamandır sistem problem yaratmıyordu fakat dün yine oyundayken ekran karardı ve windows 8.1 e dönmeye karar verdim bilgisayarı formatladım kurulumları bitirdim oyunu açtım ve pıss diye bir ses geldi ve ekran kapandı. Sonra bilgisayarı açmaya çalıştığımda hiç açılmadı. Kartı çıkarınca çalıştı fakat kartı geri taktığımda ve pc’yi açtığımda 1 sn açılır gibi oldu ve yine kapandı.

    Ekran kartını başka bir pc de denemedim denemem gerekir mi?
    Amazona yazdım direk kartın iadesini kabul ettiler.. Kartı geri göndereceğim. Gerçekten ilk günden beri bozuk bir kart mı kullanıyordum yoksa ben mi bozdum anlayamadım. Hiç oc yapmadım..
    Cevap için şimdiden teşekkürler..

   3. Merhaba başka bilgisayara taktık çalışmadı. Daha doğrusu pc bile açılmadı. Kısa devre gibi bi şey yapıyor sanırım. Sizce neden bozulmuş olabilir?

   4. hatırladığım kadarıyla ilk günden beri donanımsal artifact veriyordu değil mi? PSU ile ilgili bir sorununuz yoktu galiba. tam olarak hangi marka ve modeldi?

   5. Evet ilk günden beri kapanıyordu ekran ama çok uxun zamandır da problem yoktu, sadece uzun oyun oynadığımda hissedilir(tüm oyunlar steam orjinal) fps düşüşleri oluyordu.
    Marka model “2Gb Evga Gtx 960 sc” tek fanlı itx (mini) olan model.
    Teşekkürker,

 95. Merhaba hocam
  Sistemimi vatan bilgisayardan topladım.Şuanda pc vatanda duruyor.Ekran kartim gtx 960 ama ben yetersiz hissediyorum almak istediğim ekran kartı R9 380 4gb 256 bit ama vatanda suandaki yok.Bende 2.500 sistemimde gtx960 900 almıştım üstünde 400 katıp indirimde olan evga gtx 970 4gb 256 bit alican.Işlemci i5 4460 power 500 watt sıkıntı olur mu?Dediğim gibi R90 380 4gb 256 bit olsa alican zaten 950 lira fark 50 lira ama gtx 970 çok daha iyi tabiki.

  Sistemim isteklerimiz karşılar mi?Suanda 2500 ama gtx 970 sonra 2900 olur.Sistemim

  Anakart:Msi H97 pc mate intel H97 söker 1150 ddr3 1600mhz
  Işlemci:intel core i5 4460 1150 3.2ghz 6 mb önbellek 22nm işlemci
  Ram:corsair 8gb(2x4gb) vengeance pro ddr3 1600mhz cl dual kıt ram
  Kasa:Xixmatek asgard 382 pire black edition 500w mide gtx siyah kasa
  Hdd:wd 3.5 itb caviar blue sata3.0 7200rpm 64mb cache harddisk
  Ekran kartı:Asus gtx960 roger strix 2gb gddrb5 128bit dx12

  Hocam son sorum ise gtx 960 çıkarıp R9 380 4gb 256 bit olmadı setten alırım ama vatandan eğer derseniz senin sisteme daha iyi olur gerçi gtx 970 aldıktan sonra 600 650 watt kasa gerekecek.Yani bana 500 patlayabilir.

  1. R9 380 duruma göre daha iyi olsa da aman aman derecede bir fark yaratmaz. GTX 970 yerine de hemen hemen aynı fiyatta olan R9 390 iyi bir alternatif. Sisteminiz karta darboğaz oluşturmaz.

 96. Hocam r90 2000 liraydı alamadım.Sistemim son hali bu ve teslim aldım.Sisteme 3.100 verdim.Sizce 3.100 vatandan daha iyi sistem toplayabilirmiydim.Diğer sorum ise bu kasayı nasıl değerlendiriyorsunuz.Render bakımından oyun bakımından nasıl performans verir eksik yanları neler.
  Anakart:Msi H97 pc mate intel H97 söker 1150 ddr3 1600mhz
  Işlemci:intel core i5 4460 1150 3.2ghz 6 mb önbellek 22nm işlemci
  Ram:corsair 8gb(2x4gb) vengeance pro ddr3 1600mhz cl dual kıt ram
  Kasa:Xixmatek asgard 382 pire black edition
  Power:H 700 watt 85 plus
  Hdd:wd 3.5 itb caviar blue sata3.0 7200rpm 64mb cache harddisk
  Ekran kartı:Evga gtx 970 4gb 256 bit

  1. Fiyat/performans oranı oyun için iyi bir sistem. Render derken video render mı yoksa 3D render mı kastediyorsunuz ve kullandığınız spesifik bir program var mı?

 97. Video render için hocam kullandığım sabit program Camtasia 8 sizce nasıl bir performans gösterir.Bir kaç tane daha sorum olcak hocam siz fikirleriniz benim için önemli.

  1-Hocam ben windows 7 64 bit format attım bunu kullanıyorum.Windows 10 bu sistemle performans farkı olur mu?
  2-Directx 12 muhteşem geliyor galiba.Youtube izlediğim videolarla Directx 11 ile 2-Directx 12 bariz fark var.Şuan kullandığım Evga Gtx 970 4gb 256 bit.Maxwell mimarisinin bu konuda avantajı çokmuş diye duydum.Gtx 970 nasıl performans olur.
  3-Hocam R9 380 2gb 256 bit fiyatı ile Evga Gtx 970 4 gb 256 bit fiyat farkı 600 lira fark var.Sizce R9 380 2gb 256 bit almadığıma pişman olmam dimi malum directx 12 var.Amd atak yapabilir diyorlar.Özellikle oyunlar bakımından yeni oyunlar amd yönelik olucakmış.
  4-Hocam ben render için camtasia 8 kullanıyorum tek kullandığım program bu.Benim amacım hızlı render almak.Camtasia 8 için 8 9 bin liralık kasaya ihtiyacım yok sonuçta 3D render almıyorum yanlış mıyım.Hızlı render almak amacım.Yani 20 saatlik video üstünde düzenleme yapıyorum.Bunu kısa sürede çıkarmasını istiyorum.3.100 ona sizce daha iyi kasa toplarmıydım.
  5-Hocam monitörüm full hd 1920 1080p.Oyunları daha fazla çözünürlüğü çıkarınca nasıl bir tepki verir oyun.
  6- Nvidia pascal mimarisi yakında gelicek.Directx 12 için özellikle büyük atak olabilir.Sizce bu durumda şuandaki nvidia mimarisi nasıl bir hal alır.Yoksa o zman gelip ekran kartı mı satıp pascal mimarisi ekran kartımı alıyım.
  7-Hocam ekran kartım coil whine sorunu var gibi.Dün pc yeni teslim aldım format v.s derken yüklemeler falan yaptım.O arada işlerim v.s pc 17 18 saat açık kaldı o sorunla karşılaştım sanki.Şuanda coil whine sorunu yok pc 5-6 saatir açık.Hatta benchmark falan yaptım az önce yüksek çözünürlüktü.
  8-Hocam sorun ise benchmark valley yaptım.Directx 11 ,ayar ultra, x8,1920 1080p fps 120 çıktığı zaman oldu 50 olduğu zaman oldu ama sağ üste ekran kartı sıcaklığım 72 falan oldu çok ısınıyor galiba.Fps değerlerim sizce ne olmal çözünürlük 2k denedim yine sıkıntı olmadı fps çok düşmedi.

  Hocam kusura bakmayın aklımdaki bütün soruları yazdım.Siz bu işin uzmanısınız.Cevaplarsanız memnun olurum.

  1. 1/Elbette ancak NVIDIA Win 10 driverlarını adam etmeli stabilite için. Pek çok sistemde sorun var. Sizde de olabilir.

   2/Esas faydayı görecek olan GCN. Maxwell daha vantajlı diyenler olaya feature level açısından bakıyorlar. Yukarıda bu konuda açıklamalarım mevcuttur.

   3/2 GB R9 380’e az gelecek bir VRAM miktarı. 380 zaten GTX 970’in rakibi değil. R9 390 olabilirdi belki.

   4/Camtasia’nın eski versiyonlarında CPU utilize etme konusunda sıkıntılar vardı. Sanırım çekirdek içindeki tüm ünitelerden faydalanamıyordu. Yeni versiyonlar hakkında fikrim yok, kullanmadığım için.

   5/Daha fazla çözünürlük diğer aynı ayarlar sabit kalmak kaydıyla daha fazla ALU kullanımı(daha fazla Pixel Shader örneklemi), daha fazla bant genişliği, daha fazla pixel çıkışı, daha fazla texture filtreleme vs. gibi şeylere sebep olduğundan evet sistemi daha çok zorlar. Ancak her zaman 2 kat fazla piksel ekran kartına 2 kat fazla yük bindirmez. Çözünürlük konusundan yazıda detaylı bahsetmiştim.

   6/Pascal hakkındaki yorumum:

   https://carnage86.wordpress.com/2015/06/10/ekran-karti-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/#comment-265

   7/İade hakkınızın bulunması lazım.

   8/EVGA’nın fan optimizasyonu nasıl? Bir de Valley ayarlarınız nedir?

 98. Merhaba Carnage86,

  Detaylı ve güzel anlatımlı yazın için teşekkürler. Epey emek vermişsin.
  Bir ekran kartı tavsiyesi de ben istiyorum 🙂
  Oyunları tüm ayarlar son seviye olarak oynamak isterim. Sistemimi en son yaklaşık 5 sene önce yenilemiştim. Çok vakit ayıramadığım için idare ediyordum ama artık ağız tadı ile oyun oynamak istiyorum 🙂
  Bütçe olarak yaklaşık 1.500 TL. Değecek ise şartları zorlayabilirim.
  Sistemim:
  i7 930
  3x2GB Ram (Triple seçtiğime pişman oldum…)
  Gigabyte X58A-UD3R
  GTX 460

  Monitörüm 1280×1024 destekli şuan. Ama onu da orta karar 1080P bir monitör ile değiştirmeyi düşünüyorum.

 99. Belirtmeyi unutmuşum. Aklımda GTX 970 var idi fakat yazını ve yorumları okuyunca R9 390 da cazip geldi. Yakın fiyata 8GB lık versiyonu bile var.
  Gönül isterki komple sistem yenileyim ama geçen gün bakayım dedim, 7000 TL’yi geçti 🙂

  1. En iyi kart istisnai durumlar haricinde R9 390 gibi gözüküyor.Ama sistem RAMi sıkıntı yaratabilir. Bir de bazı durumlarda bir miktar CPU darboğazı oluşabilir ama bunların çok nadir olışacağını düşünüyorum.

 100. Merhaba Carnage86

  Yazın çok güzel olmuş ellerine sağlık.

  Ben sıfırdan oyun bilgisayarı toplamak istiyorum bütçem en fazla 3600-3700’e kadar bana yardımcı olur musun?

   1. *Intel Core i5 4590 (PCnizin en temel amacı oyunsa)

    *Radeon R9 380/ GTX 960 karşılaştırması için: https://carnage86.wordpress.com/2015/06/10/ekran-karti-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/#comment-42

    ya da bütçe ayırabilirseniz R9 390lar ideal

    CORSAİR CX750 PSU (başka PSUlar da olabilir. 600 wattlık modeli de yetebilir ama sorun yaşamamanız için bunu önerdim)

    2*4 GB DDR3 RAM 1600 CL9

    ASRock H97M güzel bir anakart gibi duruyor. MSI H97M-G43 da düşünülebilir. Daha yüksek bütçe için Gigabyte GA-Z97X/ASRock Z97 Extreme gibi anakartları da önerebilirim.

    Monitör için tavsiye veremeyeceğim maalesef.

 101. Süper bir yazı. Benim bir problemim var yardımcı olabilir misiniz?

  DRIVER_POWER_STATE_FAILURE mavi ekranının sebebi ne olabilir? Sistemim Core i7 4790K, 2X4 GSKILL 1600 CL9 RAM ve 3 GB NVIDIA GFORCE 780 Ti. Sorunun ekran kartı ile ilgisi olabilir mi?

  1. Ekran kartı ile nerdeyse mutlaka ilgisi var ama illa kartta sorun vardır diyemeyeceğim. Öncelikle sizden C:\Windows\minidump klasörünün içeriğini paylaşmanızı rica edeceğim. Daha detaylı bir yanıt verebilirim.

   Windows 10 kullanıyorsanız hemen kaldırmanızı ya da başka NVIDIA driverlarını denemenizi öneririm. Debug sonrası daha yardımcı olabilirim.

   1. dump dosyasını upload etmeyi unuttum Fakt dediğiniz gibi Win 8.1’e döndüm. Şu an o hatayı almıyorum.

   2. Günlerdir o mavi ekranı almıyorum. Teşekkürler. Yazınızdaki Windows 10 ve NVIDIA sürücülerinin uyumsuzluğu hakkında söyledikleriniz doğruymuş.

 102. hocam mimari çizim programları autocad, sketchup(vray render), lumion gibi programlar kullanıyorum ekran kartı açısında GTX, QUADRO , TİTAN ve FİREPRO değerlendirmelerin nedir. realtime render kullanılmayacaksa quadroya fazla mı para vermiş oluyoruz. Ayrıca bilgin varsa İ7 VE XEON farklarını önemini açıklayabilirmisin. teşekkürler mevzu çok karıştırdı beni

  1. Gerçekten zor bir konu. Bu noktada kulanım tarzına göre seçilmesi gereken kartlaın durumu acayip değişiyor.

   Öncelikli amaç fiyat/performans mı, performans mı yoksa stabilite ve uyumluluk mu belirlemek lazım.

   İlk olarak TITANlar haricinde tüm Kepler kartları eleyebilirsiniz. Çünkü bu işlerde Keplerin defoları affedilmez hale geliyor. TITANlara ise daha sonra geliriz.

   Lumion üzerinden konuşursak FireProları elemek gerekir diye düşünüyorum f/p açısından da performans açısından da. GTX 980 Ti ise performans açısından Quadro M6000’i bile rahatça geçebiliyor. Yani Quadroları da elemek gerekir eğer aradığınız performan ya da f/p ise.

   GCN 1.0 Lumion üzerinde hiç iyi değildi. Aslında iyi performans vermesi gerekirken AMD’nin sağlayamadığı desteğin kurbanı oldular. GCN son haliyle Lumion’da ne kadar iyi. Maalesef bir süredir piyasayı iyi takip etmediğimden Futy X hakkında detaylı bir araştırma yapmadım. Ama AMD radikal şeyler yapmadıysa Lumion için öneremeeceğim belki f/p açısından iyidir ama destek konusunda NVIDIA daha iyi.

   Ama NVIDIA’nın driver konusunda ciddi sıkıntılar çekiyor olması düşünrmüyor da değil. O yüzden 980 Ti alıp da Windows 10’a geçmemeniz gerekebilir.

   AutoCad üzerinde ise çok az durum haricinde GCN 1.0’ın iyi bir f/p oranı sunamadığını görüyoruz Maxwell’e kıyasla. GCN 1.1 hakkında ise (290, 290x, 390 vs.) biraz daha olumlu konuşabilirim. Ama bunların da teknolojik olarak eksikliklerinden dolay bazı fonksiyonlar çalışmayabiliyor.

   Maya ya da SolidWork kullanıyor musunuz?

   Şimdi tavsiye verirken spesifik detaylara inmek gerekiyor. Ama en baştan rahatça Keplerlerin üstünü çizebilirsiniz diyorum. Aradığınız f/p ise Quadro ve FirePro’nun da üstünü çizebilirsiniz.Ancak stabilite szin çok korkunç önemliyse, programın desteklediği en ufak bir özellik bile önemliyse bunu daha sonra düşünmelisiniz.

   Özetle iş neyi nasıl yaptığınıza geliyor performans açısından bakarsak. Bana kalırsa GCN 1.0’daki kartları elemek gerekir. Ama tam olarak ne kadar kompleks işlerle ne tarz işlerle uğraştığınıza bağlı çoğu şey. Ona göre farklı yorumlar yapmamız gerekir. Ancak gene dediğim gibi Fury X hakkında esaslı bir araştırma yapmamış olmam yorumlarım tahminlerle ve ezbere yargılarla sınırlanmasına sebep olacaktır ki bu kesinlikle hoşuma giden bir şey değil.

   i7 ve XEON’un bu işlerde performansı hakkında mıydı sorunuz.

   1. ekran kartları konusunda anladığım cevap şu parayı çöpte bulmadıysak quadro ve fireproları çizelim fakat hala neden o zaman bu kartların bu programlar için vazgeçilmez gibi sunulduğunu anlamış değilim. işlemci hakkında ki kısım ise bu işlerdeki performans hakkında ve sistem kurulurken işlemci- ekran kartı uyumu konusunda. toparlamak gerekirse 10.000 tl civarında bir render/tasarım/modelleme amaçlı sistem kurulurken hangi işlemci – ekran kartı seçimi yapılmalı.

   2. böyle lanse edilmesi pazarlama amaçlı. render, tasarım, mimari vs.’de bu kartlara ihtiyaç duyacakların sayısı %10u geçmez. %10 da çok iyimser ihtimalle. Kendilerine göre avantajları var. En son çıkan 32 GBlık FirePro’daki 32 GB’ın gerekli olduğu yerler de var. O kartın Double Precision’ına ihtiyaç duyan da. Atıyorum The Black-Scholes denklemi ile uğraşacak adam çift hassasiyet isteyebilir. Ya da asla ama asla zerre stailite kaybı olursa ölümcül olacak işler var. Ama mesela GTX TITAN’ı düşünelim. Bunu oyun oynayacak ne pro iş ne GPGPU ile ilgilenmeyen adamlara sattılar. Rüşvetle yalan reklam yapan güvenilir(!) uzmanlar(?) da önerdiler mesela.

    Sizin sorunuzda Fury X’in bu konuda getireceği yenilikleri araştırmadığım için bilmiyorum ama eski tas eski hamam gidecekler gibime geliyor. GTX 980 Ti iyi bir seçim gibi geliyor bana. GTX TITAN X’deki 12 GB RAM lazım olur mu? Bahsettiğiniz yazılımlarda hiç hiç sanmıyorum. 980 Ti’daki f/p oranı çok daha iyi.

    Intel’in en son çıkardığı Core i7ler ileriye en dönük olmalarından dolayı avantaj. Core i7-5960X en iyisi 5820k en iyi f/plisi içlerinde.

    SSD muhakkak şart, RAMleri ise daha sonra yükseltme imkanınız olduğu için 4×4 16 GB düşünebilirsiniz.

    Tabi bütçeniz 10K olduğu için ve uzun vadeli düşündüğünüz için bu kadar yüksek şeyler öneriyorum. Yoksa tam f/p olsun derseniz başka bir sistem gerekebilir.

    Tabi NVIDIA’nın son sürücüleri durumu var. Windows 10’a geçmekte acele etmemeniz gerekebilir. Windows 8.1’de bile bir update’den sonra Lumion’daki bir sorunun tetiklendiğinden bahsettilerdi ama sonra düzeltmişlerdi sanırım. Böyle önemli ve pro işler için NVIDIA’da sağlam ve çalışan bir sürücü bulundu mu o sürücüde kalınması gerektiğini savunurum. Sorun yaşarsanız iletişime geçebilirsiniz.

    Ayrıca tam stabilite için OC’den kaçınmanız gerekebilir. Evet yapılan işin süresini kısaltmak iyi bir şey ama tam çalışırken de çöken program hoş olmaz. (ek bilgi: Sanıldığının aksine Prime95 gibi yazılımlar stsbilite testi için yeterli değildir)

 103. Merhaba.

  DeaD Rising 2’ye girişte çökme yaşıyorum. Sistemim Core 2 Duo E6700, 4 GB RAM ve GT 730. Ekran kartım düşük ama oyun eski ve çökmenin yavaşlıktan kaynaklanmaması gerekmez mi? Başkası da bir forumda bubu sormuş, korsan olduğu için çöküyor demişler ama benimki Steam versiyonu.

 104. selam .. AMD radeon R7 200 series paylaşımlı ekran kartım var. 8 Gb da ram belleğim var. fazla anlamam ama araştırmama göre bu ekran kartı ihtiyacı olduğu kadar ram den çekiyor .. bu şekilde performans bakımından zorlanabilirmi sistem ..

  1. Selamlar

   Paylaşımlı derken APU falan mı? Harici GPUda VRAMin çoğu boşsa bile takas alanaı açar, özellikle GCN kartlar.

   APU değilse zorlanacak bir şey yok. APU varsa da ihtiyacınıza göre yeterli gelip/gelmeyebilir.

 105. benim anlamadığım bu ekran kartı istediği kadar çekebiliyormu ram den .. yoksa dediğiniz gibi ram boştaysa mı eğer çekebiliyor

 106. Hocam kolay gelsin AMD FX 6300 işlemci kullanıyorum bu işlemciye uygun 800 tl ile 1.000 tl arası ekran kartı almak mantıklı mı mesela R9 380 gibi…

 107. tekrar selamlar .. oyun için bir ekran kartı önerisi verebilirmisiniz. 500 tl bütçem var ama 600 e kadar zorlayabilirim.. yüksek kapasiteli oyunlar için önerirseniz sevininrim.. simdiden tesekkürler

  1. R7 265 ve R7 370leri düşünebilirsiniz. Arada çok fiyat farkı yoksa R9 270ler de olabilir. Eğer PSU yetmezliği gibi bir durum yoksa kesinlikle GTX 750 Ti önermiyorum. Güç tüketiminin öneminin nasıl ve neden abartıldığını yazıda açıklamıştım. Çok uzun saatler bilgisayarınızı full yüke sokmuyorsanız güç tüketimi uğruna f/p’den ödün vermemeniz gerekir.

 108. Selam Carnage86
  bu ekran kartı almak ne zormuş böyle inceleme yaptıkça karar vermekte bi okadar zor oluyor
  şu iki kart arasında kaldım fakat anlamadığım 280x eski değilmi 380 den peki fiyatı neden pahalı
  kararsız kaldım bu iki kart arasındaki fark nedir kardeş hangisini almam mantıklı olur teşekkürler

  http://www.vatanbilgisayar.com/msi-r9-380-gaming-4gb-gddr5-256bit-amd-radeon-dx12-ekran-karti.html?srt=UP

  http://www.vatanbilgisayar.com/msi-r9-280x-gaming-3g-gddr5-3gb-384bit-amd-radeon-dx112-ekran-karti.html?srt=UP#yorumlar

  1. selamlar

   Aslında değil. f/p açısından %10 kadar bir yanılma hakkını kendinize verdiğinizde iş aşırı kolaylaşıyor. Daha uygun seçim yapma konusunda daha hassas olursanız bilmeniz gereken detay artıyor.

   R9 280X kaba kas gücü olarak 380’den iyi. Ancak dengesiz bir güç dağılımı olan Tahiti GPUya sahip. Bant genişliği de 380’den iyi.

   Ancak 380 belleği daha verimli kullandığı için bant genişliği açığı pratikte azalıyor. 280X’in daha iyi olan compute gücü oyunlar açısından konuşacaksak pratikte çok anlamlı değil. Daha doğrusu kartın tıkandığı yerler başka konular. 380’in bazı mimari güncellemeleri var.

   Direkt sonuca gelirsek oyun amaçlı tercih edilecekse R9 380 özellikle yeni oyunlarda avantaja sahip. 280X’den geri kaldığı yerler yok değil. Ama teknolojik üstünlükleri, video decode konusundaki yenilikleri falan düşünülünce bana genel anlamda 380 280x’ten daha iyi geliyor.

   280x türkiye’ye daha erken giriş yaptığı için pahalı olabilir.Bir de şu var herkes 280X’i bu fiyatlardan satıyorsa en azından f/p açısından 380 çok daha iyidir.

 109. Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Carnage86, Bu konudaki bilgi kirliliği maalesef biz son kullanıcıların bu kadar ince düşünmesine neden oluyor, nihayetinde az sayılmayacak paralar veriyoruz bu sebepten ince eleyip sık dokuyoruz. Mevcut ekran kartımı almadan öncede baya bi araştırma yapmıştım 2009 yılında aldığım ASUS HD 5870 i bugüne kadar kullandım halen de çoğu oyunu oynamak ta zorlanmıyor ama düşük FPS artık beni tatmin etmiyor.
  Bu oyun merakımız bizleri buralara getiriyor işte , bence bu upgrade bi hastalık 😀
  Kardeşim bu konuyla ilgili bütün yazılarını okudum ve R9 380 almaya karar verdim ve sana son bir soru daha sormak istiyorum. Marka yada model olarak bir önerin varmı? gidip onu alayım artık bitsin bu işkence 😀 tekrar teşekkürler Carnage86

  1. İnce eleyip sık dokumakta sorun yok ama hafif hata yapmayı da göze almazsanız işiniz zorlaşıyor.

   Maalesef bu tavsiyeyi veremeyeceğim. Çok talep gören Sapphire’deki faz sayısı düşündürüyor. En fazla VRM fazı sanırım MSI’da. Ama VRMleri de direkt faz sayısı üzerinden de değerlendirmek yetersiz kalır. R9 380lerin hepsini incelemediğim için kim en iyi bileşenleri kullanıyor bilmiyorum. Gidip de “ASUS/MSI gibilerini tercih edin başınız ağrımaz garanti veriyorum” diyemem çünkü en saygın firmalar da saçmalayabiliyor.

   HD 5870 aslında aşırı güçsüz değil. Ama mimari kötü. VLIW5’in açıkları eski oyunlarda kabul edilebilirdi(gene de verim kaybı az değildi) ama artık pek affedilmiyor

   1. Merhaba, hayırlı günler dostum. Uzun uğraşlarım ve senin de yardımınla sonun da muradıma erdim, Asus R9 380 STRIX GAMING 4GB bu modeli aldım, bir hevesle kasaya montajını yaptım fakat 8 pin güç girişini görünce hevesim kursağımda kaldı, işin daha da kötü tarafı hiç bir yerde bu dönüştürücüden bulamadım internet üzerinden bir kaç firma var fakat güvenemedim ve 2 gün oldu hiçbir çözüm bulamadım ve yeni PSU alıp almama arasında kaldım, muhtemelen ASUS’ da bunu istiyor benden, başka bir çözüm varsa paylaşırsan sevinirim

   2. PSU sormak hiç aklıma gelmemişti kusura bakmayın. PSU nedir? PSUnuzda 8 pin güç girişi yoksa %99 yetersiz gelecektir, dönüştürücü işe yarıyormuş gözükse bile. Ama gene de PSU modelini belirtin, oluru var mı diye bakalım.

 110. ilginiz ve alakanız için çok teşekkürler.. ben çok araştırıyorum bu konuyu akşam iş çıkışı mesaiden sonra ilk işim ekran kartı bakmak oluyor ve karar vermek gerçekten cok zor.. birazdaha bütçeyi zorlayıp GTX 960 sizin önerdikleriniz yanında bütçeyi zorlamaya değermi .. değmez diyorsanız sizin önerdiğiniz R7 370 veya R9 270 arasında kaldım .. be buarada GTX 960 128 Bit .. ama bellek hızı uçuk resmen

 111. Merhaba,

  Benim 4.500-TL bütçem var. Bu bütçeye uygun genel anlamda MMORPG oynamak amaçlı bir sistem tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Bu arada monitor olarak ASUS HDMİ monitörüm var kullandığım. Monitörün modeli “ASUS 23.6″ VN247H GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR”. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. Bu arada yazınızı çok beğendim, emeğinize sağlık.

  1. MMORPG oynamışlığım yok ama bildiğim çoğunun ciddi bir sistem istemediği. Sistemi bunlar dışında zorlayacak bir şeyle uğraşmayacaksanız 4500 TL bütçe fazla gözüküyor. Piyasadaki bu tarz oyunların en popülerlerine bakınca sistem canavarı bir şey göremedim.

   Hayli hayli yeteceğini düşündüğüm ama 4500 tl etmeyen bir sistem için

   Core i5 Core i5-4590, 4460 gibi bir CPU ve uyumlu anakart

   2*4 GB RAM

   Bütçenize göre sırayla
   R7 265/r7 370-r9 270x/370x-gtx 960/r9 280: https://carnage86.wordpress.com/2015/06/10/ekran-karti-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/#comment-42 düşünebilirsiniz

 112. Tagan TG580-U15 580W diye bir model kullanıyorum,
  Anakart ASUS m5a97 evo, işlemci AMD FX6300 , GSKILL 4GB Ripjaws DDR3 1600MHz CL9 1.5V Ram ayrıca kasada 1 adet 12mm 2 adet 8 mm fan var

  1. PSU yetersiz gelecektir. 12V’u tek kanaldan vermiyor maalesef. Çevirici ile bilgisayarı açabilseniz de stabil çalışma imkansız olur. Hatta donanımlara zarar verme riski bile var, çoğu insan “olmaz bi şey” dese de Ayrıca araştırdığımda PSUnun bileşen kalitesinin de kötü olduğunu görüyorum.değiştirmeniz en sağlıklısı olur

   1. teşekkür ederim kardeş valla iyi ki çıktın karşıma, Allah gönlüne göre versin, peki önerdiğin bir PSU var mı? f/p ürünü olursa sevinirim.200 tl 300 tl arası

   2. teşekkür ederim kardeş valla iyi ki çıktın karşıma, peki önerdiğin bir PSU var mı? f/p ürünü olursa sevinirim.200 tl 300 tl arası

   3. Selam Carnage86, psu alırken ileriye dönük almakta fayda var diye düşünüyorum, ( nitekim 550w yada 600 w psu şuan ki mevcut sistemi taşımakta zorlanacağını sanmıyorum ) senin önerdiğin psu lar f/p olarak gayet başarılı gibi duruyor fakat watt olarak biraz daha yüksek almayı düşünüyorum yaptığım araştırmada böyle bir ürün ile karşılaştım XIGMATEK VECTOR S SERİSİ 80PLUS 750W SİLVER bu model hakkında olumsuz bir yorum okumadım sence bu nasıl? alınabilir mi yada hiç gerek yok mu? sana soruyorum boş yere 100 tl vermeye gerek yok.teşekkürler…

   4. selamlar.
    max. 300 tl olsun dediğiniz için daha üst modellere bakmadım. Yoksa daha üst watt olması daha iyi. XIGMATEK VECTOR S SERİSİ 80PLUS bahsettiğim PSUdan daha düşük performans gösterebilir yerine göre. Çünkü 12V 4 kanala ayrılmış ve her bir kanal maksimum 360W gibi bir şey veriyor. Yetmez mi? Bahsedilen sistemde zaten yeter. İleride upgradeler ile çok daha fazla yüklenilse de büyük ihtimalle yeter ama biri 750W öbürü 600W olmasına rağmen nereden bakıldığına göre değişiyor güçleri. Aynı fiyata ikinci önerdiğim PSUnun 750liğini düşünebilirsiniz:

    psu SPEC

 113. ekran kartları hakkında hiç bilgi sahibi değilmişim tesadüfen nette bu yazıyı okuma şansı buldum ve teşekkürler…

 114. Selam carnage86
  Malesef bu konularda çoğu zaman hep tutarsız ve kararsız olmuşumdur. Nihayet PSU senin önerdiğini corsair cx600 olanın aldım, ürün gayette başarılı, montaj yaptım ve R9 380 i sonunda test ettim tek kelimeyle mükemmel diyebilirim, şuan her şey yolunda bütün önerilerin ve böyle bir site açtığın için sana tekrar çok teşekkür ederim görüşmek ümidi ile…:)

 115. Merhaba iyi günler Carnage86 kardeş, artık bilgisayarla ilgili konu olunca aklıma ilk sana danışmak geliyor, seni takip eden bizlere bu güveni verdiğin için tekrar teşekkür ederim…
  sana danışmak istediğim konular

  1. SSD almaya karar verdim 240 gb yeterli diye düşünüyorum f/p olarak önerdiğin bi model ve maka var mı?
  2. Mevcut işletim sistemim çakma 8,1 den geçme WİN 10 ,yeni alacağım SSD’ye sence hangi işletim sistemini kurmalıyım? boşa çıkacak 1TB HDD’yi yedek hdd olarak nasıl kullanabilirim ayrıca WİN 10 temiz kurulum nasıl yapabilirim? temiz kurulum ve yeni donanım değişikliğinde lisans anahtarı gerekli olur mu?
  3. R9 380 ile crysis 3, Fifa 16 BTF3 gibi oyunları full ayarlarda oldukça yüksek fps de oynuyorum ,fakat call of duty advanced warfare’ye gelince resmen makine ölüyor diyebilirim neredeyse en düşük çözünürlükte akıcılığı bulabiliyorum, çözünürlüğü 1920×1080 aldığım zaman bilgisayar kilitlenecek kadar yavaşlıyor bunun nedeni ne olabilir acaba işlemci AMD FX6300 ram 12 gb, darboğaz olma ihtimalini düşünüyorum ama bu zor bir ihtimal gibi, bu konuda da beni aydınlatırmısın?

  1. SanDisk Extreme PRO olabilir ama piyasada daha iyi f/p’ye veren SSDler olabilir, her birini detaylı incelemediğimden bilemiyorum.

   2/Rezerve ettiğiniz bir Win 10 kurulumu var mı? Ücretisz edebiliyorsunuz. Bu durumda sorun olmaz. HDD’yi formatlayıp SSD’ye windowsu kurabilirsiniz. anakaart değişimi yapacak mısınız?

   3/Advanced Warfare’de ayarlarınız nedir, özellijle texture ayarlarınız? 380 2 gb mı 4 gb mı? oyun orijinal ve güncel mi, korsansa hangi versiyon? yavaşlama uzun süreli mi? stutter ve kısa süreli yavaşlamalar şeklinde mi? bir de en çok hangi levelda sorun yaşıyorsunuz?

  1. Merhaba Carnage86, ssd önerin için teşekkür ederim ama söylediğin model neredeyse aynı kategorideki ürünlerin en pahalısı Kingston 240gb Hyperx Savage yada Samsung 250GB 850 EVO hemen hemen aynı değerlerde ve fiyatı da neredeyse yarı yarıya, bu modelleri önerir misin?

   Advanced Warfare’ye gelince oyun orjinal değil güncel olup olmadığını bilmiyorum zamunda.net sitesinden indirdim versiyon V 1.18, oyunu gelişmiş ayarlarına hiç dokunmuyorum otomatik ayarlar da 1240×1080 olarak açılıyor bu şekilde oynadığım zaman yine fps düşük ama çözünürlüğü 1920×1080 yaptığımda ölüm gerçekleşiyor, ara ara değil sürekli bir takılma var daha 1.leveldeyim ve can sıkıcı olduğu için oynamıyorum, bu arada ekran kartı R9 380 4GB. Oyun içi bellek kullanımı 2048 mb olarak yazıyor…

   .

   1. Samsung 250GB 850 EVO tam f/p ürünüdür. Sandisk Extreme Pro 240 GB ile ciddi bir fiyat farkı varsa, f/p açısından alınması daha doğru olabilir. Ama çoğu senaryoda perfromans olarak SanDisk Extreme PRO üstün gelir. Kullanım tarzınıza göre belirgin bir fark görebilirsiniz de görmeyebilirsiniz de.

    Advanced Warfare için:

    a/Oyunun ana klasöründe players2 klasörüne girin ve orada config.cfg dosyasını notepad ile açarak seta r_videoMemoryScale yazan yeri bulun. oradaki değer 1 olmalıdır. Değilse 1 olarak değiştirin. aynı dosyada en alt satıra seta r_elevatedPriority “1” komutunu ekleyin. seta r_preloadShadersAfterCinematic “0” komutu da işe yarayabilir.

    Ve ne olur ne olmaz dosyayı salt okunur hale getirin. bunları yapmadan önce de config yedeği alın.

    b/ayarlarda Advanced Video bölümünden Cache Sun Shadow Maps ve Cache Spot Shadow Maps eğer enable ise disable yapın

    Bunlar sorunu çözmeye yetmeyecektir ama ne kadar değişim olduğunu rapor edebilir misiniz? Bir de SuperSampling kapalıdır sanurım

   2. Kingston 240gb Hyperx Savage’a bir şey demedim çünkü detaylı araştırdığım bir ürün değildi. O da mantıklı seçim olabilir.

 116. Merhaba ekşi sözlükten de mesaj attım fakat buradan sorumu tekrar sorayım. 1000 liralık bütçem var oyun oynamak amacıyla yeni bir ekran kartı almak istiyorum. sapphire r9 280x ve sapphire r9 380 ve msi r9 380 arasında kaldım. özelliklerine baktığımda r9280x in bellek hızı – ve bit hızı daha yüksek olmasına karşın fiyatı hemen hemen aynı hatta iki gün önce daha ucuzdu r9 380’den. dx12 desteği yok sanıyordum fakat internette araştırma yapınca 280x’in de dx12 desteği olduğunu öğrendim. sizce bu iki kart arasından hangisini tercih etmeliyim sizce? gigabyte gaming 3 anakart intel i7 4770k işlemci 2×4 gskill ripjawsx 1866 mhz ram corsair force ls ssd kullanıyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim.

 117. SanDisk Extreme PRO, sanal alışveriş sitelerinde hesaplı bulunabiliyor 380-400 tl arası ama ben bu siteler ile alış veriş yapmaya halen güvenmiyorum Vatan bilgisayar da 650tl civarında, Samsung 250GB 850 EVO 380 tl arada böyle bir fark var, her ne kadar Sandisk her açıdan üstün olsa bile aman aman bir fark yok gibi , bu yüzden Samsung mantıklı geliyor.
  Call of duty’i söylediğin şekilde ayarlayıp oynadıktan sonra bilgi veririm..
  Ayrıca oyun içerisinde fps,cpu, gpu ve mem izlemek için program ismi yazabilirmisin ,sana daha sağlıklı bilgi vermek istiyorum,
  Bir şey daha danışmak istiyorum, işlemci ve anakartımı değiştirme şansı buldum ,ama üzerine fazla ilave edemiyorum işlemci ve anakart elimden çıktıktan sonra toplamda 1,000 tl nakit oluyor ben sadece oyun oynuyorum, işlemcim FX 6300 anakartım Asus m5a97 r2.0, anakart fena değil sadece iyi bir işlemci mi alsam yoksa İntel i5 platformuna mı geçsem açıkcası kararsızım yada hiç dokunmayım diyorum, yine kararsız moda girdim anlayacağın 🙂 bu konuda da yardımını bekliyorum TEŞEKKÜRLER…

  1. MSI Afterburner’ı kullanabilirsiniz. Log da tutturursanız daha iyi olur. Debugger/profiler araçları karışık gelmiyorsa onları da kullanıp raporları paylaşabilirsiniz.

   Uyumlu işlemciler büyük bir sıçrama yaratmayacaktır hatta birçok durumda aynı gibi kalacaktır. 1000 tl’ye alınacak bir Core i5+yeni anakart bir şeyleri değiştirse de eğer amacınız sistemin genel f/p oranını arttırmaksa perfrormansı arttırsa da f/p oranını aşağı çekecektir.

   1. Merhaba carnage86,
    Call of duty’i söylediğin şekilde yaptım hiçbir ayarına dokunmadan açtım ve gördüklerime inan çok şaşırdım 15/ 20 fps üstüne çıkmayan oyun bir anda 80 / 100 fps ye zıpladı yani söyleyecek sözüm yok dostum süpersin bu arada da ASUS gpu tweak 2 ile bazı ölçümleri not aldım kısaca yazayım
    GPU CLOCK MHZ MAX. 990
    MEM CLOCK MHZ 5700
    MAX SICAKLIK 72
    MEMORY USAGE MB 3856
    Bu değerleri oyunu 15 dakika oynadıktan sonra not ettim,ayrıca anlamadığım oyun ilk başta 20 fps geçmezken bu kadar uçuk değerler nasıl oluştu cidden çok şaşırdım, açıkcası işlemci ve anakart değiştirme isteğim de bu yüzdendi yetersiz olduğunu düşündüm bir an. Şu anki pc den beklentim en azından yeni çıkan oyunları zorlanmadan yüksek kalitede de oynamaktı, dün yaşadıklarımdan sonra İ5 platformuna geçmenin bir anlamı yok herhalde, teşekkür dostum…

 118. Ya da şöyle sorayım 1000 tllik bir yatırımdan ortalama % kaç artış beklersiniz(Genelleme yapmak elbette zor ama çok yüksek bir beklentiniz varsa direkt asla karşılamaz diyebilirim.)

  1. Bu denli büyük bir artışı beklemiyordum ben de. Ama yaptığımız ayarlar hayati öneme sahip. Mesela daha önce VRAM kullanımı 2 GB demiştiniz. Memory Scale 1 olunca 3.8 GB kullanmaya başlamış ki bu ciddi bir gelişme. Ayrıca Cache Sun Shadow Maps gibi belleği yiyip bitiren ve anlamsız bir özellik de kapattık. seta r_preloadShadersAfterCinematic de önemliydi.

   Sorun yapmaya devam ederse ya da yaptığımız ayarlar çökmeye sebep olursa geri dönüş yapabilirsiniz. Çünkü daha fazla müdahale etme olanağına da sahibiz. Oyunu önceden oynadığım için ayarları konusunda tecrübem var.

   Bir de siz değiştirmeden önce memory scale kaçtaydı?

   1. Selam, bir rakamın bile bir oyun üzerinde bu denli etki etmesine şahit olduktan sonra bu oyunları yazanlar ve sebep olanlar neden bunu es geçerler anlamıyorum, yapımcı firma hangi akla böyle bir şey yapar ki bir oyunu optimize edememek çok zor olmasa gerek senin ufak bir ayarınla oyunun ne hale geldiğini gördükten sonra bu fikre kapıldım.
    seta r_videoMemoryScale bu dosyayı değiştirmeden önce değeri ( 0.7) görünüyor yedek config halen duruyor, saygılar

 119. selamlar.

  Çok ciddi bir noktaya parmak bastınız. Örnek:Yıllardır kan kusturan Unreal Engine 3’ün problemleri de çok rahat çözülebilir. Arkham Knight’ın yapımcısı ne yapsa çaresiz kalıyor ama Epic Games sorunları görmezden geliyor. Bir de Unreal Engine 4 ile karşımıza geliyor ki muhtemelen benzer problemler vardır.

  0.7 denince zaten 2.8’den az kullanılacaktır. VRAM’in en az %35 kadarının boş bırakılması demek bu. seta r_preloadShadersAfterCinematic da kritikti onu default olarak on yapmalarının bazı durumlarda faydası var.

  Ama sonuç olarak haklısınız. Böyle ayarları config dosyalarına gizlemek yerine settings’e koyup “sorun çıkarsa kapatın” diyebilirlerdi. Ama tenezzül edilmiyor.

  Öyle komik problemler var ki yapımcıların takmadığı. Modçuların çözdüklerini geçtim config dosyasında bir değerin değişimiyle kurtulan bir sürü oyun var.

  İşi komplo teorilerine götürmek istemesem de bazı sorunların kasıtlı olarak çözülmemesi, hatta kasıtlı sorun yaratılması gibi şeylerin olduğu doğru. Kimin nasıl menfaati var,o tartışmalı konu. Ama özellikle yukarıda bahsettiğim Epic hakkında ilginç iddialar var.

 120. Merhaba kardeş, düşüncelerinin her harfine de katılıyorum, maalesef yeni dünya düzeni böyle, paranın ve rantın olduğu her ortam da ve her sektör de dürüst ticaret kavramı aramak mantıksız olur zaten, işin dramatik tarafı da biz bilinçsiz tüketicileri de bu komplo teorilerine karşı gelmemeye alıştırdılar…
  En basit örneğini iki gün önce yaşadım, sen olmasaydın call of duty de yaşadığım sorunlar nedeni ile bilgisayarıma küsüp belki de şuan intel platformuna geçmiş ve hayal kırıklığı yaşıyor olacaktım benim gibi belki de milyonlarca insan bu sebepten ekran kartını işlemcisini değiştiriyordur işin ucu yine para ve rant maalesef…
  Tekrar teşekkür ederim ,görüşmek üzere kardeş sağlıcakla kal

 121. Rica ederim, benzer bir probleminiz varsa ulaşabilirsiniz. Oynadığım en azından kullandığı motor hakkında biraz bir bilgim olan bir oyunsa yardımcı olmaya çalışırım.

  1. Günaydın carnage86, iyi sabahlar, dostum yeni bir oyun indirdim metal gear solid v the phantom oyunu yükledim crack yaptım fakat oyun çalıştırınca hiç tepki vermiyor, şu saat dilimi değiştirme olayını da yaptım yinede olmadı, başka bir crack aradım bulduklarım da hep virüslü kısacası çözemedim, senin bildiğin bir çözüm varmı?

   1. MGS’yi oynamadım ama oyun Denuvo DRM kullanan oyunlardan biriydi(öyle biliyorum). Crackleyenler başarısız olmuş olabilir, tam olarak hangi grubun yaptığı cracki kullanıyorsunuz? Crack sorunlu gibi gözüküyor, direkt bir bilgim olmasa da öyle tahmin ediyorum.

 122. Öncelikle merhaba.3000 TL bütçem var.(monitörle birlikte)Ve toplayabileceğim en iyi kasayı toplamak istiyorum.Bu dönemde çıkan ve ileri ki zamanlarda çıkacak oyunları rahatça kaldıracak bir sistem önerisi verebilir misiniz?Cevaplarsanız sevinirim.

 123. Evet bencede sorun cracklerden kaynaklı gibi adam akıllı bir tane bulamadım hepsinde de virüs çıkıyor nod 32 kullanıyorum korumayı etkisiz hale getiriyorum yinede virüs olarak algılıyor ve siliyor, sanırım crackler 3dmgame grubunun.

 124. merhaba hocam. bilgilerinizi okudum. çok başarılı yazı olmuş, emeğinize sağlık. bir konu hakkında fikir almak istiyorum sizden. şuan ki sistemim;

  -CPU : Intel Core i5-4670K

  -GPU : Nvidia GTX 770 – Gigabyte 4GB

  -SSD : SanDisk Ultra II 240GB

  -ANAKART : Asus Z87-A

  SİSTEMİM OYUN İÇİN. EKRAN KARTIMDAN MEMNUNUM. ŞUAN OYNATMADIĞI OYUN YOKTUR. AMA SIRF BU DX12 İÇİN DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM. DÜŞÜNCEM GTX 970 (GİGABYTE G1 GAMİNG). AKLIM GİDİP GELİYOR, YİNE GİGABYTE IN GTX 980 Tİ G1 GAMİNGİNEDE TAKILMIYOR DEĞİLİM. 770 İ DEĞİŞTİRMELİMİYİM, 970 Mİ ALMALIYIM? YADA 980 Tİ ALSAM DİĞER PARÇALARIN YANINDA ÇOK MU İLERİ SEVİYEDE OLUR. İŞLEMCİ İLE DARBOĞAZ OLUŞURMU? BU ARADA PSU 750 W HİGH POWER. KASA FULL TOWER. İŞLEMCİDE NOCTUA S14 YENİ MODEL SOĞUTUCU VAR. NEYAPMALIYIM SİZCE? YADA BEKLEMELİMİYİM? GTX YENİ SERİMİ ÇIKARICAK? DOLAR NE OLUCAK 🙂 ŞUAN UÇUK DURUMDA. FİYATLAR DÜŞERMİ… ( BU ARADA GPU İÇİN 3000 TL YE KADAR ÇIKABİLİRİM.)

  1. Her işlemci bir miktar bottleneck yapar ama işlemciniz gayet iyi, yeni kartın yanında güdük kalmaz.

   770’den 980 Ti’a geçişte ne ölçüde eprformans artışı hedefliyorsunuz

 125. Sayın Carnage86,

  Öncelikle bizim gibi “hurafe”lerden ve “bu iş bende yea sen kesin şu ekran kartını alıyorsun yani en iyisi bu!” tipindeki abilerle karşılaştıkça aklında “bu kadar kolay olmaması lazım bu işlerin?” sorusu gelen güruha yardımcı sabırla ve profesyonel bilgi birikimiyle yardımcı olmaya çalıştığınızı görmek beni derinden etkiledi. Umarım değişmezsiniz ve yine umarım burayı okuyan herkes sizin tuttuğunuz balıkların yanı sıra oltayı sallama tekniğini de en azından sizin yüzünüzü güldürmek adına kapmışlardır.

  Bunları dedikten sonra size bu soruyu sormak istemezdim ama 2 saatimi bu sayfayı okumaya ayırıp da benimkine yakın bir case ile karşılaşamadım.

  Bilgisayarımı çok çeşitli çağlarda oynanan oyunları oynamak üzere 2013’te toplamıştım. Oynadığım ve muhtemelen çoluk çocuğa karıştığım sırada da oynamaya devam edeceğim oyunların başında Heroes IV, Mount & Blade Warband, CS GO, NFS Shift / Shift II / NFS UG 2 / NFS Porsche, Street Fighter IV geliyor. Evet, bu oyunları oynamak üzere, özellikle de Heroes IV’ü oynayabilmek adına(nvidia ekran kartları bir ara bu oyunu çalıştırırken takılıyor ve mavi ekranla kapanıyordu GT 240 idi sanırım, bunun için virtual desktop filan kurunca bilgisayara çalıştırmıştım ama hiç anlam verememiştim bu duruma) aşağıda özelliklerini belirttiğim bilgisayarı kimseciklere danışmadan toparladım 1000 tl’ye ve en pahalı HDMI kablo ile 40″ FHD Samsung TV’me bağladım ve GTA V’i bilgisayarıma kurana kadar dünyada üzerindeki en uyanık adam olarak hayal ettim kendimi hep.

  AMD FX 4100 3.6 12 MB 32 AM+3
  Gigabyte 780T-D3L
  2x 4 GB DDR3 1333 Mhz Soğutuculu XMS3 CL9
  500 GB Seagate 3.5 7200 16 MB Sata 3
  Powercolor HD6790 1GB 256 bit GDDR5
  Gigabyte Chassis 550 W (http://www.altasbilgisayar.com/tr/home/284-gigabyte-if-233-usb30-atx-550w-bilgisayar-siyah-kasa.html)

  Ama gerek GTA V’in çıkması gerekse ufukta yeni NFS’nin görünmesi beni heyecanlandırdı ve bilgisayar oyunları dünyasında çoluk çocuğa karışana kadar(yaklaşık 3 sene olmasını ön görüyorum) güncel kalmam gerektiğine karar verdim en azından bu iki oynu oynamak suretiyle. Geçenlerde GTA V’i satın aldım. İndirdim, yükledim ve oynayabildiğim kadar oynadım. Fakat GTA V’i açtığım anda oyun beni VRAM’i yüksek bir ekran kartına ihtiyaç duyduğuma ikna etmişti. Yeni NFS’nin de DX12 ile çalışacağına dair söylentiler duydum ve olabilecek en akıcı şekilde oynamak istiyorum bu oynu da 2016 Mart’ında. Bu amaçla, öncelikle ekran kartını değiştirip ardından da SSD harddisk almayı düşünüyorum(ssd’nin faydası olur mu olacak mı hiç bir fikrim yok ama). Belki bilgisayarın genel çalışması(oyun harici operasyonlarda) beni çok çok rahatsız edecek kadar yavaşlarsa işlemci-anakart-ram-kasa kombosunu (2016 sonunda) değiştirme ihtimalim var.

  Bu uzun yazımı okuduktan sonra umarım sıkılmamış ve yine umarım bu durumu kayıp vaka olarak görmüyor olursunuz 🙂 Uzun yıllar uluslarası otomotiv sektörü argesinde çalışmış bir mühendis olarak sizin otomotiv sektörüyle ilgili aklınızda olan fakat cevaplamak için perde arkası bilgi gereken sorularınızı cevaplayabildiğim kadarıyla cevaplamak isterim(bilgi paylaşımı adına). Çünkü siz bunu bu yazdıklarımla ilgili yorum/değerlendirme yapmayacak olsanız bile hak ediyorsunuz.

  Esenlikler diliyorum.

  1. Beğendiğinize sevindim, yazının faydası dokunduğunu görünce mutlu oluyorum gerçekten.

   GTA V evet VRAM’i bolca kullanıyor, çünkü artık eskiden olduğu gibi basit basit textureların dönemi kapandı. Oyunu oynamadım ama kaplamaların yeri geldiğinde çok büyük olduğunu biliyorum. Ayrıca sonuçta açık dünya oyunu stream yükü de fazla.

   HD 6790 sonuç olarak(sonuçtan kastım kas gücü çok berbat değil ama mimari sıkıntılı) GTA V için yetersiz, hatta düşük çözünürlüklerde bile.

   GTA V’i de daha önce de saydığınız oyunların Shift hariç hiçbirini de oynamadım. Özel bir problemle karşılaştıysanız yardımcı olamayabilirdim.

   Sorularınıza cevap açısından üst yorumlarda yazdıklarımı okuyabilirsiniz. İlk olarak ekran kartından başlamanız mantıklı. SSD’nin de kısmen etkili olduğu yerler var, özellikle Unreal Engine gibi kaplama yükleme konusunda sıkıntıları olan motorlarda işe yarayabilir. Yukarıdaki yorumlarda bahsettiğim haricinde gelen bir durum varsa sorabilirsiniz.(farklı bütçe/farklı hedefler gibi)

   Yalnzı çok kritik bir durum var PSUnuza ait teknik özellik bulamadım.Eğer ki 12V’u tek kanaldan vermiyorsa ciddi sıkıntı. Veriyorsa maksimum kaç verdiği de önemli.O özellikleri paylaşabilir misiniz?

   Saygılar dilerim.

   1. Geç cevap için kusra bakmayın.

    Yıllardır açmadığım kasanın içini sizin de yönlendirmeniz doğrultusunda açıp güç kaynağının detaylarına baktım. Tek kanaldan 12Vx38A=456 W verdiğini öğrendim.

    Size dediğin gibi öncelikle ekran kartı değiştirmek istiyorum ve mümkünse bu işi kasada hiç bir değişikik yapmadan sadece eski ekran kartını çıkartıp yenisini takarak yapmak istiyorum. Size bu konuda bütçe belirtmeye gerek görmedim çünkü güç kaynağının oldukça sınırlayıcı bir etmen olduğunu düşünüyordum. Fakat mutlaka bir değer söylemem gerekirse, 600-800 tl aralığındaki ekran kartlarını erişilebilir buluyorum. Ama bu sistemle yeni çıkacak nfsyi de mümkünse yüksek ayarlarda oynamak istiyorum. Belki de şu an sizden çözümsüz bir durumun cevabını soruyorum ama hiç yoksa bir şeyler öğrenip ona göre bir “ekonomik kalkınma planı” yaparım diye düşünüyorum.

    Saygılar dilerim.

    Dhamon

   2. AMD cephesinden R7 370, R9 270X ve bulunması zor olan R7 370X(ama 270X ile fark yok sayılır aynı GPU aynı konfigürasyon yeniden isimlendirme) 600-800 TL arası için ideal. 750 ti direkt elenebilir, çoğu zaman söylediğim “almanın mantıklı olabileceği durumlar da var”ı 750 ti adına diyemem, çok zayıf PSUlar dışında alınacak kart değil. NVIDIA’dan GTX 950 şu anda iyi bir alternatif ama ilerleyen dönemlerde ibre mevcut GCN kartlara kayacak gibi.

    NFS’nin yeni versiyonu hakkında tahmin yürütmem çok zor. Bahsedilen kartlar mutlaka bir ayarda yeterli olacaktır. Oyun beklenmedik sorunlara sahip olmadıkça yeterli gelmelidir. Ciddi bir sorunla gelenlerden daha üst düzey donanımlar da pek fayda etmiyor

    İyi akşamlar dilerim.

   3. Carnage86 tekrar merhaba, an itibariyle MSI 960 GTX 2G LE versiyonun sparişini vermiş bulunuyorum. Hepimize hayırlı olsun. 720 tl gibi uygun bir fiyata görünce dolar kurunu da göz önüne alarak mantıklı tercihi yaptığımı düşünüyorum. Spariş onaylandı fakat henüz yola çıkmadı. Eğer ekran kartının OC edition’ı ile LE edition’ı arasında herhangi bir fiziksel farklılık yok ise bana ne mutlu. Ama ürünler arasında beni hayattan soğutacak bir farklılık var ise de elbette buraya gelip de sana danışmak çok mantıklı göründü. Yorumunu sabırsızlıkla bekliyorum.
    Syg,
    GO

   1. Şu an MSI GTX 960 2gb LE serisi ekran kartı almış bulundum. Piyasada bulunan çoğu MSI 960 GTX üzerinde OC ibaresi varken bunda lite edition yazıyor. Bununla ilgili detayı soracaktım size. Tabi bilmeniz biraz zor ama, acaba bu LE edition ile OC edition arasındaki fark sadece çekirdek saat hızları mıdır? Yani malzeme farkı var mıdır? LE edition ürününe OC versiyonmuş gibi hız aşırtabilir miyiz?

   2. kesin emin olmak adına bahsettiğiniz kart şu mudur:
    https://tr.msi.com/product/graphics-card/GTX-960-GAMING-LE-100ME.html#hero-overview

    kartınızın genel malzeme kalitesi nasıldır? sorduğunuz soru çok çok önemli-bunu belirtiyorum çünkü kullanıcıların çoğu çok dikkat etmez-ama net bir yanıt veremiyorum. o karta özel bir araştırma yapmak ve işe yarar bir bilgi bulmayı ummak lazım. military class deniyor ama aslen pazarlama stratejisinden fazla bir şey değil. (çok önemsiz bi şey değil military class olması ama şirketlerle arasındaki bağları meydanda olan bazı sitelerin övdüğü kadar da değil) 4+1 VRM modulü var bildiğim kadarıyla niceliğini bilsek de niteliği hakkında resmi açıklamalar dışında bilebildiğimiz bir şey yok. Elinizdeki kartı direkt komponent kalitesi açısından objektif bir şekilde inceleyen bir kaynak bulmak lazım.

    LE elbette OC yapabilirsiniz. Sorun çıkarmadıktan sonra (bunu önceden bilmemizin imkanı yok, asla şu çip şu kadar OC olur denemez) istediğiniz kadar ileri gidebilirsiniz.

   3. Carnage86, kutunun üzerinde yine aynı şekilde military class 4 diyor ama bana gelen kutunun üzerinde de OC simgesinin üzerine yapıştırılmış LE etiketi var. LE etiketini kaldırınca altından OC çıkıyor… Ürün tam olarak şudur. Sizin linkini attığınız ürünün kırmızısı.
    https://tr.msi.com/product/graphics-card/GTX-960-GAMING-2G-LE.html#hero-overview
    Bu arada, bunu bir önceki ekran kartımla da yaşıyordum. Fazla OC’leyince GTA V kendi kendini kapatıyordu. Şimdi bu 960GTX ile kendi standart OC moduna alınca bile (1216’da çalıştığı) oyun kendini kapatıyor hata verip. PSU’dan kaynaklanabileceğini düşünüyorum ama ekran kartına verdiğim kanalın üzerinde 38Ax12V yazıyor. Bu da 456W eder. Kaldı ki bu ekran kartı önceki ekran kartımdan daha düşük TDP’de çalışan bir ekran kartı olmalıydı. Kafam karışmış durumda. Cevap için teşekkür ederim bu arada.

   4. GTA V’de aldığınız hata nedir? OC olmayınca olmuyor gibi.

    PSU tek kanaldan o gücü veriyorsa kartınıza hayli hayli yeter.

 126. selamlar carnage…daha önce danışmıştım size ekran kartı konusunda ve geçenlerde r9 380 4gb aldım ancak bazı sorunlarım var;

  öncelikle kartın montajını yaptık aldığım yerde ve açılır mı diye bi deneyelim dedim.monitöre bağladık haliyle donanım değiştiği için açılması 2 dakikayı buldu ve açıldığında sağ alt köşede yeni donanım bulundu yazısı varken kapatma düğmesine basılı tutup kapattık.

  eve geldim bilgisayarı bağlayıp tekrar açtım ama bilgisayar açılmak bilmedi.bilgisayarınız başlatılıyor bölümünde sürekli harddisk kırmızı ışığı yanık halde bekliyordu.kapattım tekrar açtım derken sonunda açıldı ama bu açılış 1 saati buldu neredeyse.sonra driverları güncelledim,makine eski haline dönmüş gibiydi ama 2 gün sonra yine ağır açılma derdi kendini gösterdi.geç açılma bir yana sistem açıldıktan sonra bazen 1-2 dakikalık donmalar ki bunu genelde ssd ye kurulu bir oyunu açmaya çalıştığımda oluyordu..mause ile tıkladığımda sanki algılamıyor gibi durup sonra birden bire 2 dakika sonra kaç kez denemişsem bir o kadar pencere önüme çıkageliyor.

  gta 5 e girdiğimde directx 11 hatası verdi oyun sırasında yine masaüstündeki gibi kısmi donmalar yaşıyordum.daha sonra directx 10 u denedim onda daha iyi oldu ama sorun sadece directx sorunu gibi değil sanki kafam çok karışık…her neyse bu durum öncelikle acaba psu mu yetersiz kalıyor diye düşündürdü.daha sonra ssd ya da harddiskten birinde mi sorun var diye düşündürdü.

  kartı takmadan önce bu tarz bir sıkıntım olmadı.en son formatla düzelecegini düsündüm formatı dahi tek denemede atamadık.çünkü yine yavaş çalışıyordu hatta ilerlemiyordu.ssd ve harddisk varken denedik olmadı sadece ssd ile denedik olmadı en son sadece harddisk kaldı ssd yi devre dışı bıraktık ve sonunda oldu.şimdilik her sey yolundaymıs gibi gözüküyor tabi tam anlamıyla makineyi düzenleyip oyun kurmadım bilmiyorum yine aynı sorunları verir mi?

  ancak su an ssd devre dışı ve ben ssd ye özellikle işletim sistemini kurmak istiyorum.acaba sorun ne carnage? her direktifini yapmaya hazırım yeter ki şu sorundan kurtulayım.

  *bu arada psu çift kanaldan 12v veriyor ve bunu vatan bilgisayarda psu ya bir aparat takarak değiştirdiler sanırım ekran kartı çift 6 pin giriş istiyordu..r9 380 kutuda min 500w psu istemiş..bende de zalman 500w gs modeli var.oradaki çalışan yeteceğini söyledi ben de bunu üzerine yeni bir psu almadım..ssd nin,harddiskin ya da sistemin biraz can çekiştiğini görünce psu dan mı şüphe etmeliyim yoksa başka bir sorun mu var?

  teşekkürler iyi akşamlar.

  1. zalman 500w gs kesinlikle yetmez ancak probleminiz bu sebepten kaynaklanmayabilir.

   PSUdan bahsedersek max 12V 408W diyen Zalman hile yapıyor ve çünkü bu kombine çıkış. Bir kanal 24A, öbürü 21A çıkış veriyor ve sadece R9 380in tüketeceği güç bile tek kanalın sınırına yaklaştığı gibi o kanal öbür kanala olan yük ya da oradan elektrik çeken başka şeyler sebebiyle zaten o değere ulaşamaz.

   anladığım kadarıyla SSD yeni değil, SSD ve HDD’ye tarama yapmanızı ve esas olarak bellekleri kontrol etmenizi öneririm. SSD/RAM ilk şüpheli gibi gözüküyor. Onun dışında kafamda potansiyel sebepler var ama onları denedikten sonra rapor verirseniz diğer aşamalara bakabiliriz.

   PSUdan kaynaklansın ya da kaynaklanmasın(çok düşük ihtimal bile dense aşırı yükün PSUyu bozma ihtimali bile var, olmaz öyle şey diyecekler olsa da) R9 380i sağlıklı kullanmak için PSU değişimi şart gözüküyor.

 127. İlk iş yeni psu alacagım o zaman bu tamam..

  SSD yi alalı 4 ay oldu.Belleklere nasıl tarama yapıyorduk?Ram lerdede problem olabilir diyorsunuz galiba,onlarıda test edebilmemin bir yolu var mı?

  ssd markası corsair 120 gb

  ram ler : 2*4 gb corsair 1866 mhz ripjaws cl9

  1. en güzeli tek modül denemek, olmadı modüllerin yerlerini değiştirmek ve tek modül denemek.memtest86+ gibi test araçları var bootable yapıp çalışrıtmanız ve fazlaca pass seçmeniz iyi alır ama bu tarz yazılımların hepsi çoğu yerde iddia edildiğinin aksine bellek arızalarını bulmada epey yetersiz, şahsi tecrübem bile var bu konuda.

 128. kusura bakmayın benim teknik bilgim çok iyi değil; yani şimdi burada ssd yide dahil ederek mi deneyeyim yoksa ramler ayrı ssd ayrı tek tek mi deneyeyim..bir de ramlerin yerini değiştir derkken mesela 2 ve 4. porttaysa 1 ve 3 e mi takayım yoksa oldukları yerde takas mı yapayım?

  1. hem takas hem de dediğiniz gibi portların yerini değiştirevbilirsiniz. bir de tek bir modül olarak her iki modülü de denemeniz gerekir. test sırasında SSD olmalı.

 129. çok özür dilerim bir sorum daha var;

  harddiski taradım az önce…sistem c ye kurulu oldugu için chckdsk i bilgisayar yeniden başlarken siyah ekranda yaptı..c de pek bir şey yüklü olmadığı halde tarama 1 saat sürdü..o sıra uyuduğum için en sonunda ne yazdı bilmiyorum ama bitirip bilgisayarı yeniden açtı..

  hemen d ayrılmış birimini de taradım..bu kez bilgisayarın kapatılmasına ihtiyaç duymadı tabi hemen başladı ve saniyeler içinde bitirdi…bu normal midir sizce?

 130. size yazmadan önce bir kez daha tarayıp ne yazdığına bakmak istedim..c yi ilk taramamın aksine bu kez 1 dakika bile sürmedi hemen taradı geçti.sonuclarda temiz gibi gözüküyor ama bu normal midir?

  bu arada şu an ramler aynı duruyor, ssd dahil değil sadece harddiski test ettim.

 131. carnage;
  öncelikle dün SSD yi dahil edip gta 5 ve fifa 15 i test ettim..önceki windows un aksine açılmak bilmeyen veya 1-2 dakikalık kısmi donma durumlarına şu ana kadar hiç rastlamadım..

  ancak gta 5 te vsnyc kapalı oldugunda oyun menüsündeyken fps tavana vurdugu için mause hareketleri dona dona gerçekleşiyor..menüden çıkıp oyuna girdiğimde haliyle fpsde düştüğü için herhangi bir takılma olmuyor..şuan vsync açık ve optionsta vram kullanım göstergesi 2 gb den biraz fazla..kartım 4 gb..buna rağmen ara ara saniyelik ya da saliselik takılmalar oluyor.

  fifa 15 te en ilginç gelen durum şu;
  msaa 4x te iken bu kartın rahat yetmesi lazım diye düsünüyorum ama takıla takıla oynatıyor..msaa yı 2x e aldıgımda tamamen düzeliyor.bu arada 1920 1080 de oynuyorum.

  son olarak şuan her şey dahil (ssd,harddisk,ramler) şekilde test ediyorum önceki ciddi sorunlar şu an görünmüyor.malesef ramleri çıkaramadım çünkü ekran kartına yakın olan mandalı bir türlü açamıyorum..biraz zorlayınca çıtırtı sesleri duyunca korktum.kasanın üstüne bakan ram mandallarını acıyorum ama asagı bakanlar sanki yapıştırılmış gibi..

  ha tam ramleri çıkarmaya çalışırken anakartın üstünde şu ibare var

  dimm1—- first
  dimm2
  dimm3—- first
  dimm4

  yani burada 1 ve 3 nolu porta ilk olarak takmak mı lazım..eğer öyleyse benim ramler yanlış yerde mi..çünkü 2 ve 4 te gözüküyor bunun bir önemi var mıdır?

 132. bu arada ssd yi de tarattım herhangi bir problem yok..ramler için memtest86 programını deneyeyim mi sizce? bir de kabloların donanımlara temas etmesi herhangi bir sorun oluşturur mu? ne kadar çok soru sordum kusura bakmayın 🙂

 133. anakartım ve diğer bileşenler şunlar;

  msi 970 gaming anakart
  amd fx 8350 işlemci
  corsair 2*4gb ram
  corsair 120 gb ssd
  wd 1 trb harddisk
  amd radeon r9 380 ekran kartı

  gpu kullanımlarına eve gidince bakıp size rapor edecegim..size gta 5 le ve fifa ile ilgili mesajı attıktan sonra fifa 15 i tekrar 4x msaa ile açtım bu kez oldu zaten kart için zor bi oyun değil olması gereken bu ama daha bugun tekrar actım yine takılarak oynattı,takılmaktan ziyade dalgalanma gibi…vsync 60 fps ye ayarlı..

  ayriyeten psu yetmezliği stabiliteyi bozar mı?

 134. tekrar selam carnage..

  fifa 15’te raporlar şu;

  msaa 4x te ve vsync 60 fps ile sınırlıyken gpu kullanımında saniye başı değişimler oluyor.ve düşük güç kullanıyor..

  350-400 mhz aralıklarında gpu cekirdek hızı kalıyor.
  kartın gddr5 kullanımı da 1425 mhz-1093 mb
  cpu kullanımı %19-25 arası gidip geliyor.
  ddr3 ram kullanımı 3100 mb..

  yine msaa 4x iken bu kez vsync fps sınırlamasını kapatıyorum ve oyun cok akıcı hale geliyor.
  gpu cekirdek hızı bu kez çok daha yükseklerde dolaşıyor..

  vsync açık konumdayken acaba neden böyle bir problem veriyor..fifa 15 orijinal oyun değil bu arada sürümünü bilmiyorum..aynısını fifa 16 demo da da yaptı.

  ayrıca memtest86+ ile ramleri test ettim herhangi bir sorun bulunmadı.biosu güncelledim..formattan bu yana önceki hiç bir sorunu yaşamadım..

  1. Bugünlerde sorulara çok geç cevap verebiliyorum, kusura bakmayın

   Bir önceki mesajınızdaki cevaptan yola çıkayım PSU yetmezliği stabiliteyi kesinlikle bozar.Daha da ötesi donanımları fiziksel olarak bile bozabilir

   Yetersiz PSU ile yapılması düşük bir miktar risk içeren FurMark testi bu konuda kesin olmasa da ciddi bir fikir verecektir. Ama çok ufak bir riski var.

   Vysnc açıkken GPU çekirdek hızının tam gaz gitmemesi normal.

   Oyunda VSYNC’in özel seçenekleri var mı Adaptive, fixed ya da variable gibi.

   Ek olaak fullscreen opsiyonları neler oyunun?

 135. önemli değil, ne demek…..

  öncelikle ücretsiz furmark testi var mı 3d mark a baktım paralıydı,ücretsiz iyi bi sürüm var mı mesela?ekran kartınıda denemiş olurum en azından..zaten yakında yeni psu alacağım.risk var derken nasıl bir risk mesela? 🙂 bugun kombustor ile test ettim kartın fanları programlı olmadıgı için 85 derecelere kadar cıktı..bunun üzerine afterburnerdan fanları programladım.

  malesef oyunda vsync için özel secenekler yok..amd nin kendi programında var mı net bilmiyorum ama bir bakacagım..aslında aynı sorunu gta 5 te de gördüm.msaa yı 2x e getirdim yine takılmalar başladı.kartın fazlasıyla yetecegini düsünüyorum..tekrar actıgımda vsync kapalıyken msaa yı acıp deneyecegim bir de..

  son olarak ram yuvalarını sormuştum MSİ 970 gaming in..1 ve 3 nolu porta first denilmiş,orada mı takılı olması lazım ilk olarak?

  1. MSAA açınca şu tarz artifactler görüyor musunuz:

   ya da ekranda belirli bir blokda bozulma oluyor mu?

   PSU konusunda idare ediyor gibi gözükse de başınızı ağrıtabilir. Stabilite kaybı, sistem resetleme hatta ve hatta donanım arızasına kadar gidebilir

   970 ram hakkında:

   1. hayır herhangi bir artifact durumu olmuyor carnage..

    aslında esas sorun vsync sorunu gibi gözüküyor..vsync kapalıyken msaa yı istediğim limite getirebiliyorum ama vsync açıkken sürekli takılma gerçekleşiyor.

 136. merhaba hocam bir şey sormak istiyorum arkadaşım ekran kartı almak istiyor r7 240 2g ve gt730 2g arasında kaldı tek sorunu güç kaynağı arkadaşın güç kaynağı 240w resimde de görüneceği gibi hangi ekran kartını alması gerekiyor i3 işlemci 4gb ram 320 gb hdd olması lazım çok yeni bir sistem değil 4 yılı rahat vardır. teşekkürler hocam http://i.hizliresim.com/82d3zk.jpg

 137. Merhabalar hocam tavsiyeniz üzerine 1-2 ay önce 4gb r9 380 aldım ( Gigabyte GV-R938G1 )
  gayet sorunsuz kullanıyorum şuan fakat geçen istenmeyen bir olay yaşandı gta v crimson sürücüsünden sonra ekran kartı ile bağlantıyı kesti bilmem ne hataları çıkınca ekran kartını çıkartıp tekrar takmam gerektiğini felan yazdılar bazı forumlarda bende ekran kartımı pci x16dan çıkardım çıkartmasınada 😀 pci x16 soket i elimde kaldı daha doğrusu sadece plastik kısmı alttaki pinlerde bir güzel yamuldu

  Neyseki anakartımda 2.bir pci girişi vardı x16 soketi fakat x4 hızında
  Şimdi normalde kartım x16 gen 3 destekli sokette keza öyle şuanda kartım x4 gen 2 de çalışıyor ben şuana kadar performans farkı hissetmedim desem yeridir 2-3 fps oynamıştır büyük ihtimal.
  Bu arada oyundan atma sorunuda çözüldü

  Tek sıkıntım artık soket anakartın alt kısmında olduğu içinmidir nedir anakart soğutma bloğuna geliyor yani sıkışma durumu yok fakat tam üstüne geliyor eskiden anakart sıcaklığım sabit 30 iken şimdi 45 46 derecesinde cpu sıcaklığımda fark yok olan anakart sıcaklığıma oldu eskidende anakart bloğunun üstüne geliyordu gpunun bir kısmı şimdide öyle.Ve CPU 30 derece olmasına rağmen fanlar bir süre sonra çok fazla ses çıkarıyor bahsettiğim egzoz fanı kasadaki ve bunu çözmek için silent’a aldım fakat genede eskisi gibi değil ses yani o sessizlik kalmadı artık.

  Anakart sıcaklığım 50 dereceyi geçmesini sağladım sisteme baya bir yük bindirerek fanlar delirmeye başlıyor işlemci sıcaklığımda ilk defa 40ı geçiyor sırf bunlar ekran kartımı alt kısımda konumlandırıldığı içinmi oldu yoksa x16 slotunun x4 hızında gen2 olduğu için ekran kartını veya anakartı fazlaca ısınmasına yol açtığındanmıdır gerçekten kafam çok karışık şuan

  Anakartımın şuanki iç durumu ve çıkan soket ve pimlerin şuanki hali null

  Pimler daha sonra birbirine değip sıkıntı olmasın diye hepsini söktüm sıra sıra şuan o pimlerden eser kalmadı desem yeridir.

  Sıcaklık değerlerim Oyundaki durumu Aşırı sesli :

  Oyunu kapattıktan 2dk sonraki durum (Anakart sıcaklığı 50 nin altına inince rahatsız edici sesten eser kalmıyor :

  Tavsiyeniz nedir hocam?

  1. crimson’ı keşke kurmasaydınız.öbür blogum olan GPUHaber’de fan sorununu yazmıştım sonra gördüm ki fan görece önemsiz bir problemmiş, bayağı berbat ve tüm kartları etkileyecek olumsuz değişiklikler var.

   Kasa fanınız 2K RPM’nin üstüne çıkıyor. Kıstığınız takdirde sistemin genel ısısını çok fazla etkilemez. cpu da GPU da yeterli soğuyor zaten.

   BIOSta kasa fanı system ısısı ile bağıntılı mı?(muhtemelen) Silent mode’a almanız da yaramayabilir fan ayar programlarından bir ayar yapmalısınız.

   1. Ordaki kasa fanı dediği egzoz fanı sistemimde onun haricinde ve radyatör fanını ve sıvı soğutmanın işlemci bloğu içinde döndürücü fanını saymazsak 2 tane daha var aida64 onları göstermiyor

    sys fan’a takılı o 2 fan onlar zaten full hızda çalışıyorlar sessiz fanlar 1 tanesi ön paneldeki hava alan fan diğeri resimde görünen ledli yukarı egzoz fanı o 2si fullda çalışsa silentte çalışsa sabit onları etkilyen bir şey yok.

    kısaca şöyle anlatayım
    Anakartın üstünde aynen böyle yazıyor takılı olduğu yerler

    cpu_fan : Sıvı soğutma işlemci bloğu (Tam yüktede sessiz) Ayar yapılamıyor
    sys_fan1 : Sıvı Soğutmanın Radyatör Fanı dışarıya doğru (Tam yüktede sessiz) Ayar yapılamıyor
    sys_fan2 : Ön taraf hava alan fan içeriye doğru (Sessiz Full Hızdada Olsa) Ayar yapılabiliyor
    sys_fan3 : Üst taraf hava atan dışarı doğru (Sessiz Full Hızdada Olsa) Ayar yapılabiliyor

    Egzoz Fanı bu 4ü aksine direkt 4 pinli molexe takılı kasa fanı o oluyor.Manuel’e almayı denerim.Bios’ta öyle bir ayar varsa bulamadım hepsini yani manuel silent full ayarları var.

   2. Düzeltme Kasa Fanı Molexe bağlı olan değil direkt sıvı soğutmanın radyatör fanı en güçlü fan olduğu için 2000rpmden sonra ses çıkarması doğal fakat cpu sıcaklığına göre ayarlaması gerekmiyormu derecesini anakart 50 derece olduğu an cpu 37 35 derece arası değişiyor
    bahsettiğim radyatör fanı önceki mesajda bahsettiğim gibi sys_fan1de
    cpu_fan soketinde sıvı soğutma işlemci bloğunun güç bağlantısı takılı yerlerini değiştirsem düzelirmi durum?

  2. Şimdi detaylı test yaptım az önce o sorun çıkaran kasa fanını biostan manuele en az seviyeye getirdim 0.75 RPM / per celcius e geriliyebiliyor en fazla onu yapıp aida64’ün torture testini açtım

   ilk 5dk sessizlik devam ediyor 48.derecelere felan geliyoruz gelesiye kadar yavaş yavaş 1000rpm
   den 1350ye kadar geliyo 40 derecen başlayıp bütün bunlar 5dk içinde

   20.dkya gelince artık 49 derecede 1360RPMde seyreden fan 50ye geldiği an 2312ye maksimum hızına ani atlama gerçekleştiriyor.

   Testi kapattığımda 2dk bekledikten sonra anakart sıcaklığım 49 48e indiği an 1326RPM’e tekrar dönüş yapıyor

   yani bu başka bir şey 50yi geçince otomatik olarak fanı en üste zorluyor biostan ayarda yapsam.

 138. Cuda veya opencl konusunda bilginiz var mı?

  4gb gtx 960/970’lerde anladığım kadarıyla 3.5gb belleğin olması gereken hızlı bir veri yolunu kullandığı, kalan 500mb belleğin yavaş bir veri yolunu kullandığı söyleniyor.

  gtx980’in referans tasarımı 4gb olduğu için onda bu problemin olmadığı söyleniyor.

  Hesaplama aracı olarak kullanmak için gtx980 ile birlikte değerlendirilebilecek amd ekran kartı hangisidir? Yukarıda bahsettiğim problemi siz de duydunuz mu? Bu durumun düzeltildiği bir seri gelecek mi?

  1. Maalesef geç cevap verebiliyorum, kusura bakmayın.

   CUDA için AMD kullanmazsınız. Daha yeni yeni boltzman initiative ile gelen bir compiler ile cudayı opencl’e port etmek mümkün olacak.

   Bahsettiğiniz problem GPGPU işleri için ciddi bir sıkıntı teşkil edebileceği gibi GTX 980 ile 970 arasında bu kulvardaki fark önemli. Yerine göre ciddi farklar oluyor.

   Ama 980 Ti, f/p açısından compute işlerinde de daha iyi genel anlamda.

   1. oyunlarda elbette var ama compute işlerinde durum daha hassas.

    970 konusu bayağı konuşuldu, ciddi farkındalık yaratıldı. üzeri örtülen başka şeyler oldu ama bellek problemi ses getirmişti.

 139. ayrıca sürücü ve yazılım farkı olmayacağını düşünürsek donanım olarak gtx 980 eşdeğeri olan amd kartı hangisidir?

   1. aslında sorumu 980ti vs fury x olarak yenilemeliyim sanırım.

    “compute” olarak bu ikisinin donanımsal olarak birbirine göre daha önde oldukları konular nedir?

 140. Merhaba Carnage86 uzun zamandır görüşemedik umarım her şey yolundadır…
  öncelikle sormak istediğim AMD fx 6300 olan sistemimi kuzenime verdim sadece anakart ve işlemci kendime yeni sistem toplamak istiyorum elimde Asus R9 380 4gb ekran karı ve DDR3 12gb ram kaldı, işlemci ve anakart için 1.300 -1,500 tl bütçe ayırdım, skylake i5 nasıl olur asus ve gigabayt z170 anakartlar var ddr3 destekli, yada amd fx 8350 olurmu bana bu konuda yardım edebilrmisin sadece oyun için bu sistem, ayrıca ne kadar performans artışı olur , ayrıca ATİ crimson driver hakkında ne düşünüyorsun, birde Call of Duty: Black Ops III için Optimizasyon önerileriniz nelerdir? şimdiden teşekkür ederim.

 141. Selam Carnage86 maksimum 1,500 tl anakart ve işlemci tavsiyeni almak istiyorum elimde r9 380 4gb ekran kartı 12 gb 1600 mhz DDR3 ram ve 600 w psu var, daha önceki sistemim AMD fx 6300.
  birde ati crimson hakkında düşüncelerini öğrenmek istiyorum saygılar

 142. Hocam merhaba. Just Cause 3’ü aldım oyun 1080p ben VSR ile 2K yapmaya çalıştığımda oyun bozuluyor. Ekran kartın R9 390X

 143. Hocam Merhaba. 5000 TL bütçe için önerebileceğiniz en iyi ekran kartı nedir? Sistemimin diğer donanımları şöyle upgrade ister mi, yeni ve çok kaliteli bir ekran akrtında darboğaz yaşar mıyım?

  Core i7 6700K

  CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance DDR4 RAM

  ASUS SABERTOOTH X99 Intel X99 Soket 2011

  Kingston 960 GB HyperX Savage

  Ekran kartı olarak da eski sistemden kalma GTX 770 kullanıyorum, yeni sistem toplarken ekran kartı hakkında kararsız kaldığım için bu işi sonraya bıraktım. Tavsiye veren sitelerin hiçbirine güvenemedim. Daha sonra bir arkadaş blogunuzu tavsiye etti, yazıyı okuyunca çölde su bulmuş gibi oldum elinize sağlık, bu kadar yoğun bilgiyi paylaştığınız için çok sağolun.

  Sistemi toplama amacım elbette oyun, VR teknolojisi piyasaya girince sistem yetersiz kalmasın istiyorum.

 144. carnage86 kardeşim ben forumdonanımdan paynetothemax. anormal hızlanmayı yaşayan kişiyim. müsait olşduğunda bi bakarsan forumdonanıma sevinirim. unutma sen son umudumsun. teknik serviste flan çalışıyorsan snde izmirdesin sanırım benim gibi, getireyim sna.

 145. Soru soran herkese bir açıklama yapmam lazım:

  Kişisel sebeplerden dolayı büyük ihtimalle uzun bir süre hiçbir yerde online olamayacağım. Soru soranları cevap bekler pozisyonda bekletmekten hoşlanmıyorum ama durumumu anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

  Mümkün olduğu an tüm sorulara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Belki bu yoğun zamanımda bloga uğrayabilirim. Cevap verdiğim takdirde mail adreslerinizde otomatik bilgilendirme yapılacaktır.

 146. Hocam veda yazısı gibi olmuş bu.

  Umarım yakın zamanda geri dönersiniz. Bu blog üzerinden mükemmel bilgiler veriyorsunuz. Sizin yazmamanız herkes için kayıp olacaktır.

 147. Ne yazık ki yeni buldum blog sitenizi ve sadece ekran kartı ile ilgili yazınızı okumaya çalıştım fakat anlaşılabilir gibi değil bazı yerler 🙂 malumunuz yeni bilgisayar alma arifesindeyim ve yaptığınız işlemler -ROP, memory bandwitdh’i karşılıyor mu diye- tanımlamada yanlışlarım olabilir tabi konuyla ilgili pek alakam yok her neyse bu işlemleri öğrenmek istemiştim sadece millete ağız eğmeden karşılığında da yalan yanlış bilgiler almadan kendi işimi kendim halletmek gibi oluyor bi nevi istediğim buydu. Anlaşılan geç kalmışım ama sağlık olsun. Size bahsettiğiniz kişisel sebeplerinizi halledersiniz umarım, saygılar.

 148. Merhaba hocam, yazınız mükemmel olmuş, direkt kartlarla ilgili olmasa da bir sorum var, 3DS Max kullanırken z-fighting’i nasıl önleyebiliriz.

  bir de Stage3D ve onun geleceği için neler düşünüyorsunuz?

 149. Amd ekran kartları ile bilgi toplamak için başladığım araştırma esnasında blogunuza rastladım ve hayran kaldım. Bu kadar dataylı verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 150. Orta düzey bir oyun laptopu için ekran kartlarını araştırıyorum. amd ekran kartlarını tam bi fikir sahibi olamadım nvidia nın 940m mi benim için yeterli ama Amd nin r7 m260 ve r7 m265 ekran kartlarına sahip laptoplarla da karşılaştım. bu iki modeli kıyasladığınızda hangisini tercih etmek daha mantıklı olur. bir sorumda amd chipsetine sahip kartların Amd ile ve intel işlemcilerle beraber çalışmalarında bir fark olur mu? Amd işlemci ile Amd chipsetli ekran kartı daha performanslı olabilir mi?Teşekkürler.

 151. Paragraf paragraf yazmışssın da bu kadar şeye son kullanıcının ihtiyacı var mı? Yanlış anlama bilgine saygım sonsuz ama insanların kafasını gereğinden fazla bulandırıyorsun.

 152. merhaba, ben asus rog gr6-R024M %30 indirime girince almayı düşündüm. fiyati 2800 civari. benim bütçe 3500 lira. nvdia gtx960m var ama ben tam anlamıyorum. kasanın özellikleri şu
  yeterli olur mu oyun için yorum atarsanız sevinirim arkadaşlar.

  TEKNİK ÖZELLİKLER
  Model Adı GR6-R024M
  Link ROG GR6
  İşlemci Tipi Intel® Core™ i5 5200U
  İşlemci Hızı / Belleği 2.2Ghz, turbo ile 2.7Ghz/ 4MB
  RAM 8GB DDR3 (1×8), maks 16GB
  Sabit Disk 1TB 2.5″ HDD (1 adet 2.5″ Boş HDD/SSD Yuvası)
  Ekran kartı NVIDIA® GeForce GTX960M, 2GB Harici
  Optik sürücü Yok
  Wireless 802.11a/b/g/n/AC
  Ethernet Intel Gigabit Gaming Ethernet+GameFirst III
  USB portlar 4 adet USB 3.0 ve 2 Adet USB 2.0
  Görüntü çıkışı / Portlar HDMI ve Display port
  Ses Giriş Çıkışları Line in, Mikrofon girişi, Hoparlör çıkışı ve Optic S/PDIF
  Ses Özellikleri • ROG SupremeFX Audio
  • High Definition 5.1 Channel Audio
  • Sonic SoundStage/Sonic SenseAmp/Sonic Studio/Sonic Radar II
  • DTS Connect
  İşletim sistemi Windows 8.1
  Diğer Özellikler • Ultra kompakt 2.5Litre hacmi ile her yere uygun
  • Kablosuz AC teknolojisi ile 3Kat daha hızlı wifi
  • Intel oyuncu etherneti ve gamefirst III teknolojisi ile takılmadan online oyun keyfi
  • Mükemmel ısı ve enerji yönetimi sayesinde bekleme modunda sadece 20db ses seviyesi
  Garanti 3 Yıl ASUS Türkiye Garantisi, Kapıdan kapıya çift taraflı ücretsiz kargo gönderimi

 153. selam lar carnage86…Hocam ben phenom 2 X6 1090 t işlemci kullanıyorum önceki ekran kartım shaphire hd 7770 idi 1gbyt 128 bit ddr5 ..araştırmalarımda gtx 970 i çok övdüler bende 1080p tv den oyun oynuyordum..Gittim galax gtx 970 aldım 1300 tl verip..sonrası hüsran oldu frc 4 de full ultralarda 70fps den 23 fps lere düşüyorum ,çıkıyorum..böyle gidiyor..çok üzgünüm ne yapacağımı bilemiyorum..araştırdım fx 8350 cpu alayım dedim ama o bile 45 fps lerde bu oyunu oynatıyor..yani amd nin fx 9 bin serileri bile i5 6600 ı yakalıyamıyo bu nedir bizim günahımız amd kullanmakmı Sayfanızda araştırdım bi arkadaşımız directx 12 gelince tüm çekirdekler kullanılacak şuanda sadece 1 çekirdek kullanılıyo demiş bu doğrumu? ben win 7 64 bit kullanıyorum ..Direcx 12 gelecek windows 10 lara o zaman bizim sorunumuz düzelecekmi..i5 6600 lara bakıyom 130w bile harcamıyo ghz side 3,5 bendeki işlemci 125 w 3,2 yani tamam eski ama fazla bi say farkı yok ..neyse ben ekran kartımdan istediğim 70 -80 fps performansı nasıl alırım ..kartı boş yere mi aldım lütfen bana bi cevap bi yol gösterin saygılar..
  sistem özellikleri
  amd phenom II X 6 1090 t
  msi 970a g46 ana kart
  gtx 970 ekran kartı
  8gbyt rem
  1 tbyt hdd
  650w psu

 154. GTA 5 için ”Amd Readon R7 M360” mı ”Nvidia Geforce GT940m” mi önerirsiniz hangisi daha sağlam kaldırır bu oyunu.

 155. merhaba. battlefield 4 oyununda çok düşük fps alıyorum ekran kartım GTX 770, işlemcim i5 4570, 8 GB RAM var. 1920X1080’de 304-0 fps arası performans alıyorum. Sizce neden olabilir?

 156. Bir süre buradan ayrı kalmıştım soruları topluca cevaplamak gerekirse:

  @animix: ayarlarınız tam olarak nedir?

  @ilkosher hangi gt940m gm107 mi gm108 mi?

  @tam olarak hangi çözünürlük, ayarlar ve oyunlarda o performansı almayı hedefliyorsunuz. dx12 konusundaki yorumum:

  @furkan duru şu an o sistemi hala düşünüyor musunuz?

  @Cooley gereksiz detay dediğiniz şeye son kullanıcının neden ihtiyacı olduğunu yazımda belirttim.

  @Hnemre 2 tane gt940m var biri gm107 biri gm108 siz hangisini kastediyorsunuz?

  @El Diablo Vakit bulabilirsem o konuda bir yazı kaleme alabilirim.

  @Hnemre rica ederim. işinize yaradıysa mutlu olurum.

  @Bane of the Demons tam olarak ayrılmadım. bir süreliğine ayrı kaldım, bir süre daha burada olacağım umarım daha sonrasında da uzun bir süreliğine offline olabilirim.

  @Onur: Rica ederim.

  @Bartu Koşaner: bozulmadan kastınız artifact gibi bir şey mi?

  *DVI/HDMI kablonuz düzgün bir şekilde yerine oturdu mu?

  *farklı driverlarda durum nedir?

 157. Merhaba kardeş; uzun zamandır yazmıyorum yine sana danışmak istediğim bir konu var, tavsiyelerin üzerine İ5 6600 K sistemine geçiş yaptım ekran kartı da R9 380 4gb bu sistemden şuana kadar memnundum ta ki 144 hz freesync li , benq xl2720z monitör alana kadar. oyunları 1920×1080 çözünürlükte ultra ayarlarda 50-90 fps alabilirken 2560×1440 çözünürlükte bu değer çok aşağılara düşüyor özellikle de monitörün freesync özelliğinden faydalanamadığımı düşünüyorum yani ultra ayarlarda 2K da tatmin etmiyor, bana önerin ne olur crossfair önerir misin?
  yada ekran kartımı satıp R9 fury serisine mi geçeyim bu arada psu CORSAİR cx 80 plus 600w

  1. crossfire’ın yaratacağı bir sürü problem var, bir kısmı çeşitli artifactler olurken, bazıları crossfire’ın bazı oyunlarda çalışmaması/crossfire ise oyunun çökmesi gibi geniş bir çerçevede seyrediyor. SLI da öyle. driver sürüm notları, internette biraz araştırma yapmak sorunlar hakkında fikir sahibi olup, ne kadarının ciddiye alıp/almayacağınız tarzda şeyler olduğuna karar vermenizi sağlayabilir.

   144 fps/2K oyunlarda R9 380 ile kolay ulaşılabilecek bir şey değil, günümüz oyunlarının bir kısmında tüm ayarları kısarak bile imkansız. freesync’i neden kullanamadığınızı düşünüyorsunuz?

   eğer bekleyebilirseniz amd’nin 400 serisini ve seri çıkınca nvidia’nın ilk tepkisini(fiyat düşüşleri) ve sonraki cevabını(pascal) bekleyebilirsiniz. Onun haricinde Fury serisi, AMD’nin eski donanımları driver desteğini kesişi sayesinde biraz daha avantaj kazandı. FURY X oyunlarda bir çok senaryoda 980 Ti’ı domine ediyor.

   1. Teşekkür ederim carnage86, aslına bakarsan crossfire bende pek sıcak bakmıyorum söylediklerinden sonra bu düşüncemi tamamen sildim kafadan. freesync olayına gelince şöyle söyleyeyim monitör 40 ile 144 hz aralığında freesnyc i kontrol edebiliyor mesela WİTCHER 3 ü ele alayım 1080 p ultra ayarlarda 50-60 arası fps de gayet akıcı olan oyun 2K yani 1440p ayarlara aldığımda 40fps altına düşüyor bu durumda da freesync devreden çıkıyor ve oyunda takılmalar ve yırtılmalar oluyor, ayarları kısmak da istemiyorum yani monitörün hakkını vermesini istiyorum, bu durum da bu mümkün görünmüyor gibi, şimdi merak ettiğim FURY X yerine acaba yeni çıkacak AMD polaris serisini mi beklesem.

 158. öncelikle bu güzel yazı için teşekkür ederim. ekranda sabit bir damalı görüntü oluşuyor bazen. fareyi hareket ettirince oyun normal grafikleri vermeye çalışıyor ama sanki önünde perde(damalı hayalet görüntü) kalıyor gibi. ayrıca bir sorunum daha var. örneğin bir oyunda silahımın namlusu gökyüzüne kadar sünüyor. aynı şekilde düşman saklanmış bile olsa bu sünmeden dolayı onu duvar arkasından görebiliyorum(aslında iyi birşey gibi 😀 ) . bu nadiren başıma gelen sorunlar sizce ne kaynaklıdır ?

  1. rica ederim.

   ekranda sabit damalı görüntü oluşması sadece oyunlarda mı oluyor? özellikle belirli bir oyunda mı oluyor? Screenshot(donanımsal sorunsa büyük ihtimalle screenshota yansımayacaktır tabi) ya da foto atabilir misiniz?

   İkinci söylediğiniz hatanın donanım/driver vs. gibi olma olasılığı düşük gibi, eğer tam doğru anladıysam. Onla da ilgili görüntü paylaşabilir misiniz?

 159. Meraba 🙂 yazını okudum hocam, acik konuşayım yani tekloniji cahiliyim onun icin en basitinden durumu anlayiyım ; ilk ve son kez pc aliyorum ve sağlam bişi olsun istiyorum aslinda sistemi topladim ama ben oyunları cok sevdigim icin ekran kartina ozellikle araştırma yapmak istedim . Sistemim şu i7 6600k ( apartuman gibi sugutucu var ,kasaya sığmıyor )/ msi z170a m3 gaming / ddr4 2300mhz 8 gb ram / 120 gb ssd sanirım sistem birbirne uygun , sistemde 2 parça eksik 1. Monitor 2.si ekran kartı . Pc bilgisine guvendigim bi dostum r9 380 4 gb al kafan rahat tum oyunları oyna dedi inceledim benim de kafama yattı ama bidaha upgrade etmek istemiyorum 1080p de yüksek ayarda oyun oynamak için hangisini almam gerekiyor , fps manyağı degilim oyun akıcı olsun donup ,takılmasın yeterli . Ve bilgin varsa uygun bi monitör onerebilirsen çok güzel olur 🙂 emeğine sağlık gerçekten bilgilendim , çok teşekkür ederim .

  1. r9 380 4 gb f/p açısından en iyi kartlardan biri. gtx 960 ile karşılaştırmasını detaylı olarak yapmıştım:

   özelliklerini bilmediğim çok sayıda ekran var piyaasada, maalesef tavsiye veremeyeceğim

 160. Carnage86 Merhaba,

  Yazılarınızı takip ediyorum ve beğeniyorum, bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

  Size bir sorum olacak; elimizde bir tane Asus HD 7790 2 GB Directcu II ekran kartı var, bu kart GCN 1.1 mimarili orta seviye bir kart, yeniden isimlendirilmiş hali R7 260X bilirsiniz.

  Asus bu kartları piyasa sürdüğünde Hynix marka ramler kullanan 7790’larda kilitlenme problemleri çıkmıştı kronik olarak, bios güncelleme ile çok sonra düzeltildi kısmen bu sorun lakin bios güncelleme zor ve riskli olduğu için ”benden habersiz” kuzenim kartı Asus garantiye yollamış…

  Asus teknik servisi ilkin kartın yük altında kitlendiğini tespit edip GPU değişimi yapmış ve tekrar yollamış. Kuzenim bu defa kartın yük altında olmadığında, windows arayüzünde biraz boşta bırakınca kitlendiğini fark edip tekrar yolluyor. Asus teknik servisi klişe test prosedürlerini uyguluyor ve özellikle kartın boşta, bekleme durumunda kitlendiğini söylediği halde funmark vs. testlerden geçirip sağlam raporu ile geri yolluyor.

  Durumdan haberdar oldum ve karta kendim bios güncellemesi yaparak bu sorundan kurtardım ama şimdi esas soruya geliyorum; siz donanımhaber’de bir başlık altında ”reflow,reballing gibi saçma yöntemler tamir etmek” gibi bir şey söylemişsiniz, içime kurt düşürdü bu durum. Aklıma yedek aldığım sorunlu bios’u tekrar yükleyip ve kartı yollayıp değişim istemek dahi geçti açıkcası. Kuzen öğrenci insan ve kart yükseltecek durumu yok, bu kartı da zar zor edindi harçlıklarından artırıp, ne yapalım ne dersiniz? GPU değişimi negatif bir etki midir? 85 TDP, çok çok yük durumunda 90-100 watt çeken bir kart, oldukça da serin çalışıyor ama işte insanın içine şüphe düşmeye görsün…

  Şahsi fikrinizi alırsam sevinirim.

  İyi günler dilerim.

  1. İlginçtir ki son günlerde ben de ASUS servisi ile arızalı ekran kartı konusunda uğraştım. Tüketici yasalarındaki açıklar sebebiyle bir miktar mağduriyetim oluştu. Bu blogta olayı detaylı anlatmak istemiyorum ama kullanıcı deneyimi hakkında bilgilenmek isteyen okuyuculara özelden detayları anlatabilirim. Sizin probleminizle de ilgisi olduğu için isterseniz benden konuyla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ancak buradan şu kadarını diyebilirim:

   GPU değişimi hiç de kolay yapılabilecek bir şey değildir ve bu şekilde tamir gören kartların bozulma ihtimali normalden daha yüksektir. Sizin durumunuzda en önemli olan şey kartınızın ne kadar garantisi kaldığı. Eğer az bir süre varsa riskli bir durum. İlk ayları sağ salim atlatıyorsa kart biraz daha rahat edebilirsiniz. Bozulursa zaten ya değişim ya da para iadesi yapmak zorundalar Değişim konusunda ısrarcı olun. Donanımdan şüphelendiğiniz en ufak bir durum olsa bile servise göndermeniz en iyisi olur.

   1. Öncelikle cevap için teşekkür ederim.

    Kartın aralık ayına kadar garantisi varmış, GPU değişimi 2 martta gerçekleştirilmiş, yani 40-42 gün kadar geçti üzerinden ama herhangi problem gözükmüyor. Size yazdıktan sonra biraz forum’da araştırma yapınca Asus’un yeni teknik servisine kartını yollayan bir çok arkadaşa; ”GPU ve MEMORY değişti, Bios update yapıldı, PCI-E x16 slotlarında toz varsa temizliği yapılmalı ve sistemdeki PSU kontrol edilmeli. Test ok.” şeklinde rapor yolladıklarını fark ettim.

    Forumdaki arkadaşların da dikkatini çekmiş bu durum ve kuvvetle muhtemel GPU değişimi falan yapmadıklarını, müşteriye bir nevi plasebo etkisi yarattıkları düşüncesi var – bak GPU yeniledik sıfırlandı kartın, bir daha yollama ve sisteminin diğer parçalarına da bakar ol, sorun onlarda olabilir- ve oldukça mantıklı geldi bana da, nasılsa müşteri garanti etiketini yırtıp GPU üretim numarasını alamaz, yaparsa servise yollayamaz…

    Çizgi elektronik bile ellerindeki onca imkana ve 2000’li yılların başından beri ısrarla donanımları tamir etmeye çalışmalarına rağmen GPU değişimini çok çok az işittim. GPU ısıltıldı yazar yollarlardı, sizin reflow dediğiniz mevzu. Bu adamları durduramıyoruz, sürekli bu işi yapıyorlar ama ne fotoğraf, ne sökülen ve takılan ürünlerin seri numara bilgilendirmesi, hiçbir şey yok.

    Vallahi iki arada bir derede kaldık. Kartı yollasan değişim yapmıyorlar, fatura bedeli ödeniyor -o da olursa tabii- deniyor ki aynı kartı tekrar almak için üzerine 150 tl civarında para çıkmak zorunda kalacağız, meblağ büyük değil ama vaziyet sinir bozucu. Satalım desek suçsuz bir vatandaşı mağdur etmek istemeyiz.

    Sizin cevabınızı kuzene de okuttum, hala 7-8 ay garantisi olduğu için devam edecek bakalım gittiği yere kadar. Garanti dahilinde bozulursa iade isteyip üzerine 300 tl kadar çıkartıp daha üst seviye kartlara yönelmek mantıklı sanırım.

    Bu arada servis maceralarınızı ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini eğer ki üşenmeyecekseniz, vaktinizi almayacaksam mail yoluyla anlatabilirsiniz.

    Tekrardan teşekkürler, iyi günler.

    Dip not; yazdıklarım yüzünden sayfanızda bir sorun yaşamanızı istemem, okuyup dilerseniz hiç yayınlamadan mail yoluyla iletişim kurabilirsiniz.

   2. GPU değişimi konusunda haklısınız çünkü böyle yaparlarsa, kendileri de maddi zarara uğrayacaklar. 1 yıl garantisi olan bir kartı değişmiş bir GPU ile kullandırtmak onlar için de riskli bir durum. Serviste neler döndüğünü bilmiyoruz dediğiniz gibi.

    Yazdıklarınız bana sorun yaşatmaz ama servis deneyimimin detayını mail yoluyla size ileteceğim. Blogta bundan bahsedip burada herhangi bir firmayı direkt olarak kötülüyor gibi gözükmek istemiyorum. Tekil bir tecrübe üzerinde asla genelleme yapmadığım gibi yapıyor gibi de gözükmek istemem. Ama bir konu kesin ki, tüketici yasaları asla gerçek hayatı karşılamıyor ve hem kullanıcıyı hem de satıcıyı mağdur edebiliyor.

 161. SİSTEMİM :
  Windows Version Microsoft Windows NT10.0 (Build 10586)
  DirectX Version 12.0
  ******************************************************************************************************************************

  İŞLEMCİM:

  Name Intel Core i5 4460
  Codename Haswell
  Specification Intel(R) Core(TM) i5-4460 CPU @ 3.20GHz
  Package (platform ID) Socket 1150 LGA (0x1)
  CPUID 6.C.3
  Extended CPUID 6.3C
  Core Stepping C0
  Technology 22 nm
  TDP Limit 84.0 Watts
  Tjmax 100.0 °C
  Core Speed 3292.1 MHz
  Multiplier x Bus Speed 33.0 x 99.8 MHz
  Stock frequency 3200 MHz
  Instructions sets MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, EM64T, VT-x, AES, AVX, AVX2, FMA3
  L1 Data cache 4 x 32 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size
  L1 Instruction cache 4 x 32 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size
  L2 cache 4 x 256 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size
  L3 cache 6 MBytes, 12-way set associative, 64-byte line size
  FID/VID Control yes
  ******************************************************************************************************************************
  ANAKARTIM VE ÖZELLİKLERİ

  Z97-HD3

  Chipset
  ————————————————————————-

  Northbridge Intel Haswell rev. 06
  Southbridge Intel Z97 rev. 00
  Graphic Interface PCI-Express
  PCI-E Link Width x16
  PCI-E Max Link Width x16
  Memory Type DDR3
  Memory Size 8 GBytes
  Channels Single
  Memory Frequency 798.1 MHz (1:6)
  CAS# latency (CL) 11.0
  RAS# to CAS# delay (tRCD) 11
  RAS# Precharge (tRP) 11
  Cycle Time (tRAS) 28
  Row Refresh Cycle Time (tRFC) 240
  Command Rate (CR) 1T
  Uncore Frequency 3391.9 MHz
  MCHBAR I/O Base address 0x0FED10000
  MCHBAR I/O Size 19456
  ******************************************************************************************************************************
  MEVCUT EKRAN KARTIM

  Name ATI Radeon HD 4850
  Board Manufacturer GIGABYTE Technology
  Codename RV770
  Technology 55 nm
  Memory size 1024 MB
  Memory bus width 256 bits
  PCI device bus 1 (0x1), device 0 (0x0), function 0 (0x0)
  Vendor ID 0x1002 (0x1458)
  Model ID 0x9442 (0x21B4)
  Performance Level 0
  Core clock 500.0 MHz
  Memory clock 993.0 MHz
  Performance Level 1
  Core clock 500.0 MHz
  Memory clock 993.0 MHz
  Performance Level 2
  Core clock 700.0 MHz
  Memory clock 993.0 MHz
  ******************************************************************************************************************************
  MONİTÖRÜM:
  AOC 23″ i2367FH GENİŞ EKRAN LED-IPS MONİTÖR

  YUKARIDA VERMİŞ OLDUĞUM BİLGİLER IŞIĞINDA mevcut ekran kartımdan zaman zaman problem yaşadığımdan dolayı yeni bir ekran kartı almayı düşünüyorum.

  çok fazla oyun oynatan biri değilim ancak alt seviye bir üründe almak istemiyorum.
  bana tavsiye verebileceğiniz maksimum 600 TL (maksimum aşağısı tercihimdir) civarında ekran kartı önerebilir misin.

  jongenc@hotmail.de
  e-mail olarakta cevap verebilirsiniz.

 162. Merhaba Carnage86 tekrar aramıza hoş geldin.
  Asus STRIX R9 Fury 4GB HBM Memory 4096Bit ve Sapphire R9 FURY Tri-X 4GB HBM Memory 4096Bit bu iki ekran kartı arasında kaldım bir türlü karar veremiyorum, güç kaynağım 600w bronz sertifikalı corsair, işlemcim İ5 6600k monitörüm BENQ 27 inç freesync destekli, Fury X bütçeyi aşıyor tavsiyen ne olur, AMD’ yeni nesil ekran kartları beklemeye değer mi teşekkürler

   1. Aynı PSUyu kullanıyorum ve her ne kadar bu yazdığıma çoğu kişi katılmayacaksa da net bir şekilde söyleyebilirim ki bahsettiğiniz kartları “full stabil” çalıştırmak için o PSU yetersiz kalacaktır, bundan eminim.

   2. PSU tavsiyesi için aklımdaki modellerin bazı detaylarına bakmam lazım çünkü çok çok yüksek wattlı PSUlarda aşırı dinamik güç değişimlerine yanıt verememe kaynaklı oluşabilecek sorunlar oluyor. Bu durum kart ve driver tarafından tolere edilip sorun maskelenebilir çoğu zaman ama bu yapılamazsa problemler yaşayabilirsiniz. Furylerdeki güç yönetiminin detaylarını da bilmek lazım.

   3. Teşekkür ederim, Asus strix fury modelinin güç tüketimi sahhphire Fury tri x ‘e göre daha az yaptığım araştırmalar da tam yükte arasında 75w fark var (tabi ne kadar doğru bilemeyiz) birde asus için 600w psu yeterli olduğu söyleniyor, senin düşüncelerin kafamı karıştırmadı aksine korkularıma ışık tutmuş oldun şahsen bende yetmeyeceğini seziyorum en iyi ihtimal ile 750w 8 plus bir psu gerekir diye düşünüyorum,1-2 ay sonra kasayı komple değiştirmeyi planlıyorum hatta şimdiden araştırmaya başladım cooler master mastercase 750w modeli var bu konuda da önerini bekliyorum .

   4. cx600’de 2 6 pin konnektör ve 1 2 pin konnektör var, 6+8 kullanılabiliyor. Bahsettiğiniz kartın da güç ihtiyaçları 6+8 demesi lazım, amper değerlerini falan da vererek. Ama iş sadece kartın takıldığında çalışyor gibi görünmesi değil.

    cooler master’daki PSUyu araştıracağım. Dinamik yüke uyumluluk hızlı cevap verme çok önemli. Kaliteli bir ürün gibi ama çok yüksek kapasitedeki güç kaynaklarında görülen hantallık sorunu olmadığından emin olunması lazım.

    Burayı okuyan bazı kişiler “Ama ben CX600 ile o kartı sorunsuz kullanıyorum…” diye başlayan itirazlar yapmasınlar. 10 kişinin karşılaşmadığı sorunla 1 kişi karşılaşabilir.

 163. win10 için güncelleme desteği yok.
  zaman zaman hata verip görüntülemeyi durduruyor.
  direct x 10.1 destekliyor zaten.

  uygun ne önerirsiniz. fiyat performans ürünü arıyorum.

 164. İlgilendiğin için çok teşekkür ederim, ekran kartı Asus Fury de kararımı verdim siparişte verdim (ekran kartım olmadığı için belki acele etmiş olabilirim ama pişman değilim ) şimdilik cx 600 ile idare edeyim diyorum en kısa zamanda da Psu+kasa almayı düşünüyorum fakat bu konuda senin değerlendirmeni beklemek istiyorum acelem yok coolor mastercase üzerinde gelen psu bu siteden inceledim birde senin yorumun daha önemli http://www.coolermaster.com/powersupply/gm-series/g750m/

  alternatif olarak kasa ayrı psu ayrı olarak da alabilirim ama kasa kesinlikle coolormastercase 5 olsun istiyorum.

  1. rica ederim, hayırlı olsun. linkteki PSU elbette yeterli gücü sağlar ama çok hızlı yük değişimlerine ayak uydurabileceğinden emin olmak gerekiyor. Düzgün bir inceleme henüz göremedim.

  1. kusura bakmayın hocam uzun bir süredir ne blogla ne de diğer benzer işlerle doğru düzgün ilgilenemiyorum. 600 tl limit ile alınabilecek en uygun fiyat/performans GPUları R7 370 ve r9 270x gözüküyor. direkt marka tavsiyesinde tam olarak bulunamayacağım, komponentler hakkında yeterli bilgim olmadığı için. R9 270X alacaksanız MSI HAWk’TAN kesinlikle uzak durun. NVIDIA cephesinde gtx 950 var ama istisanalar dışında oyun performansı daha iyi değil, özellikle son sürücülerden sonra. GameWorks sizin için önemliyse düşünülebilir. Hangi kart alırsanız alın kuracağınız sürücülere dikkat edin. 600 TL bütçenin biraz üstünü hedefleyip de R9 285 alırsanız, dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Hem Tonga/Antigua hem Pitcairn/Curaçao/Trinidad GPUlarıyla direkt kullanıcı tecrübem var. Tonga ailesinden GPU alacak herkes oyunlarda gölgelerle ilgili ayarlara dikkat etmeli. (Detayını araştırmasam da gölgelerin derinlik formatının driver çökmesini tetikleyici bir etkisi ile ilgili şüpheler var. Kronik bir sorun olabilir. Yeterince araştırsam detaylı bi şeyler yazardım) Driver çökmeleri yaşarsanız bildirmenizi rica edeceğim, çünkü bazı geri bildirimlere ihtiyaç duyuyorum.

 165. Ben 4GB R9 380 ile 4GB GTX 960 arasında kararsız kaldım.

  Monitör VS 229HA

  Oyun ağırlıklı kullanacağım genellikle askiyon, tp,s rpg, fps gibi türleri oynarım. Bütçem monitör dahil 2.500 zorlarsam 2.650 Tavsiyeniz nedir?

  kng.snake52@gmail.com eposta adresime gönderebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

 166. Merhaba
  Ekran kartlarıyla ilgili makalenizi okudum ellerine sağlık detaylı ve bilgilendirici olmuş ama pek bir şey anladığımı söyleyemem zira bu konu hakkında bilgim yok .i5 6500 3.2GHz skylayke işlemcili.gigabyte Z170X gaming 3 ana kartlı.Kingston DDR4 8×2 (16Gb) 2666Mhz ram.120 veya 240 gb m.2 SSD.1Tb 7200 rpm sata3 HDD.Akasa nero LX2 İşlemci soğutuculu.Aerocool aero 800 kasa ve 600 watt gücünde PSU.Ekran kartı olarak da gigabyte gtx 750 ti oc 4Gb almayı düşünmüştüm.Ekran kartı konusunda pek bir bilgim olmadığı ve açıkçası bu kadar önemli olduğunu düşünmediğim için bu kartı tercih ettim ve fiyatı fena değil gibi geldi.Sistemime uygun bir ekran kartı marka(msı-gigabyte vs) ve model tavsiye eder misiniz max 800 tl verebilirim belki biraz daha.Şunuda ekleyeyim sistemi WOT’u full grafik kalitesinde en az 40-50 fps alarak oynamak için kurmayı düşünüyorum.Teşekkür ederim

 167. Merhaba
  Ekran kartlarıyla ilgili makalenizi okudum ellerine sağlık d ama pek bir şey anladığımı söyleyemem zira bu konu hakkında bilgim yok .i5 6500 3.2GHz skylayke işlemcili.gigabyte Z170X gaming 3 ana kartlı.Kingston DDR4 8×2 (16Gb) 2666Mhz ram.120 veya 240 gb m.2 SSD.1Tb 7200 rpm sata3 HDD.Akasa nero LX2 İşlemci soğutuculu.Aerocool aero 800 kasa ve 600 watt gücünde PSU.Ekran kartı olarak da gigabyte gtx 750 ti oc 4Gb almayı düşünmüştüm.Ekran kartı konusunda pek bir bilgim olmadığı ve açıkçası bu kadar önemli olduğunu düşünmediğim için bu kartı tercih ettim ve fiyatı fena değil gibi geldi.Sistemime uygun bir ekran kartı marka ve model tavsiye eder misiniz max 800 tl verebilirim belki biraz daha.Şunuda ekleyeyim sistemi WOT’u full hd kalitede en az 40-50 fps alarak oynamak için kurmayı düşünüyorum.Teşekkür ederim

 168. Merhaba
  Ekran kartlarıyla ilgili makalenizi okudum ellerine sağlık ama pek bir şey anladığımı söyleyemem zira bu konu hakkında bilgim yok .i5 6500 3.2GHz skylayke işlemcili.gigabyte Z170X gaming 3 ana kartlı.Kingston DDR4 8×2 (16Gb) 2666Mhz ram.120 veya 240 gb m.2 SSD.1Tb 7200 rpm sata3 HDD.Akasa nero LX2 İşlemci soğutuculu.Aerocool aero 800 kasa ve 600 watt gücünde PSU.Ekran kartı olarak da gigabyte gtx 750 ti oc 4Gb almayı düşünmüştüm.Ekran kartı konusunda pek bir bilgim olmadığı ve açıkçası bu kadar önemli olduğunu düşünmediğim için bu kartı tercih ettim ve fiyatı fena değil gibi geldi.Sistemime uygun bir ekran kartı marka ve model tavsiye eder misiniz max 800 tl verebilirim belki biraz daha.Şunuda ekleyeyim sistemi WOT’u full hd kalitede en az 40-50 fps alarak oynamak için kurmayı düşünüyorum.Teşekkür ederim

 169. Merhaba,

  Ekran kartımı değiştirmek istiyorum ben de, fiyat olarak 400-600 TL arası düşünüyorum.
  Sistemimin özellikleri : Intel Core i5 4400 3.10 Ghz İşlemci , ASUS H81M-C Anakart , 8 Gb Kingston DDR3 RAM , AMD Readon HD 5500 Series 1 GB Ekran Kartı.

  Fakat güç kaynağım 12V çıkışından 336 W üretiyor. Yeni ekran kartı için sıkıntı yaratır mı, hangi model kartları önerirsiniz?

  Kolay gelsin.

  1. Bahsettiğiniz fiyat aralığı için yeterli bir değer. R7 370 GPUları uygun bir seçim olabilir, yakın fiyattaki GTX 950’den istisnai senaryolar hariç daha iyi performans veriyor.

 170. Hocam merhaba, yazınız çok kaliteli olmuş tebrikler.

  R9 270X ekran kartım var Overwatch oynarken “your rendering device has been lost” uyarısı alıyorum. O sırada da görüntü sürcüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” şeklinde hata mesajı veriyor. Sorunu nasıl çözebilirim.

  İşlemcim amd fx-8300, asus m5a99fx anakartım var ve Windows 10 kullanıyorum.

  1. TDR hatalarının pek çok sebebi var, tek bir şeyden kaynaklanmaz ama önce işe sürücünüz eğer herhangi bir Crimson sürücüsü ise ondan kurtulmakla başlayın. Temiz bir şekilde kaldırma işlemi yaptıktan sonra 15.7.1 ya da 15.11.1’i kurmayı deneyin. Cevabınızın ardından daha detaylı bir cevap vereceğim.

   Overclock yapmadığınızı, ekran kartıyla uyumsuz herhangi bir yazılım/donanım ya da bozuk başka bir donanım bulundurmadığınızı varsayıyorum.

 171. Söylediğiniz şekilde 15.11.1’e dönüş yaptım ancak bu hatayı almaya devam ediyorum. Ekran kartım bozuk olabilir mi?

  1. Kesin ekran kartınız bozuktur diyemeyeceğim hatta bozuksa da komple arızalı olup olamayacağını şu anda bilemiyorum(mesela stok saat hızını stabil çalışamayan çip teknik olarak bozuktur ama hafif bir underclock ile ömür boyu sorunsuz kullanılabilir gibi).

   Ekran kartınız fabrika çıkışlı hız aşırtma ile mi geliyor? Kartı 100 mhz underclock ederek deneyebilir misiniz? Çökmeler çözülmese bile çökme sıklığında değişme var mı?

 172. İnternete girer çıkarım, video izler,film izler, sosyal hesaplara bakarım, günlük aktivitelerim bunlarıdr, günümüz şartlarına uygun, fiat olarakta makul olacak ne tür bir PC toplamam lazım, (kasa,ekran kartı,anakart,RAM,SSD,monitör vs.) cevaplarınız için teşekkürler.

  1. Kullanım tarzınıza göre çok üst düzey ve pahalı bir sisteme ihtiyacınız yok. Masaüstü PC düşünüyorsanız APUları tercih edebilirsiniz. 8 hatta 4 GB RAM bile yeterli olabilir. Monitörlerden çok anlamam o yüzden yardımcı olamayacağım kasa ve içindeki donanımlar için ayırdığınız max. bütçe nedir?

   1. NOT:ekran kartı olarak elimde 2 tane var,
    -Gıgabayt geforce GT-420 2 GB
    -ASUS HD5450 1 GB

   2. cevap yazmıştım (yükleme yapmadan geri çıkmışım heralde tekrar yazayım)
    Kasa+anakart+işlemci+RAM için ayıracağım bütçe yaklaşık 2.000 TL. diğer SSD+HHD+klavye+maus şu an elimde mevcuttur.monitör için ayrıca bütçe ayırıp ASUS 23” veya 25” alacağım.
    anakartım DDR4 desteklesin, RAM yine minumum 16GB olsun, işlemci için karar veremedim.

 173. defalarca denediğim ancak sürekli hata veren ekran kartımı tekrar denemeye karar verdim, (NVIDIA-Geforce GT 420 2 GB ekran kartı) ve taktım, driver yükledim, güncelledim vs. şu an 2 gündür sorunsuz bir şekilde çalışıyor, inşş bu şekil devam ederde sıkıntı olmaz.

  1. Mutlaka DDR4 bir sistem düşünüyorsanız

   Core i3 6100

   Gigabyte H110M-S2V

   CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Kırmızı DDR4 2400MHz

   gibi bir sistem düşünebilirsiniz. Temel mantık olarak.

 174. Burada yazılanların çoğunu pek anlamam fakat görünüşe göre bayağı bi uğraşmışsın klavyene sağlık.. Benim burada bi sorum olacaktı: bende şu çoğu kişinin çöp diye belirttiği Asus 1 gb 64 bit silent olanı var bunun yerine biraz daha iyisini almayı düşünüyorum 450 watt corsair psu 4 gb ram var sistemde bütçe olarak da 250 300 belki de 350 olabilir kısacası pek fazla değil, ekran kartı olarak ne önerirsiniz

  1. sisteminizin diğer parçaları nedir? diğer donanımlarınızın ciddi miktarda darboğaz yaratmayacağından emin olmalıyız. Şu an en uygun R7 360 GPUlu kartlar gözüküyor, marka tavsiyesi veremeyeceğim, kullanılan bileşenlerin kalitesi hakkında bilgim olmadığından. Ya da daha da bekleyip RX 460 gibi kartların çıkmasını bekleyebilirsiniz fiyatı ne olur bilmem 350 tl civarına denk gelir mi ama şimdiki kartlardan daha iy bir fiyat/performans oranıyla geleceği kesin.

   1. Öyle çok güç çekecek tarzda pek bi şeyin olduğunu düşünmüyorum kasanın içinde 🙂 bu arada teşekkürler r7 360 iyi bir seçim olabilir ama senin de dediğin gibi şu yeni nesil kartların çıkmasına da pek yok galiba şimdilik bekleme taraftarıyım galiba, tekrardan sağolasın..

  1. Ciddi CPU darboğazı yaşayacağınız kesin, bu bağlamda RX 460 ancak CPUya nerdeyse hiç iş düşmeyeceği GPUya biraz yüklenilen senaryolarda belli bir oranda işe yarar. APUlar ve CPUlara entegre grafik işlemcilerin biraz güçlenmesinden sonra giriş seviyesi harici ekran kartı diye bir kavram kalmadı. İşlemci yüzünden büyük oranda sınırlanmayı göze almak zorundasınız. Yeni ve görece daha iyi bir ekran kartı her zaman işe yarar ama verdiğiniz paranın size geri dönüşü olması gerektiğinden çok az olur.

 175. böyle birşey düşünüyorum

  İşlemci
  -1 x ( IN-I3-6100 ) Intel Skylake Core i3 6100 3.7GHz 3MB Cache LGA 1151 İşlemci 347,51 TL
  Anakart
  -1 x ( GBGA-Z170X-GAMING-3 ) Gigabyte Z170X Gaming 3 Intel Z170 1151 Soket DDR4 3466MHz Sata 3.0 Usb 3.1 ATX Anakart (GA-Z170X-GAMING-3) 500,15 TL
  Bellek
  -1 x ( COR-CMK16GX4M2A2400C16R ) Corsair DDR4 16GB(2x8GB) Vengeance LPX 2400MHz Ram Bellek (CMK16GX4M2A2400C16R) 189,60 TL
  SSD
  1 x ( KN-SVG/120 ) Kingston HyperX Savage 120GB 560-360MB/s SSD (SHSS37A/120G) 142,54 TL
  Kasa
  -1 x ( DKCHWFR600 ) Dark Woofer 600W 80+ Bronze 2x12cm Fanlı USB 3.0 ATX Siyah Oyuncu Kasası 262,11 TL
  -Asus MX259H 25″ 5ms (Analog+2xHDMI) Full HD IPS Monitör

  1. Monitör hakkında bir şey diyemeyeceğim ancak anakart kulllanım tarzınıza göre ihtiyacınızdan fazla gibi duruyor. İleride upgrade gibi bir planınız mı var? Kasaya gelirsek kağıt üzerinde 80+ PSU iyi gibi gözükse ve tanıtımlarında çok cafcaflı reklamı yapılsa da kendisi hakkında şüphelerim var. PSU çok iyi de olabilir ama özellikleri hakkında yeterince detay verilmemiş bir PSU özellikle de belirli bir watt değerinden sonra “alın sorunsuz kullanırsınız” şeklinde yorum yapabileceğim bir ürün değil.

 176. hocam kolay gelsin çok güzel bir makale olmuş elinize sağlık sizden rica bu konularda fazla bilgi sahibi değilim elimde eski bir sisteme sahip pc var bunun kaldıracağı güncel bir kart tavsiye etmenizi istiyorum amd phenom X4 ana kartım gigabyte 2008 model bir kart tam kodunu bilmiyorum ekran kartım nvidia gt 9500 350watt psu bu sistemin kaldıracağı ve oyunlarda takılmadan rahatça oynatabilecek bir kart tavsiye etmenizi rica ediyorum oynadığım oyunlar eurotruck simulator ve bluesticks daki android oyunları ekran kartı için fazla ağırlığı olacağını sanmıyorum

  1. R7 360larin ihtiyacınız karşılaması lazım euro truck simulator 2 içimlHangi markanınki daha iyi bilmiyorum üzerindeki bileşenler hakkında araştırma yapmadığım için. Ancak PSUnuzun 12v ÇIKIşı ve kaç kanaldan bunu verdiği çok önemli sorun yaşatabilir gibi gözüküyor. Eğer PSU sorun olursa f/p oranı iyi olmasa da GTX 750 Ti iyi bir çözüm olabilir, her durumda CPU darboğazı yaşayacaksınz ama şu ankinden çok daha iyi performans alırsınız.

 177. Öncelikle yazı ve soru-cevap inanılmaz faydalı oldu çok teşekkürler.
  Bilgisayarı açtıktan sonra çıkan anakart yazıları ekranıyla birlikte görüntüde dikey-yatay çizgiler çıkıyor. “Vram kaynaklı artifact” diye bahsettiğiniz soruna benziyor.
  Aynı sorunla birlikte bilgisayar w7 başlangıç ekranında takılıyor açılmıyordu, güvenli modda açıp ekran kartı sürücüsünü kaldırınca açılmaya başladı fakat çizgi sorunu devam ediyor.
  Ekran kartım Nvidia GTS 250 (biliyorum çok eskidi:)) sorunun çözümü var mı yeni ekran kartı mı almalıyım?
  İntel i5 750 dört çekirdek 2.6
  Anakart Asus p7h55-m
  4 gb ram
  ‘Psu’dan pek anlamam Output: 300 watt Output max: 400 watt yazıyor.
  Gtx 750 ti alsam sistemim idare eder mi?

  1. Rica ederim, yazı faydalı oluyorsa amacına ulaşmıştır.

   Muhtemelen ekran kartınız bozuk ancak PCI-Express veriyolunun da sağlam olup olmadığından emin olmak için varsa başka bir slota takmayı deneyin, PCI-Express slotundaki ve kartta toz varsa temizleyin. Güç konnektörlerinin doğru oturduğundan ve kablolarda sorun olmadığından emin olun. (PSUnun PCI-E güç konnektörleri var mı, yoksa dönüştürücü kablolar mı kullanıyorsunuz?) Muhtemelen yaramayacaktır ama gene de başka bir yerde sorun olmadığından emin olmanız gerekebilir. Anlattığınız her şey kartınızın bozuk olduğunu işaret ediyor.

   GTX 750 Ti için PSUnuz muhtemelen yeterli gelecektir. Mevcut kartınız çok az çeken bir kart değildi, bahsettiğiniz değerlerde PSUda nasıl çalıştığını anlamadım, 400 watt 12V’a verilen çıkış mı yoksa toplam çıkış mı? 750 Ti her halükarda sorun olmayacaktır.

   1. Deneyebiliyorsanız zaten mutlaka denemelisiniz. Ancak PSUnuz Nvidia GTS 250’yi idare edebilmekten çok uzak bir ürün. Bugüne kadar sorunsuz kullanabilmeniz bile şans açıkçası. Ancak 750 ve 750 Ti’ın idare edebilmesi gerekir.

 178. Mükemmel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. İnsan okurken cahilliğinden yerin dibine girmek için delik arıyor. 🙂 Bilgilendirici yazınız için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum ve çok uzatmadan sorularıma geçmek istiyorum.

  Kesinlikle; ne intel’de, ne amd’de, ne de nvidia’da bir hissem olmadığı için ve babamın şirketleri olmadığı için seçim olarak bana hiç fark etmez önereceğiniz sistem ve markalar. Eski bir laptop’um vardı ve bozduğum için masaüstü toplamaya karar verdim. Toplama amacım hem iş hem oyun. Oyun %70, iş %20, internet film vs. %10. İş olarak Photoshop, illustrator kullandığım için Adobe ekran kartı ve işlemcide amd öneriyor. Oyun olaraksa kesinlikle The Witcher 3 Wild Hunt hastası olarak, bu oyunu High grafiklerde beni tatmin edici değerlerde oynamak istiyorum. Bunun için 1080p ekran da alacağımı hesaba katarsak verebileceğim max. fiyat ekran da dahil 3.000 TL ama dişimi sıkarsam 3.500 TL’ye kadar çıkabilirim. Aldığım ilk parça Corsair Vengeance c70 askeri yeşil kasa. bunu fiyata dahil etmiyorum. Hala verebileceğim 3.000 TL – 3.500 TL var. Bana bir sistem önerirseniz çok mutlu olurum.

  1. Estağfurullah, çok zor ulaşılabilen bilgiler değil bu yazıdakiler, kullanıcılar için sorun Türkçe kaynakların aşırı yüzeysel, hatalı ve istisnalar kaideyi bozmaz ama çoğunun art niyetli olmasıydı amacım da o boşluğu doldurmaktı.

   Eğer aceleniz yoksa çok az bir süre beklenemenizi öneririm zira RX 480 çıkmak üzere. GTX 1070 ve 1080 var piyasada. Bu 3 GPU da henüz çok taze, ciddi ve düzeltilemez bir kronik sorunları olup olmadığının meydana çıkması için gereken süreyi doldurmadılar. Bu yüzden tavsiye vermek için beklemeyi öneriyorum.

   The Witcher 3’ü oynamasam da benchmark sonuçları ekran kartına aşırı yüklenen bir oyun olduğunu söylüyor.Oyundaki GameWorks efektleri bayağı tartışma konusu olmuştu.

   Sistemi acil toplamayı düşünüyorsanız o zaman bir tavsiye verebilirim.

   1. Bu kadar hızlı geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim 🙂

    Açıkçası pc’yi kredi çekerek almayı planlıyordum ama aylık bana hiç para kalmayacağı için (acil durumlarda kullanacak kadar bile kalmıyor.) erteleyip duruyordum taa ki laptop bozulana kadar.

    Her ay kenara 200-300TL para koyabiliyorum. Bu şekilde bir pc toplamak yaklaşık 5-6 ay sürer 🙂 5-6 ay kenara koyduğum paralarla temel şeylerini aldıktan sonra “İlk ayırdığım para ile yukarıda bahsettiğim kasayı aldım.” geri kalan parçaları ekonomik durumum rahatlayınca kredi ile alabilirim.

    Altın vuruş önerilerinizi sonra yapabilirsiniz 🙂 ama en azından anakart işlemci ram gibi şeyleri önerirseniz bende ona göre ufak ufak her ay bı kıyısından almaya başlarım 🙂

   2. Ellerine sağlık yazı için çok bilgilendirici olmuş. Benim merak ettiğim 3 konu var.

    1- bahsi geçen rop-tmu gibi değerler arasında doğrusal bir ilişki sağlayacak denklem var mı? ya da daha çok değişkene bağlı olan yaklaşık bir denklem oluşturmak mümkün mü?

    Örneğin: 128 tmu dan çıkan 64 rop tarafından rahatlıkla kullanılabilir herhangi bir yetersizlik yaşanmaz. yani tmu=2*rop ise sıkıntı yaşanmaz ama tmu değeri rop un iki katından fazlaysa rop ‘ta yığılma oluşur gibi. ya da bundan daha karmaşık daha çok değişkenli bir denklem..

    2- RX 480 performans testlerinde oldukça başarılı gösteriliyor. bahsettiğin konular üzerinden düşünürsek senin fikrini merak ediyorum. 8gb – 4 gb ı arasında performans açısından bir fark oluşur mu tam çözemedim. bazı karşılaştırma sitelerinde 4 gb ‘lık ta daha yüksek rop değerleri gösterilmiş, eğer öyleyse belki de 4 gb daha mantıklıdır?

    3- RX 480 4gb – RX 480 8gb – GTX 1070-1080 ile kıyaslamaya sokarsak senin bakış açından durum nedir?

    Bir de benim okuduğum şöyle bir açııklama var belki konuyu toparlamak açısından bu yorum da faydalı olabilir.

    Naga Sadow ‘un yaptığı yorumlar ilgimi çekti.
    https://forum.donanimhaber.com/m_27519651/tm.htm

 179. merhaba.

  ekşi’deki kanzuk dikratoryası yüzünden leyla olmana üzüldüm açıkçası ilkin ama sonradan zaten sözlüğün berbat bir hal aldığını aklıma getirince senin adına sevindim. zaman kaybı tamamen. özellikle de sansürleri göz önüne alınınca. ben de sonradan toplu uçurulanlarla beraber leyla oldum ve oldukça memnunum.

  şimdi maruzatımı açayım. oldukça kısa tutacağım. bu aralar dizüstü bilgisayar araştırması yapıyorum. genel olarak özgür yazılım kullanan birisiyim ve haliyle gnu/linux kullanıyorum. elimden geldiğince opsec’e önem veren, yazılımcı olmamama rağmen c++, python, php vs gibi dillerle amatör olarak ilgilenen, oyun oynamayan birisiyim. fsf.org’un tamamen özgür yazılım üreten ürünlere ryf sertifikası verdiği cihazlardan birisini almayı düşünüyorum ama donanımları hakkında yeterli bilgi bulamadım. internette güvenli olarak gezebileceğim, full hd film seyredebileceğim, gimp ve programlamaları kasmayacak bir cihaza ihtiyacım var.

  kaba taslak kullanıcı profilim bu. bahsettiğim dizüstü modeli taurinus x200. üretici firma abd’li libiquity lll adında bir firma. bu dizüstünü 240 gb ssd + 8 gb ram olarak almayı düşünüyorum.

  bahsettiğim kullanıcı profilinde bu ekran kartı en ufak bir sorun yaşatır mı? en çok merak ettiğim sorum bu. bir de ürünün özellikleri ile ilgili gözüne çarpan negatif bir yön var mıdır, bahsettiğim kullanıcı profiline göre?

  cihaz: https://shop.libiquity.com/product/taurinus-x200

  1. Merhaba. Yorumunuz yanlışlıkla çöpe taşınmış bu kadar geç cevap için özür dilerim.

   ekşi konusunda görüşlerinize katılıyorum ve sadece ekşi aracılığıyla iletişim kurabildiğim birkaç kullanıcı ile görüşememek dışında kaybettiğim bir şey yok.

   Sorduğunuz “bu kart bu işletim sisteminde ciddi sorun yaşatır mı?” sorusu oldukça zor. Linux dağıtımlarını çok az kullanmış biriyim, atıyorum donanım ve işletim sisteminize özel çok nadir bir sorun sizi bulabilir. Bahsedilen GPU ve işletim sistemi ile ilgili kullanıcı geri bildirimlerini araştırmanız lazım ama bu noktada da işiniz zor zira fazla kullanıcı yok değerlendirebileceğimiz. Ki Windows’ta bile belirli donanım sahiplerinin çok azını etkileyebilecek sürpriz ve çok çok ciddi sorunlar olabiliyor, kullanıcı satın almadan önce buna dair asla bir bilgi bulamdığı halde ancak kullanınca sorun çıkabiliyor.

   Yeterlilik sorununa gelince. fullhd filmler eğer codec desteklerine falan göre sorun çıkartabilir. CPU ve entegre GPU eski. Bazı video, codec ve playerlarda zorlanması olası.

   Cihaz hakkındaki düşüncem en büyük başarısı Free Software Foundation’ın aşırı katı kurallarına rağmen okey alabilmesi. Yoksa ryf sertifikasını şart koşmadığınız takdirde f/p açısından o paraya elbette çok daha iyisi alınır. Öbür türlü zaten alternatifleriniz çok olmuyor.

 180. Selamlar Carnage..

  Kısa bir süre öncesine kadar oyunlarda hiç bir sıkıntı çekmiyordum,ultra ayarlarda gayet akıcı oynuyordum..

  Ancak son 1-2 haftadır oyunlarda (battlefield 4 online,star wars battlefront online,gta 5 korsan) anlık fps düşmeleri yaşamaya başladım..Ne kadar kısa süreli olsa da (kaldı ki çok ta kısa süre değil bence10-15 saniye) rahatsız etmeye yetiyor.Bunların dışında Fifa 16da(orjinal) herhangi bir sorun olmuyor.

  Sistem özelliklerini en son yazacagım simdi bir iki gözlemledigim ayrıntıyı yazayım;
  Afterburner’dan gördügüm kadarıyla tam fps düşüş sıralarında GPU kullanımı %30 %20 hatta %10 lara kadar geriliyor ve yine aynı anda CPU kullanımı %70 e %80 e çıkıyor.Gözlemledigim en büyük ayrıntı bu..

  Bunun yanında sıcaklıkları kontrol ettim;ekran kartı 68-75 derece işlemci 50-55-60 derece harddisk 48 derece (ilk etap harddiskten şüphelenip harddisk fanı aldım ancak gördüm ki hdd 45 derecedeyken de yine fps düşmesi oldu)

  FPS düşmesi takılmalara neden olmasa hiç sorun değil ama örneğin 50-55-60 fps degerlerinde seyrederken ve akıcı şekilde sorunsuz devam ederken birden bire 25-20 hatta 15 FPS ye düşüyor ve bu takıla takıla oynamama sebep oluyor.Hava sıcaklıklarının payı olamaz degil mi?

  Sistem Özellikleri;
  AMD FX 8350 4 Ghz
  MSİ 970 Gaming Anakart
  MSİ R9 380 4 GB
  8 GB Gskill Rİpjaws 1866 Mhz Ram (1600 de geldi 1866 da kullanıyorum)
  120 GB Corsair SSD (sadece sistem kurulu)
  1 TRB WD Blue HDD (oyunlar bu diskte)
  Cooler Master orta boy kasa (psu altta olanlardan)

  1. merhaba

   bu ani fps çakılmalarında disk kullanımı, sanal bellek ve ram kullanımnda ani yükselmeler oluyor mu? diske kurduğunuz oyunlardan en az birini ssd’ye kurup gözlemlemenizi tavsiye ederim. Ram’deki overclocku da kaldırıp denemeniz iyi olur.

   Yukarıdakiler zayıf ihtimallerdi ama uygulaması daha basit olduğu için ilk oralarda sorun olmadığından emin olmanız gerektiğini düşündüm. Anladığım kadarıyla bahsettiğiniz oyunlar daha önce hiçbir sorun çıkartmamış oyunlar ve kısa bir süre önce bu sorunları yaşamaya başladınız. Böyle olup olmadığı çok önemli.

   Driver olarak ne kullanıyorsunuz? TDR hatası ya da driverın stabil olmadığını düşündürtecek bir sorun kullandınız mı? 15.11.1’i kullanmanızı(eski bir sürücü evet ama Tongalar için muhtemelen en stabil olanı) tavsiye ederim.

   FPS sabitleyerek mi oynuyorsunuz yoksa sınırlandırmadan mı?

   Oyunlara girdikten sonra sistem hakkında detaylı log tutan HWINFO64 gibi bir aracı başlatmanızı, oyun süresince olan değerlerin tamamına log tutturmanızı ya da oyundan çıkar çıkmaz ekran görüntüsü alıp paylaşmanızı rica edeceğim. 12v’da gördüğünüz değerler önemli, bu tip yazılımlarda bu tarz ölçümler genelde hatalı olsa da bakmak bir fikir verir.

   CPU kullanımı aniden yükseldiği anlarda saat frekansları ne durumda? Çekirdeklere ne kadar yük biniyor? Arka planda çalışan kapatabileceğiniz her şeyi kapatıp denediğinizde değişen bir şey var mı?

   Sistemin güç tasarrufu özellikleri ne durumda? Bunla ilgili son zamanlarda bir değişiklik yaptınız mı?

   Afterburner ile yaptığınız gözleminiz önemli oranda fikir veriyor.

 181. Öncelikle test gerektirmeyen soruları cevaplayayım,daha sonra testleri atmaya çalışacağım.

  Evet bu oyunları daha önce sorunsuz oynuyordum.Hiç bir donanım değişmedi.Sadece kasa değişimi yaptım 2,5 ay önce falan,kaldı ki yeni kasa çok daha geniş ve daha güncel bir kasa (psu altta olacak şekilde)

  Driver olarak 16.3.2 yüklüydü ve bir zamandır bu sürücü vardı..Sorunsuz oynuyordum oyunları.Ancak takılma durumu başladıktan sonra ekran kartı sürücüsünden de şüphelenip en son BETA sürücüsünü yükledim,sonuç yine aynı.Problem devam ediyor.

  TDR den kasıt mavi ekran veya bilgisayar kilitlenmesiyse,o tarz bir durumla hiç karşılaşmadım.Driver ların ise stabil oldugunu düşünüyorum..

  Norton un deneme sürümü vardı bir müddet kullandığım..Süresi bitince sildim ve haliyle 1 aya yakındır bilgisayarın virüssüz olup olmadıgı hakkında fikrim yok.Acaba norton buldugu virüsleri ben programı kaldırınca tekrar bilgisayara mı bıraktı 🙂

  Hayır FPS yi sabitlemiyorum.FPS yi sabitlemediğim zaman kesinlikle daha akıcı oynuyorum.

  Sistem en son hatırladığım kadarıyla dengeli mod da…

  Ayrıca PSU mu yazmayı unuttum onu yazayım; ZALMAN 700w gsi bronze 12w tek kanal 500 küsür watt

  1. hayırlı bayramlar, daha güncel bir sürücü yerine 15.11.1’i öneririm. TDR(timeout detection and recovery) hataları “görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti….” (0X117)ya da mavi ekranda VIDEO_TDR_ERROR(0X116) olarak kendini gösteren hatalar.

   virüs bir ihtimal ama kuvvetli bir olasılık gibi gelmiyor. 12V çıkışı gayet yeterli PSUnuzun ama hızlı güç değişimlerine ayak uydurma konusunda ne kadar iyi bunu bilmiyorum.

   Çözüm olarak bir önceki mesajımda dediklerimi deneyebilirsiniz, sorun devam ediyorsa ekran kartını sürekli olarak full saat hızında bırakıp(yüke göre değişken saat hızında olmasını engelleyip) deneyebilirsiniz. regedit, ekran kartı tweak programları ya da en kullanımı ve daha sonra bu değişikliği iptal etmesi kolay olan clockblocker’ı kullanabilirsiniz. İşe yarayıp yaramadığını saat hızlarını düşürüp düşürmediğine bakarak gözlemleyebilirsiniz.

   Ancak anlattığınızda aniden GPU kullanımını n düşüşü kaynaklı gibi gözüküyor. Ancak uygulaması kolay yerleden başlamak daha iyi olacak gibi.

 182. Hayırlı bayramlar Carnage..

  Tamam o sürücüyü yükleyeceğim ama şimdi bir durumu ileteyim size…

  HWİNFO yu yükledim log tutmak istedim ama beceremedim..Özellikle ısı konusuna dikkat ettim voltaj değerlerinden çok anlamadıgım için…

  Anakartın MSİ Command Center programı var ve bu program kesinlikle çok sağlam bir program.Orada CPU ısısı yükteyken en fazla 65 civarlarında seyrediyor.

  Ancak yüklediğim HWİNFO programında sanırım cpu yerine nort biridge yi yer değiştirmiş çünkü cpu o kadar ısınsa bilgisayar kapanır diye düşünüyorum..

  Gelelim ısılara,
  yükte iken; CPU 60-65 – GPU 68-72 – HDD 47 – Anakart genel sıcaklığı ise 58 derece…

  ve şimdi esas söylemek istediğimi söyleyeyim HWİNFO’da Temp1 diye bi yer belirtmiş sanırım bu NORTHBRİDGE oluyor buranın sıcaklığı 99 derece..????

  Acaba sistem 99 dan yukarıya çıkarmamak adına güç mü düşürüyor? 99 derece normal mi sizce?

 183. dürüst olmak gerekirse bir cadıdan çaldığım karabüyü kitabını okumuş gibiyim. bu konuda bilgi sahibi insanlar kaçar kitap bitiriyorlardır acaba, bu konular integrali anlamak gibi midir ya da. neticede teknik bilgi. neyse sonuç olarak hiçbir şey anlamadım, özet bölümü olsa keşke ahah. gidip vatan bilgisayardaki çakal primcilerden tavsiye isteyip bütün paramı kaptırayım bari.

 184. Carnage;

  Sorun kesinlikle TEMP1 sıcaklığı…galiba bu Northbridge oluyor.her ne kadar yerlerini karıştırsada..cpu yükte 99 a kadar cıkarken temp1 50 lerde kalıyor.HWİNFO nortbridge ile cpu nun yerlerini karıstırıyor.

  Diyeceğim o ki NB sıcaklığı 98-99 olunca sistem otomatik olarak güç düşürüyor ve haliylede NB sıcaklığını 95 e kadar düşürmüş oluyor.NB tekrar 98-99 aralıgına gelince yine aynı operasyon başlıyor..Bu kesinlikle canımı sıktı çünkü overclock yapmayı düşünüyordum ileride..

  NB sıcaklığını nasıl aşagıya çekebilirim…ya da bu belli bir programlamaya bağlı ise 99 derece kuralını nereden değiştirebilirim..?

 185. Hocam mümkünse HWINFO’dan ekran görüntüsü alıp paylaşabilir misiniz?

  Bu tip yazılımların sıcaklık ve voltaj değerleri konusunda hatalı gösterim yapabilme ihtimali her zaman var.

 186. Uzunca bir liste olduğu için parça parça atıyorum.ilk fotoda current max min değerlerin yerleri belirtilmiş ona göre diğerlerinide değerlendirirsiniz.

  Ama şundan çok eminim,orada nb değeri 98-99 oldugu andan itibaren resmen güç kesiliyor ekran kartı kullanımı %20-%10 hatta %0 ı gördüm 🙂 işlemci de o an kullanımı hangi değerdeyse %10-15 daha yukarı cıkıyor.

  yalnız deniyorum ekran görüntülerini bi türlü atamadım mail göndereyim dilerseniz?

 187. şuan amd ekran kartı kullanıyorum 10.1 directx nvidia gtx950 alcam ekran kartı değiştiğinde direct x de değişiyormu

 188. şuan AMD ekran kartı kullanıyorum direct x 10.1 Nvidia GTX 950 alıcam ekran kartını değiştirdiğimde direct x de yükseliyomu değişiyomu

  Şimdiden teşekkürler 🙂

 189. Ellerine sağlık yazı için çok bilgilendirici olmuş. Benim merak ettiğim 3 konu var.

  1- bahsi geçen rop-tmu gibi değerler arasında doğrusal bir ilişki sağlayacak denklem var mı? ya da daha çok değişkene bağlı olan yaklaşık bir denklem oluşturmak mümkün mü?

  Örneğin: 128 tmu dan çıkan 64 rop tarafından rahatlıkla kullanılabilir herhangi bir yetersizlik yaşanmaz. yani tmu=2*rop ise sıkıntı yaşanmaz ama tmu değeri rop un iki katından fazlaysa rop ‘ta yığılma oluşur gibi. ya da bundan daha karmaşık daha çok değişkenli bir denklem..

  2- RX 480 performans testlerinde oldukça başarılı gösteriliyor. bahsettiğin konular üzerinden düşünürsek senin fikrini merak ediyorum. 8gb – 4 gb ı arasında performans açısından bir fark oluşur mu tam çözemedim. bazı karşılaştırma sitelerinde 4 gb ‘lık ta daha yüksek rop değerleri gösterilmiş, eğer öyleyse belki de 4 gb daha mantıklıdır?

  3- RX 480 4gb – RX 480 8gb – GTX 1070-1080 ile kıyaslamaya sokarsak senin bakış açından durum nedir?

  Bir de benim okuduğum şöyle bir açııklama var belki konuyu toparlamak açısından bu yorum da faydalı olabilir.

  Naga Sadow ‘un yaptığı yorumlar ilgimi çekti.
  https://forum.donanimhaber.com/m_27519651/tm.htm

 190. Merhaba yazını güzel fakat benim bi sorum olucaktı fazla param yok onun için dota 2 ve cs go oynayan biriyim kafamdada söyle 1 pc almak var 250 TL ‘ye
  İntel Core 2 duo e8500
  r7 240
  4 gb ram 800 mhz
  230 watt psu
  Bu özellikte bir pc ve 1024×720 p de oynucam cs go ve dota 2 yi low ayarlarda herşey kasma filan olmaz herhalde fps de 50 den aşağıya düşmez gibi düşünüyorum ama kasma olur diyede korkmuyor değilim seninde fikrini almak isterim.. Şimdiden teşekürler.

 191. hocam x ye demıssın bıseyler yazmıssın ben pek anlayamadım kusura bakma sadece şunu soylemek ıstıorum pek anlamam donanımdan ben pc aldım ekran kartı R9 380 4G MSI bu ekran kartı ıyı veya kötü bılmıorum MSI die aldım 2 fanlı bu ekran kartının bana verdigi performansı hakkında pekte bilgim yok ama online oyunlar oynuorum video cekmek istiorum hangi programı kulanmalıyım yada bu video kartına özel amd raedon dıe güncelleme driver var onda video falan yazıor becere4medım nasıl yapıcaz bılgı verebılırsenız sevınırım tesekkur ederım

 192. Öncelikle yazı için teşekkürler. Üstat %70-80 3dmax, sketchup, lumion, gibi programları kullanmayı daha doğrusu geliştirip sahne ve basit animasyon render almayı planlıyorum. 3dmax ile sketchup ı modelleme ve sahne renderi için, lumion u ise animasyon için düşünüyorum. Kendi çapımda cahil halimle vardığım bazı sonuçlar var , şöyle ki ; nvidia, modelleme işleri için amd ye göre daha iyi bu yüzden ya 6gb 1060 ya da 8gb 1070 ekran kartı düşünüyorum. İşlemci olarak amd nin yeni nesil ryzen 7 1700 serisi çekirdek sayısı fazla olması ve saf işlemci gücüne ihtiyaç duyan programlar için daha uygun olduğu sebeplerle onu düşünüyorum.Karar verdiğim diğer bileşen ise VX279H monitör oldu. Geniş ekran ve ıps olması önceliklerim arasındaydı. Marka felan zaten önemli değil ama hepsini kapsayacak tek kriterim sağlam olması. Bana bu ihtiyaçlar doğrultusunda yardımcı olursan sevinirim. Max. 5-6 bin lira bütçe var.bu kapsamda anakart kasa psu gibi toplama bilgisayar önerebilirsen çok sevinirim. Teşekkürler.

 193. işlemci………………. AMD FX-6300 3.5 ghz, 14mb, AM3+, 6 çekirdekli
  anakart……………… MSI 970 gaming, amd970, ddr3
  ram…………………… kingston 8gb ddr3 1600mhz CL9 hyperx savage
  harddisk…………….. western digital 1TB sata 3 hdd 64 mb
  kasa………………….. zalman R1-600LE 600W mid tower
  ekran kartı………….. Asus R9 380 strix gaming, 4gb, GDDR5, 256bit
  monitör………………. Samsung 24″ LS24D330HSX/UF 1 MS HDMI GAMING LCD MONİTÖR

  merhaba kolay gelsin.yorumları okumaya çalıştım her birine özenle cevap vermişsiniz..helal olsun öncelikle.. bende sistemimle ilgili sıkıntımı size sormak istiyorum. yukarıda saydığım özellikte Pc yi kendim topladım.ancak World of warcraft , battlefield1 , Gta V, dota tarzı oynadığım oyunlarda rahatsız edici bir durum oluşuyor.kasıyor desem değil akıcı desem değil.. gta V hariç..o bariz kasıyor… diğer bilgisayarımda ki o eski bir makine(6-7 yıllık), dota oyununda full ayalarda 40 fps lerde oynayabilirken bu saydığım bilgisayarımda 50 fpslerde oynayabiliyorum.bir sıkıntı var ama nerde? gta V oyunu ise özellikleri orta durumuna getirirsem takılma olmuyor ama rahatsız edici bir tırmalama hali oluşuyor. battlefield1 oyunu da keza benzer şekilde ve full ayarlarda oynamak cidden rahatsız ediyor..bu ekran kartına sahip bir sistemin bu şekilde çalışması bana mantıklı gelmediği için size danışmak ihtiyacı duydum.sıkıntım nerde olabilir? neler yetersiz veya uyumsuzdur ? yada herşey bi yana bu özellikte pc de bu sayılanların yaşanması normal midir ? şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s