AMD Catalyst Omega

catalyst-omega

AMD büyük bir bomba patlatmak üzere: Catalyst Omega adı verilen ve aylarca üzerlerinde çalıştıkları yeni bir driver sürümü geliyor. Dünyanın ilk ekran kartı yakan sürücüsünün mucidi olan NVIDIA kullanıcılar karşısında her zaman driver konusunda rakibinden üstün gözükürdü. Ancak bu sefer AMD çok iddialı bir sürücü ile geliyor. Performans/fiyat oranı açısından mükemmel GTX 970 ve sadece 165 watt ile R9 290X’i geçen GTX 980 ile büyük sükse yapan şirkete karşı AMD ilk hamlesini R9 390X ile değil driver ile yapıyor.

AMD’nin iddiasına göre yeni sürücü genel performansı bir önceki sürücüye göre %19’a kadar arttıracakmış. (R9 390X’ in Bioshock Infinite’ daki performansı örnek gösterilmiş.)

Driver sadece popüler oyunlardaki perfomansı arttırmıyor, yirmiden fazla yeni teknolojiyi kullanıcılarla buluşturuyor. Bunlardan en önemlisi VSR yani Visual Super Resolution. NVIDIA’nın DSR teknolojisinin AMD’ye uyarlanmış hali diyebiliriz. Ancak muhtemelen sadece R9 285 ve Hawaii GPUlarına sahip kullanıcılar bu özellikten faydalanabilecek. NVIDIA’nın yaptığı gibi daha sonra “bizim başımız kel mi?” diyen daha alt düzeyde kart kullanan müşterilere bir kıyak yapabilirler elbette.

Gelen önemli yenilikler VSR ile sınırlı değil. Artık film izlemek Fluid Motion, Contour Removal ve Detail Enhancement ile daha keyifli bir hale geliyor. Fluid Motion titremeleri azaltırken, Contour Removal ripleme sırasında oluşan görüntü bozulmalarını azaltmaya yarıyor. Detail Enhancement ise düşük çözünürlüklü videolardaki keskinliği arttırmayı hedefleyen bir özellik.

Detail Enhancement

Catalyst Omega’nın getirdiği yenilikler sadece bu kadar mı? Biraz önce yirmiden fazla yenilik getirdiğinden bahsettiğime göre hayır. Alienware’ın Graphics Amplifier isimli ilginç ürüne olan destek, 5K monitör desteği ve FreeSync ekranlara olan destek de bu driver pakedinin içerisinde yer alıyor.

Oyunculara VSR dışında TressFX Hair 3.0, Mantle üzerinden anlık FPS ölçme ve internetten stream etme imkanı da getirilmiş.

Catalyst Omega “İyi güzel, bir sürü yenilik gelmiş de şu aldığımız mavi ekranlara bir çözüm yok hala” diyenlerin imdadına hızır gibi yetişebilir. Çünkü AMD bu sefer stabilite konusunda müthiş iyileştirmeler yaptığını, driver kaynaklı oyunlardaki ekran kararmaları, çökmeler ve pek çok tuhaf soruna da çözümler getirdiğini söylüyor.

AMD bu driver ile çok iddialı geliyor ama ne kadar başarılı olduğunu bekleyip göreceğiz. Haberde bu konuda herhangi bir bilgi göremedim ama benim tahminim bu driverın sadece GCNlere özel olduğu yönünde. AMD’nin eski donanımlara driver desteğini kesip GCN’den daha fazla verim alınmasını sağlayacağı yönündeki iddialarını muhtemelen duymuşsunuzdur. Bana göre artık bu hamlenin vakti çoktan geldi.

Kaynak:Techspot

Driver çıkınca şuradan indirebilirsiniz:

http://support.amd.com/en-us/download

AMD Intel NVIDIA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s